Badania dotyczące e-papierosów

Według listu opublikowanego w czasopiśmie JAMA Pediatrics, 4,9 procent Amerykanów mieszka z kimś poniżej 18 roku życia, a 4,2 procent dorosłych żyje bez dzieci. Liczba ta wzrosła do 5,6 procent dla osób mieszkających z dzieckiem cierpiącym na astmę.

Ryzyko narażenia dzieci na bierne palenie papierosów jest dobrze udokumentowane, ale skutki e-papierosów nie są jeszcze znane.

Ale dzieci żyjące z osobą dorosłą, która "vapuje"(pali e-papierosa), mogą być narażone na działanie aerozoli z drugiej ręki, co naukowcy określają jako „amalgamat związków o nieznanych jeszcze konsekwencjach zdrowotnych”.Mogą to być formaldehyd, metale ciężkie, nikotyna i najdrobniejsze cząstki. Dane zebrano z amerykańskiego systemu monitoringu współczynnika ryzyka behawioralnego, reprezentowanego na szczeblu krajowym, badania telefonicznego przeprowadzonego w 2016 i 2017 roku.

W badaniu wzięło udział ponad 856 000 uczestników. Naczelna autorka, Jenny Carwile z Maine Medical Center w Portland, powiedziała: „Użytkownicy e-papierosów powszechnie postrzegają aerozole jako nieszkodliwe„ pary wodne ”i jest mało prawdopodobne, że będą mieli zasady dotyczące używania e-papierosów w domach i pojazdach.

Rozmawiając z The Independent, Carwile dodał, że osoby niebędące użytkownikami mogą być narażone na działanie tych substancji chemicznych poprzez wtórną ekspozycję. „Należy przeprowadzić więcej badań nad skutkami zdrowotnymi narażenia na działanie aerozoli e-papierosów” - dodała. „Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca rodzicom, aby nie używali e-papierosów w pobliżu dzieci, zwłaszcza w samochodach i domach, a przepisy antynikotynowe należy rozszerzyć o e-papierosy”.

List pojawia się po niedawnym badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda, w którym stwierdzono, że niektóre wkłady e-papierosów i płyny vape są zanieczyszczone bakteriami i grzybami, które mogą powodować infekcje płuc i astmę.


Dlatego lepiej zastanowić się nad paleniem przy dzieciach, skoro skutki biernego palenia e-papierosów, nie są jeszcze powszechnie znane.