„Parszywa 12” (z ang. „Dirty Dozen”) to lista najbardziej skażonych pestycydami owoców i warzyw publikowana co roku przez amerykańską organizację EWG (Environmental Working Group). Ranking najbardziej toksycznej żywności powstaje w oparciu o badania przeprowadzone na tysiącach próbek warzyw i owoców pochodzących z amerykańskiego Departamentu Rolnictwa oraz FDA (rządowej agencji zajmującej się kontrolowaniem żywności oraz leków w USA).

Sprawdź ranking najbardziej toksycznych warzyw i owoców >>>

Lista 12 najbardziej toksycznych warzyw i owoców po raz pierwszy została opublikowana w 2004 roku.  Od tamtej pory jest co roku aktualizowana. Stojąca za tą inicjatywą amerykańska EWG działa od 1993 roku i jest organizacją pozarządową, która nie działa na zlecenie koncernów ani innych rządowych instytucji. Publikowany przez nią coroczny ranking można uznać za obiektywny. Oprócz „Parszywej 12” EWG publikuje także „Czystą 15” - listę warzyw i owoców, które są najmniej skażone chemią.

Parszywa 12 – jakie wnioski płyną z raportu EWG?

Czy powinniśmy wyłączyć z diety produkty, które znalazły się na niechlubnej liście? Niekoniecznie, ale warto zwrócić większą uwagę na to, z jakiego źródła pochodzą. Najlepiej nie kupować ich w supermarketach, ale na cenzurowanym są też pobliskie bazary i ryneczki. Dlaczego? Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku owoce i warzywa są dostarczane z produkcji przemysłowej, która stosuje pestycydy na dużą skalę. Jeśli chcesz mieć pewność, że produkty rolne są „czyste”, kupuj je wyłącznie na bio bazarach i w sklepach z żywnością organiczną lub od małych, lokalnych gospodarstw, które posiadają stosowne atesty.

Jak oczyścić warzywa i owoce z pestycydów?

Warto zwrócić też uwagę na to, w jaki sposób myjemy warzywa i owoce. Robiąc to dokładnie i w prawidłowy sposób można znacznie ograniczyć ilość szkodliwych substancji, jakie spożywamy na co dzień. Sprawdzonym sposobem na pozbycie się pestycydów jest dwukrotne umycie warzyw i owoców. Najpierw moczymy je w wodzie o odczynie kwaśnym (np. z dodatkiem octu winnego lub kwasku cytrynowego), następnie wkładamy je do wody o odczynie zasadowym (wystarczy dodać do niej trochę sody). Następnie płuczemy wszystko pod bieżącą wodą.

--

Sprawdź więcej sposobów na pozbycie się chemii z warzyw i owoców >>>