Olejek goździkowy powstaje z pąków kwiatowych czapetki pachnącej – drzewa rosnącego na Madagaskarze, Mauritiusie, Seszelach, Zanzibarze oraz w Indonezji. Olejek od wieków stosowany jest do wspomagania zdrowia oraz pielęgnowania ciała. 

Olejek goździkowy – właściwości

Ma charakterystyczny korzenny zapach i gorzkawy smak. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwbólowo, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo i przeciwpierwotniakowo. Olejek dzięki szerokiemu zastosowaniu i działaniu stosowany jest przy produktach leczniczych, w kosmetyce, przemyśle perfumeryjnym i spożywczym.

Do głównych właściwości olejku goździkowego możemy zaliczyć:

  • ściągające
  • przeciwkaszlowe
  • przeciwświądowe
  • rozkurczowe
  • znieczulające
  • odkażające układ: oddechowy, pokarmowy, żółciowy, drogi moczowe
  • pobudzające wydzielanie soków trawiennych
  • rozgrzewające i przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze
  • niszczy roztocza i pierwotniaki, przeciwpasożytnicze

Olejek goździkowy – na ból zęba

Olejek goździkowy działa odkażająco, dlatego kiedyś stosowany był w dentystyce jako środek dezynfekujący i znieczulający. Dzisiaj olejek wchodzi w skład preparatów do dezynfekcji jamy ustnej oraz kanałów zębowych.

Olejek goździkowy może być domowym sposobem na ból zęba. Możemy nanieść kilka kropel na bolące miejsce lub pożuć goździk bolącą stroną.

Olejek goździkowy – na bóle mięśni

Możemy masować obolałe mięśnie i stawy olejkiem goździkowym. Olejek rozgrzeje skórę, znieczuli oraz zadziała przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Olejek goździkowy – na dolegliwości trawienne

Olejek goździkowy rozcieńczony może pomóc nam przy dolegliwościach trawiennych. Działa rozkurczowo, antyseptycznie i ściągająco. Olejek dodatkowo pobudza krążenie krwi i działa odkażająco. Przed zastosowaniem olejku na dolegliwości trawienne warto skonsultować to z lekarzem.

Olejek goździkowy – na ból głowy

Olejkiem goździkowym możemy natrzeć czoło i tym samym pozbyć się bólu głowy. Olejek działa rozgrzewająco i wyciszająco.

Olejek goździkowy – na ukąszenia owadów

Olejek goździkowy odstrasza insekty oraz może być stosowany na ukąszenia owadów. Zmniejszy on swędzenie i złagodzi ból.

Olejek goździkowy – na problemy skórne

Olejek goździkowy, po konsultacji z lekarzem, może być stosowany przy infekcjach skórnych. Olejek może być także stosowany przy walce z cellulitem i trądzikiem. Możemy dodawać go do kąpieli lub stosować na skórę po rozcieńczeniu go z neutralnym olejem bazowym.

Olejek goździkowy – na złe samopoczucie

Inhalacje z dodatkiem olejku goździkowego mogą zwalczyć bezsenność, poprawić samopoczucie, a także zniwelować zmęczenie i zmniejszyć stres.