Często bielizna kupowana jest przez nas raczej “oczami”, wybieramy te egzemplarze, które nam przypadają do gustu. 

Zdrowy rozsądek przede wszystkim

Bielizna to część garderoby, która jest najbardziej odporna na modę i trendy. Często jednak poddajemy się kuszącym wzorom i wybieramy koronki, wąskie kroje, syntetyczne materiały. Nie pomagamy sobie także używając zapachowych wkładek, czy kosmetyków do higieny intymnej z wątpliwymi składami. Kobiece strefy intymne są bardzo delikatne i wrażliwe - w tym temacie zawsze mniej i prościej będzie znaczyć lepiej. 

Jaką bieliznę nosić na co dzień?

To żadna nowość, że najlepszym wyborem będą wszystkie majtki uszyte z bawełny.To materiał oddychający i przewiewny, a tego właśnie nam trzeba. Materiały sztucznego pochodzenia, jak choćby piękna, zdobna bielizna z poliestru, spowoduje większą potliwość naszych sfer intymnych. Przez to pozwolimy szybciej rozwijać się bakteriom i grzybom. Kiepskim wyborem są także majtki, które mają bardzo wąski krój. Wpijające się w pośladki paski mogą przenosić bakterie z odbytu do pochwy, a to skutkować poważnymi infekcjami

Jaką bieliznę wybierać na trening?

Bawełniane majtki nie będą jednak najlepszym wyborem na trening. Pot wchłania się doskonale w naturalne materiały, powodując dyskomfort i kiepskie samopoczucie podczas treningu. Na czas treningu warto wybrać bieliznę techniczną, funkcyjną. Nie wsiąknie ona potu, odprowadzi ewentualną wilgoć i o wiele szybciej wyschnie. Jeżeli mamy w planach długie treningi o jednostajnym ruchu, jak kilkugodzinna wycieczka rowerowa lub długi bieg, powinnyśmy wybrać bieliznę bezszwową, ciętą laserowo. Nie podrażnimy ani nie nabawimy się wtedy obtarć podczas ćwiczeń. Pamiętaj jednak, by taki rodzaj bielizny zakładać jedynie na trening. 

Zobacz też: Jakie badania kontrolne powinna wykonywać każda kobieta po pięćdziesiątce?

Jaką bieliznę nosić w trakcie menstruacji?

Jest wiele metod, które pozwolą nam czuć się bezpiecznie i komfortowo w trakcie miesiączki. Najczęściej korzystamy jednak z klasyki gatunku - tamponów, wkładek i podpasek. Przede wszystkim wybierajmy te, które mają najbardziej naturalny skład. Nie potrzebna nam podpaska pachnąca rumiankiem. W tym czasie zadbaj też o to, by nosić wygodną i przewiewną bieliznę. Pamiętaj też, że takie środki higieny jak wkładki powinno używać się jedynie w czasie przed/po miesiączce, w celu ewentualnego zabezpieczenia. Unikajmy używania wkładek codziennie - to skupisko bakterii, który nie jest nam na co dzień potrzebny. 

Czy nosić bieliznę cały czas?

Najważniejsze jest, by być świadomą, że bieliznę nosimy w ciągu dnia. W nocy nie jest nam potrzebna. Oprócz czasu, gdy mamy miesiączkę, śpijmy więc jedynie w piżamie. Bielizna jedynie nas podrażnia, zwiększa produkcję śluzu w pochwie i hamuje jej wysuszanie. Bakterie mają wtedy o wiele lepsze warunki do rozwoju. 

Jak dbać o bieliznę?

Nasze okolice intymne nie są zwolennikami związków chemicznych zawartych w detergentach. W sklepie poczytajmy etykiety i wybierzmy taki środek do prania, który będzie miał najbardziej przyjazny skład. Unikajmy wszelkich substancji zapachowych i barwników. Gdy pierzemy bieliznę nie róbmy ogromnego prania - gdy bęben pralki jest zapchany rzeczami po brzegi, bielizna może się nie doprać lub niedokładnie wypłukać.