Na Mazowszu odnotowano 17 przypadków zachorowań i i podejrzeń zachorowań na odrę!
W każdym z potwierdzonych przypadków zachorowań osoby nie były szczepione przeciw odrze!

Wśród chorych jest roczna dziewczynka. Najstarszy przypadek to 36-letni mężczyzna.

Szóstka zarażonych dzieci chodzi do jednej szkoły w Pruszkowie. W tym samym mieście wykryto też przypadek odry rocznej dziewczynki, która zachorowała jeszcze przed możliwością wykonania obowiązkowego szczepienia.

W każdym z potwierdzonych przypadków zachorowań osoby nie były szczepione przeciw odrze....

Odra - kto może zachorować

Na odrę chorują najczęściej niemowlęta od 6. do 12. miesiąca życia, zanim zostanie podana pierwsza dawka szczepienia, oraz dzieci do 15 roku życia, którym nie podano dawek przypominających szczepionki.

Odra - jak można się zarazić

Wirusy odry rozprzestrzeniają się najprostszymi drogami: przez kaszel, kichnięcie, podawanie rąk. Groźna może być nawet rozmowa z zarażoną osobą. Chore dziecko zaraża innych 5 dni przed pojawieniem się wysypki i jeszcze przez kolejne 4–5 dni po jej wystąpieniu. Jeden chory może zarazić od 15 do 20 innych osób.

Odra - objawy

Podobne jak przy przeziębieniu. Już 3–4 dni przed „wykluciem się” choroby dziecko źle się czuje, ma gorączkę, kaszel lub ból gardła. Może mu też dokuczać ból oczu, obrzęk spojówek i nadwrażliwość na światło. Duże czerwone plamki pojawiają się najpierw za uszami, potem stopniowo przechodzą na szyje i buzie, a następnie na tułów, raczki i nóżki.
Krostki utrzymują się przez 3–5 dni. Po kilku dniach wysypka staje się brunatna, po czym zaczyna się złuszczać. Krostki znikają w odwrotnej kolejności niż się pojawiały, a wiec najpóźniej za uszami. Zwykle po 7–10 dniach od zarażenia dziecko jest już zupełnie zdrowe. Wysypka w przypadku odry jest bardzo charakterystyczna: początkowo gruboplamista, zlewająca się w żywo-czerwone plamy z drobnymi grudkami o nieregularnych kształtach.

Odra - leczenie

Nie ma leku na tą chorobę. Można jednak łagodzić jej dokuczliwe objawy. Pomogą w tym przede wszystkim leki przeciwgorączkowe (np. Paracetamol, Apap, Nurofen), a także zimne okłady, syropy na kaszel i podawanie dziecku dużej ilości płynów. Żeby łatwiej mu było znieść nadwrażliwość na światło, zasłaniaj w ciągu dnia okna w jego pokoju i nie zapalaj przy nim silnego światła – wystarczy lampka.

Odra - powikłania

Powikłania odry są bardzo groźne, mogą doprowadzić nawet do śmierci dziecka. Dotyczą głównie dzieci z niedoborami odporności, niedożywionych, z wadami serca, niemowląt.

Najczęstsze powikłania to:

  •     zapalenie płuc spowodowane nadkażeniem bakteryjnym
  •     zapalenie ucha środkowego
  •     zapalenie mięśnia sercowego
  •     zapalenie mózgu (około 1 na 1000 zachorowań)
  •     podostre stwardniające zapalenie mózgu (LESS – łac. leukoencephalitis subacuta scleroticans) – pojawia się kilka lat po przebyciu choroby, związane jest z latentnym zakażeniem wirusem odry, charakterystyczne dla tego powikłania jest wybitnie wysokie stężenie przeciwciał przeciw wirusowi, objawy neurologiczne w postaci zaburzeń mowy, upośledzenia psychicznego, niedowładów postępują doprowadzając do stanu odmóżdżeniowego – rokowanie złe.

Dlatego tak ważne są szczepienia ochronne dziecka przeciwko odrze.