Pajączki na nogach, znane także pod nazwą teleangiektazje, przyjmują postać drobnej, fioletowej lub sinosrebrzystej siateczki widocznej na skórze, zwłaszcza jeśli się ją naciągnie. Stan ten wiąże się z pękaniem naczynek krwionośnych, które robią się zbyt kruche. Choć zwykle pojawiają się one u osób po czterdziestym, pięćdziesiątym roku życia, coraz częściej można je zobaczyć także u młodych ludzi. Warto wiedzieć, jak im zapobiegać i w jaki sposób z nimi walczyć, jeśli już mamy z nimi do czynienia.

Jakie są przyczyny pękania naczynek na nogach?

Naczynka na nogach mogą się pojawiać z kilku różnych przyczyn. Pierwszy z nich są uwarunkowania genetyczne. Jeśli ktoś z rodziny miał problemy z pojawiającymi się pajączkami, najprawdopodobniej ty również będziesz je mieć. Występują one wówczas, gdy dojdzie do zaburzeń krążenia krwi w ramach układu żylnego kończyn dolnych. Wtedy naczynka stają się delikatne i zdeformowane, przez co łatwiej pękają.

Pękające naczynka na nogach w młodym wieku mogą wystąpić, gdy nie jesteśmy aktywni lub gdy spędzamy wiele godzin w pozycji stojącej. Z drugiej strony, szkodliwe mogą się też okazać długotrwałe treningi w biegu. Rozwojowi pajączków sprzyja także zła dieta, duża ekspozycja skóry na słońce, a także spożywanie alkoholu. Nie bez znaczenia pozostaje również stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Pękające naczynka na nogach mogą się ponadto pojawić w okresie ciąży lub u osób otyłych.

Jak zapobiegać pękaniu naczynek na nogach?

Jeśli popękane naczynka na nogach to dolegliwość, która często pojawiała się w Twojej rodzinie, warto, abyś podjęła odpowiednie działania profilaktyczne. Należy unikać chodzenia na wysokich obcasach oraz siedzenia z nogą założoną na nogę, które utrudnia przepływ krwi w kończynach. Dobrze będzie też zmienić nawyki żywieniowe – dopasować dietę do konkretnych potrzeb i zadbać o wagę odpowiednią do wzrostu. Jednocześnie warto zwiększyć codzienny ruch, a jeśli mamy „stojącą pracę”, należy pamiętać o przerwach, w których można usiąść lub się położyć, by odciążyć nogi. Pękaniu naczynek na nogach może także zapobiec odstawienie doustnych środków antykoncepcyjnych.

Pękające naczynka na nogach – domowe sposoby

Żyłki na nogach można spróbować zwalczać domowymi sposobami. Warto reagować, kiedy pierwsze ślady popękanych naczynek dopiero zaczynają się pojawiać. Można zastosować odpowiednią suplementację, która pozytywnie wpłynie na kondycję naczyń krwionośnych. Aby je uszczelnić, można sięgnąć po preparaty zawierające escynę, czyli substancję czynną pochodzącą z nasion kasztanowca. Warto też wypróbować środki z ruskogeniną i rutyną lub skrzyp polny i pokrzywę. Dobrym pomysłem będzie też smarowanie skóry maścią z arniki. Aby uzupełnić witaminę C, która także wzmacnia naczynia krwionośne, można także zażywać ekstrakt z borówki czernicy. Ponadto, powinno się też masować ciało dla pobudzania krążenia, jak również nosić specjalne skarpety i rajstopy uciskowe.

Krem na pękające naczynka na nogach – jaki wybrać?

Pajączki na nogach można też eliminować przy pomocy kosmetyków dostępnych w drogeriach i aptekach. Przede wszystkim, warto sięgać po kremy przeznaczone do skóry wrażliwej. Należałoby stosować je szczególnie w okresie jesienno-zimowym, ponieważ wówczas temperatura powietrza jest niska, a to sprzyja pękaniu naczynek. Dobre będą kremy półtłuste bądź tłuste, a także preparaty wzbogacane witaminą K, ponieważ ta nadaje naczyniom krwionośnym elastyczności i znacznie wzmacnia ich ścianki. Aby wykorzystywane kremy mogły dotrzeć w głąb skóry, warto dodatkowo stosować peeling, ułatwiający ich wchłanianie (dla wrażliwej skóry najlepszy będzie peeling enzymatyczny pozbawiony podrażniających drobinek).

Pękające naczynka na nogach – zabiegi

Pękające naczynka na udach, zwłaszcza jeśli towarzyszą Ci już od dłuższego czasu, powinno się leczyć. W takich wypadkach można się zdecydować na zabiegi mające zlikwidować pajączki na nogach. Popularnym zabiegiem usuwania pękających naczynek jest laseroterapia. Polega ona na naświetlaniu kilku miejsc z wykorzystaniem specjalistycznej lampy. Ta metoda umożliwia precyzyjne zamykanie naczynek, a jednocześnie niemal nie sprawia pacjentce bólu, wywołując jedynie delikatne szczypanie skóry.

Zobacz również:

Innym sposobem na pajączki na nogach jest skleroterapia, zwana także obliteracją. To nieco bardziej skomplikowany zabieg. W takim wypadku do uszkodzonego bądź zmienionego chorobowo naczynia wprowadzony zostaje specjalny preparat (dokonuje się tego przy użyciu cienkiej igły). Substancja ma na celu pobudzenie naczynek do zamknięcia się. Zazwyczaj nie wystarcza jeden zabieg, a trzeba wykonać ich serię w odstępach jedno bądź dwutygodniowych. Sama procedura należy do bezbolesnych, jednak po zabiegu nie należy brać gorących kąpieli i zrezygnować z korzystania z sauny.