Ochrona od najmłodszych lat

Niemowlaki i małe dzieci trzeba chronić za pomocą parasolek i daszków. Zalecane się również zakładanie czapek i nakładanie kremów z filtrami, a także unikanie słońca
w momentach silnego nasłonecznienia (w godzinach 11.00-15.00). Co z okularami przeciwsłonecznymi? Katarzyna Wasilewska, optyk w Klinice Demeter w Warszawie, nie jest zwolenniczką zakładania takich szkieł maluchom:

- Dzieci cały czas się rozwijają, a trzeba pamiętać, że okulary przeciwsłoneczne ograniczają pole widzenia. Trudno określić moment, w którym należy kupić dziecku pierwsze „szkła”. Jeżeli chcemy polecieć z małym dzieckiem na przykład do Afryki, to na pewno warto rozważyć taki zakup, ale jeżeli jedziemy nad polskie morze, warto wybrać czapeczkę i przebywanie pod parasolem, ponieważ małe dzieci w ogóle nie powinny przebywać na pełnym słońcu – mówi ekspert.

Nie oprawka zdobi okulary

Najczęściej dzieci myślą o okularach jako kolorowym ozdobniku lub interesującej zabawce. Taki „gadżet” bardzo często zachęca atrakcyjnymi kolorami i bogatymi wzorami.

- Czasami na targowisku lub w supermarkecie dziecko nalega, żeby kupić mu okulary na przykład z postacią z kreskówki. Nie byłoby w nich nic złego, gdyby miały szkła z filtrami UV. Niestety najczęściej ich nie mają. Rodzic musi pamiętać, że okulary to ważna inwestycja, dlatego nie należy kupować ich w przypadkowych miejscach – mówi Katarzyna Wasilewska.

Gwarancję dobrego produktu daje wyłącznie optyk. Zawsze warto poprosić specjalistę o sprawdzenie, czy dany model ma odpowiednie filtry, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

Plastikowe okulary szkodzą

Rodzice muszą pamiętać, że oprawki, które zamiast szkieł z filtrami UV mają dwa przyciemnione kawałki plastiku, w żaden sposób nie chronią wzroku. Co więcej, zamiast pomagać mogą poważnie zaszkodzić.

- Źrenica takiego „zabezpieczonego” oka przyzwyczaja się do ciemności, a w rezultacie rozszerza się. W efekcie wpada do niej więcej szkodliwego promieniowania UV, niż gdybyśmy wcale nie założyli dziecku okularów – tłumaczy Katarzyna Wasilewska

Optyk przekonuje, że o szkła przeciwsłoneczne trzeba szczególnie się troszczyć:
- Z porysowanymi i zniszczonymi soczewkami jest tak samo jak z okularami kupionymi na bazarze – w żaden sposób nie chronią oczu, dlatego należy o nie dbać bez względu na to ile mamy lat – dodaje optyk.

Oto kilka wskazówek przy zakupie okularów przeciwsłonecznych dla dzieci.

 - Soczewki okularów powinny obejmować cały obszar wokół oczu twojego dziecka - w tym boczne obszary.
 - Upewnij się, że okulary są elastyczne przez co będą mniej narażone na połamanie.
 - Unikaj okularów z jasnymi soczewkami. Wybierz średni odcień szkieł bo jaśniejsze nie zapewnią komfortowej ochrony w jasnym słońcu. Również te z bardzo ciemnymi szkłami nie będą dobre, bo źrenica będzie musiała się dodatkowo rozszerzy.
 - Wybierając okulary dla dziecka, zwróć uwagę na etykietę na której powinna być informacja, że okulary blokują dostęp 99 do 100 % promieni UVA i UVB. Będziesz wtedy pewna, że oczy Twojego dziecka są całkowicie bezpieczne.
 - Dla najmłodszych wybierz okulary z elastyczną opaską wokół głowy. To sprawi, że okulary będą zawsze na miejscu a małe rączki dziecka nie ściągną ich tak łatwo:)
 - Możesz wybrać soczewki z polaryzacją. To sprawi, że komfort patrzenia będzie jeszcze większy, bo zmniejszają się odblaski na szkle.
 - Upewnij się, że okulary są wygodne dla dziecka. Pamiętaj, że to co nosi inne dziecko niekoniecznie musi być odpowiedni dla Twojego malucha.