Dlaczego okulary parują, gdy nosimy maseczkę? Głównie dlatego, że oddychając wydychamy ciepłe powietrze, które skrapla się, gdy osiada na zimnych szkłach. Przez to, że mamy maseczkę powietrze z ust wędruje do góry, czyli prosto na nasze okulary. Są jednak sposoby, aby temu zapobiec.  

Sprawdź jak dbać o maseczkę!

Parujące okulary – jak temu zaradzić?

Najstarszą metodą walki z parującymi okularami jest nasmarowanie ich mydłem w kostce. Musimy dokładnie przetrzeć je szmatką, aby usunąć tłuste plamy (możemy także umyć je w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń). Mydło sprawi, że na soczewkach okularów powstanie warstwa hydrofobowa, a okulary będą mniej parowały.

Sprawdź jak uszyć maseczkę – tutaj znajdziesz instrukcję krok po kroku.

Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów walki z parującymi okularami jest wyczyszczenie ich płynem do mycia szyb i luster. Takie produkty zawierają substancje hydrofobowe, które utrudniają osiadanie mgły na szkle. Tą samą substancję możemy znaleźć w środkach i preparatach do czyszczenia okularów.

Maseczka ochronna bez maszyny do szycia? – sprawdź jak ją zrobić!

Innym sposobem, który możemy wypróbować jest zakup szczelnie przylegającej do nosa maseczki. Dzięki temu ciepłe powietrze nie będzie uciekało do góry i tym samym nasze okulary nie będą parowały. Jak to zrobić? Możemy zakupić profesjonalną i odpowiednią maseczkę z wszytym drucikiem. Jeżeli mamy już swoją maseczkę, możemy samodzielnie wszyć w górną część maseczki drucik, którym dopasujemy ją do kształtu naszej twarzy.

Zobacz również: