Oregano – przyprawa znana od starożytności

Oregano, czyli bliski krewny mięty i jedna z najważniejszych przypraw kuchni włoskiej, to znany od tysiącleci lek antybakteryjny. Szczególnie cenili go starożytni Rzymianie i Grecy. Z języka tych ostatnich pochodzi nawet nazwa “oregano”, które powstało z połączenia słów “oros” (góra) i “ganos” (radość). Olej z oregano otrzymuje się z suszonych liści i pędów, które poddawanie są procesowi destylacji z parą wodną. 

Olejek z oregano – właściwości 

Olejek z oregano ma trzy razy więcej przeciwutleniaczy niż jagody. Przypomnijmy, że przeciwutleniacze (inaczej antyoksydanty) przeciwdziałają przedwczesnemu starzeniu się organizmu oraz rozwojowi chorób cywilizacyjnych, np. układu krążenia. Oprócz tego olej z oregano jest doskonałym źródłem antybakteryjnego związku karwakrolu. Karwakrol zabija niebezpieczne bakterie w ciekawy sposób. Niszczy ich błony komórkowe i blokuje ich namnażanie się. 

Olej oregano jest również bogatym źródłem żelaza, miedzi, manganu, wapnia, magnezu, cynku, witamin C, A, niacyny, potasu i boru. Zawarte w nim substancje chemiczne wzmacniają działanie antybiotyków i leków antyseptycznych. Wspomaga reakcje układu immunologicznego. 

Olejek oregano skutecznie niszczy mikroorganizmy powodujące infekcje skóry, takie jak trądzik, łupież czy opryszczka.  Poprawia elastyczność mięśni, dlatego warto stosować go przy bólach mięśni i bólach stawów. 

Olej z oregano jest zalecany przy problemach z oddychaniem. Inhalacje z jego użyciem pomagają w leczeniu chorób płuc lub duszności. 

Olej z oregano – substancje aktywne

1. Karwakrol 
To fenol o silnym działaniu leczniczym. Karwakrol może niszczyć bakterie e. coli, candida albicans, salmonelli, listerii, gronkowca i wiele innych.

2. Tymol
To kolejny fenol o działaniu antyseptycznym. Tymol zwalcza infekcje grzybicze i przyspiesza gojenie. Chroni organizm przed toksynami.

3. Kwas rozmarynowy
Kwas rozmarynowy jest przeciwutleniaczem i lekiem przeciwhistaminowym. Zmniejsza obrzęki i łagodzi alergie.

4. Terpeny
Terpeny działają antybakteryjnie.

5. Linalol
Pomaga w leczeniu stresu i lęku.

6. Naringina
Hamuje wzrost komórek rakowych i poprawia działanie innych przeciwutleniaczy w oleju oregano.

7. Beta-kariofilina (E-BCP)
To środek przeciwzapalny.

Olejek z oregano – jaki wybrać?

Kupując olejek z oregano wybieraj produkty, które są w 100% czyste i nieprzetworzone. Unikaj olejów zawierających dodatki lub produkty destylowane parowo. 

Olejek z oregano – jak stosować?

Olejek z oregano przyjmujemy doustnie w małych dawkach. Podobnie jak krople żołądkowe. Olej oregano nie jest zalecany do długotrwałego stosowania, ponieważ jest antybiotykiem i może osłabić naszą naturalną florę bakteryjną. Po tygodniu przyjmowania trzeba sobie zrobić przerwę. Zawsze powinien być rozcieńczony w oleju kokosowym, oliwie lub innym oleju nośnym. Najlepiej kupować olejek od razu rozcieńczony w proporcjach: 10-20% olejku z oregano z 90-80% oliwy z oliwek. Zawsze przestrzegaj dawek zalecanych przez producenta. Wiele zależy od stężenia karwakrolu. Warto wykonać test alergiczny przed pierwszym użyciem i zastosować na początku najmniejszą dawkę (1 kroplę), a potem zaczekać na reakcję. 

Uwaga: nierozcieńczony olejek poparzy Twój przewód pokarmowy i skórę!