Oparzenia słoneczne powstają, gdy ilość promieniowania UV przekracza zdolności ochronne znajdującej się w skórze melaniny. Oparzenia rozwijają się zwykle od 1 do 4 godzin i charakteryzują się rozpaloną, czerwoną, pieczącą i bolącą skórą. Jeżeli doszło do poparzenia, możemy użyć preparatów dostępnych w sklepach lub możemy spróbować domowych, naturalnych sposobów.

Oparzenia słoneczne – aloes

Aloes bardzo często wykorzystywany jest w domowej pielęgnacji. Działa przeciwzapalnie, przyspiesza regeneracje naskórka, a także wspomaga gojenie się skóry. Możemy wykorzystać świeży sok z aloesu, wystarczy nasączyć nim gazę i przyłożyć do skóry na 15-20 minut. Możemy także skorzystać z kupnych żeli z aloesu, które zadziałają w ten sam sposób.  

Oparzenia słoneczne – jogurt, kefir i maślanka

Kefir, maślanka czy jogurt zawierają białko oraz witaminy A,D i E, które pomogą zregenerować oparzony naskórek. Możemy bezpośrednio na skórę użyć jednego z tych produktów. Ważne, aby był to produkt bez dodatku cukru, który może podrażniać skórę.

Oparzenia słoneczne - kąpiel owsiana

Owies znany jest jako naturalny, kojący, regenerujący i zmiękczający skórę kosmetyk. Idealnie sprawdzi się przy oparzeniach skóry. Możemy wykorzystać go do stworzenia kojącej maseczki lub jako dodatek do kąpieli. Wystarczy zmielić kilka łyżek płatków owsianych i dodać je ciepłej wody. Już kilkuminutowa kąpiel sprawi, że zmniejszy się opuchlizna, zaczerwienienie oraz ból po zbyt długiej ekspozycji na słońce.

Oparzenia słoneczne - pomidor

Dzięki zawartości przeciwutleniacza – likopenu, plastry pomidora położone na poparzonych miejscach pomogą „wyciągnąć” ciepło z poparzonego miejsca. Dodatkowo plasterki pomidora można wcześniej schłodzić przed nałożeniem na skórę.

Oparzenia słoneczne – miód

Miód ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dlatego idealnie sprawdzi się przy leczeniu oparzonej skóry. Wystarczy posmarować odrobiną miodu oparzone miejsce, a bardzo szybko zauważymy poprawę i ulgę.

Oparzenia słoneczne – kompres z herbaty

Herbata czarna oraz zielona zawierają garbniki, które mają właściwości przeciwzapalne. Kompres z herbaty pomoże zredukować obrzęk oraz zmniejszy stan zapalny powstały po ekspozycji na słońce. Wystarczy zaparzyć herbatę, odczekać aż ostygnie i namoczyć w niej bawełnianą ściereczkę, którą pokryjemy podrażnioną skórę.

Zobacz również:

Oparzenia słoneczne – ogórek

Okład z ogórka odżywi skórę, dlatego warto użyć go jako 30 minutowy okład na oparzone miejsce. Ten sposób na oparzenia sprawdzi się wyjątkowo dobrze na skórze twarzy.

Oparzenia słoneczne – białko jajek

Surowe białko jaja kurzego hamuje stany zapalne, a także posiada właściwości bakteriobójcze i antywirusowe. Możemy przyłożyć do oparzonej skóry gazę zamoczoną w surowym białku lub możemy ubić je i pianę położyć bezpośrednio na skórę. Oba okłady powinniśmy zdjąć po około 15 minutach.