Koronawirus powoduje zakaźną chorobę układu oddechowego, podobnie jak wirus grypy czy wirusy powodujące przeziębienie, dlatego na pierwszy rzut oka objawy mogą być dla nas nieoczywiste. Dużą pomocą przy ustaleniu rodzaju infekcji jest ułożenie w kolejności występujących objawów.

Kolejność występowania objawów zakażenia koronawirusem opracował zespół dr. Josepha Larsena z Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Dzięki ich badaniom możemy określić, czy występujące objawy to koronawirus czy inna infekcja. Pamiętajmy jednak, że każdy organizm jest inny i przy występowaniu objawów przypominających koronawirusa (nawet w innej kolejności) powinniśmy udać się na izolację i bacznie obserwować ewentualny rozwój choroby.

Koronawirus – wczesne objawy

Wczesne objawy koronawirusa mogą pojawić się od 2 od 14 dni od zakażenia. Uśredniony czas od kontaktu z wirusem do wystąpienia pierwszych objawów wynosi 5 dni. Pierwsze objawy najczęściej występują w takiej kolejności: gorączka, kaszel i ból mięśni, nudności, biegunka lub wymioty.

Najrzadziej objawy zaczynają się od nudności i biegunki lub wymiotów. Jednak zdarzają się przypadki, gdy gorączka następuje dopiero po kaszlu i bólu mięśni.

Koronawirus – jak przebiega choroba?

Na podstawie dostępnych danych udało się ustalić, jak wyglądają objawy COVID-19 dzień po dniu.

Dzień 1-3: Wczesne objawy koronawirusa są zróżnicowane, najczęściej najpierw pojawia się gorączka i kaszel. Możemy odczuwać ból głowy, łaskotanie w gardle i nieznaczny ucisk klatki piersiowej.

Niektórzy już na tym etapie tracą smak lub węch. Jeżeli już na początku przebiegu choroby pojawiają się problemy z układem pokarmowym, możemy mieć do czynienia z ciężkim przebiegiem koronawirusa.

Zobacz również:

Dzień 4-6: W drugim etapie rozwoju choroby wiele zależy od danej osoby. U niektórych stan się nie zmienia, a u niektórych można zauważyć pogorszenie w postaci dreszczy, bóli mięśni i wysokiej gorączki. W tym etapie może pojawić się biegunka, nudności i wymioty, a także wysypka, czerwone plamy na ciele oraz duszności.

Dzień 7-8: Jest to przełomowy etap infekcji. U części osób zauważa się wyraźną poprawę, a u innych pogorszenie. Zdarza się, że po pozornym polepszeniu, objawy wracają. Jeżeli stan się pogorszył, należy skontaktować się z lekarzem.

>>> Oto najbardziej niebezpieczne rzeczy w domu, które musisz dezynfekować codziennie! <<<

Dzień 8-12: Pacjenci, którzy łagodnie przechodzą koronawirusa, czują się lepiej. Mogą utrzymywać się takie objawy jak kaszel, ogólne osłabienie i brak smaku oraz węchu. U pacjentów, którzy ciężko przechodzą COVID-19 dodatkowo pojawiają się duszności i na tym etapie mogą pojawić się dodatkowe objawy takie jak zapalenie płuc, niewydolność oddechowa lub sepsa.

Dzień 13-14: Pacjenci łagodnie i umiarkowanie przechodzący koronawirusa na tym etapie powinni być zdrowi. U pacjentów, którzy ciężko przechodzili chorobę można zauważyć ustąpienie gorączki. Pacjenci, którzy są w ciężkim lub krytycznym stanie mogą w różny sposób przechodzić przez chorobę. Niektórzy muszą być podłączeni do respiratora, inni powoli dochodzą do zdrowia.

Koronawirus – jakie przebiega u dzieci?

Koronawirus u dzieci wygląda inaczej niż u dorosłych. Większość zarażonych dzieci nie zachoruje. Jeżeli występują objawy, są one dużo łagodniejsze niż u dorosłych. Bardzo rzadko występują powikłania i potrzeba hospitalizacji. Choroba najczęściej rozpoczyna się od gorączki i kaszlu. Później zauważyć można nudności, wymioty i biegunkę. Utrata smaku i węchu nie jest aż tak powszednia wśród dzieci.  

Koronawirus – powikłania

Koronawirus może nieść ze sobą powikłania i dodatkowe choroby. Najczęściej jest to zapalenie płuc, bóle stawów i klatki piersiowej, niewydolność oddechowa, a także zmęczenie, które nie ustępuje po przejściu choroby.

Koronawirus i grypa – jak rozróżnić?

Obie choroby są zakaźnymi infekcjami układu oddechowego, ale możemy zauważyć wyraźne różnice w objawach oraz w przebiegu obu chorób. Przy koronawirusie zdecydowanie częściej możemy zauważyć duszności, a przy grypie katar i ból gardła. Grypa rozwija się bardzo dynamicznie w przeciwieństwie do koronawirusa. W obu przypadkach może dojść do zaniku smaku i zapachu, jednak przy grypie jest to następstwo kataru. Gdy chorujemy na grypę, zanim pojawią się inne objawy, bolą nas mięśnie i łamie nas w kościach, pojawia się wydzielina z nosa, a także ból intensywny ból. Nie zauważymy tych objawów przy koronawirusie. W kontakcie z lekarzem warto podać pełny opis dolegliwości i objawów, aby mógł wykluczyć lub potwierdzić występowanie którejś infekcji.