Nowy rok przyniesie wiele zmian. Jedną z nich będzie uznanie wypalenia zawodowego jako jednostkę chorobową przez Światową Organizację Zdrowia, czyli WHO. 

Od 1 stycznia 2022 roku lekarz będzie mógł wystawić zwolnienie lekarskie od pracy z powodu wypalenia zawodowego. 

Wypalenie zawodowe - kto choruje najczęściej?

Pandemia koronawirusa uwydatniła problemy związane z przemęczeniem pracą również wśród młodych osób. 70% zatrudnionych osób potwierdza, że miniony, 2020 rok był najcięższym i najbardziej stresującym czasem w ich życiu zawodowym. 

Ilu z nas cierpi na wypalenie zawodowe?

Z przeprowadzanych badań wynika, że połowa z pracowników przyznaje się do cierpienia na wypalenie zawodowe. Częściej dotyka ono osoby do 35 roku życia, niż po 45. Naukowcy zapowiadają, że dolegliwość będzie coraz powszechniejsze. ¼ z badanych osób potwierdza, że wypalenie zawodowe dotyka ich cały czas lub bardzo często. 

Wypalenie zawodowe - typy dolegliwości

Każdy z pracowników doświadcza wypalenia zawodowego na swój sposób. Najczęściej ma ono 3 oblicza.

 1. Przepracowanie wynikające zbyt dużej ilości pracy, a w konsekwencji braku sił.
 2. Ogromna ilość zadań zawodowych nie przekłada się na efekty.
 3. Brak poświęcenia się pracy wiąże się z małą motywacją i nie przekłada się na sukcesy zawodowe. 

Wypalenie zawodowe - przyczyny

Powodów wypalenia zawodowego jest bardzo wiele, jednak te najczęściej występujące, to:

 • zbyt duża ilość pracy, 
 • niedostateczny czas poświęcany odpoczynkowi i relaksowi, 
 • nieumiejętność podejmowania decyzji, 
 • poczucie braku kontroli nad pracą, 
 • brak jednoczenia się z wartościami firmy, 
 • problemy z zaufaniem i kontaktem ze współpracownikami. 

Osoby cierpiące na wypalenie zawodowe odczuwają także zespół dolegliwości w fizycznej i psychicznej sferze życia:

Zobacz również:

 • zmęczenie - bardzo długie, a nawet niekończące się, na które nie pomaga dłuższy odpoczynek, a tym bardziej wolny weekend,
 • problemy z układem odpornościowym,
 • zwiększające się dolegliwości związane z układem pokarmowym i żywieniem,
 • rozdrażnienie i rozkojarzenie,
 • łatwość irytowania się i narastające uczucie zniechęcenia. 

Wypalenie zawodowe - narastający problem

Problem wypalenia zawodowego jest poważny, a do tego niełatwy do zdiagnozowania. Pracownicy coraz częściej podkreślają, że ich zaangażowanie do pracy jest coraz słabsze. Niechętnie zjawiają się oni w biurze i nie starają się nawiązywać odpowiednich relacji ze współpracownikami.

Wyniki badań na ten temat są nieubłagane: 20% osób zatrudnionych bardzo słabo ocenia swoją kondycję mentalną. Ponad połowa zaznacza, że czuje się zestresowana. Wszystko to przekłada się na coraz gorsze wyniki w pracy. Warto podkreślić, że w 2020 roku w Polsce bardzo zwiększyła się liczba zwolnień lekarskich wydawanych na podstawie stwierdzanych zaburzeń psychicznych. Stanowiły one ponad 10% wszystkich, wystawionych L4. 

Mindfulness - metoda radzenia sobie z wypaleniem zawodowym 

Eksperci podkreślają, że oprócz szukania pomocy u lekarzy i pracodawcy, warto też wziąć sprawy w swoje ręce. Jedną z metod na skuteczne uspokajanie nerwów jest trenowanie uważności, czyli mindfulness. Takie ćwiczenia mentalnej sfery pomogą skupiać uwagę na danej chwili, bez zamartwiania się nad przyszłością. Trening uważności pomaga uwolnić się od analizowania przeszłości i tego, co przed nami. Aż 70% badanych osób, które stosują treningi uważności na co dzień potwierdziły, że dzięki tym ćwiczeniom zyskują lepsze samopoczucie i zmniejszają poziom stresu. 

Wypalenie zawodowe - jak może pomóc pracodawca? 

Odczuwanie skrajnego przemęczenia pracą możemy zgłosić do naszego szefa. W jego interesie będzie zareagowanie na niepokojące sygnały i pomoc w zorganizowaniu opieki psychologicznej swoim pracownikom. Pracodawca może także pomyśleć nad rozwojem trendu mindfulness jako jeden z benefitów w pracy. Coraz popularniejsze stają się takie przywileje pracownicze, jak wyjazdy medytacyjne, dofinansowanie do zajęć jogi czy masaży. Takie aktywności pomogą zrelaksować się i nabrać dodatkowych sił. ¾ badanych potwierdziło, że takie możliwości wyciszenia pomogłyby im wrócić do lepszej kondycji psychicznej. Byli to głównie młodzi pracownicy. 

Przeczytaj też: