Niepokalanek mnisi potrafi także wspomóc kobiety w okresie laktacji czy te borykające się z problemami z układem wydalniczym. 

Niepokalanek mnisi: charakterystyka i właściwości

Zioło z łaciny i aptecznych półek możemy kojarzyć pod nazwą agnus-castus. Zioło to znane jest w medycynie naturalnej jeszcze od Antyku. Lekarze z Rzymu uważali, że niepokalanek zmniejsza popęd seksualny. Ciekawostką jest, że według mitologii pod krzakiem niepokalanka przyszła na świat bogini Hera. Przymiotnik mnisi związany jest ze stosowaniem zioła przez mnichów w klasztorach - w średniowieczu starano się obniżać libido także duchownym. Niepokalanka spotkamy również pod nazwą pieprzowy. Jego owoce przypominają właśnie kuleczki pieprzu, natomiast kwiat wygląda bardzo podobnie do lawendy. To właśnie owoce są sercem rośliny i odpowiadają za wspieranie poziomu hormonów u kobiet. 

Przeczytaj także:

Niepokalanek mnisi przede wszystkim wspomaga kobiety w okresie napięcia przedmiesiączkowego. Do podstawowych właściwości należą:

  • rozkurczanie mięśni,
  • zmniejszenie rozdrażnienia i nerwobóli,
  • działanie uspokajające i relaksujące,
  • regulacja krwawienia - dzięki stabilizowaniu hormonu prolaktyny odpowiedzialnego za wszystkie dolegliwości okołomiesiączkowe,
  • działanie estrogenne - organizm podczas menopauzy uspokaja się, a przekwitanie staje się mniej uporczywe,
  • zmniejszanie obrzęku piersi wywołane przez mastalgię, 
  • wsparcie płodności,
  • działanie moczopędne i napotliwe - wspomaga odtruwanie organizmu. 

Niepokalanek mnisi: kiedy efekty i jak stosować?

Na początku kuracji uzbrójmy się w cierpliwość, ponieważ czasami na początku stosowania niepokalanka pojawiają się nudności, w szczególności, gdy stosujemy także inne środki hormonalne, np. tabletki antykoncepcyjne. Oczywiście wystrzegajmy się go także, gdy jesteśmy w ciąży - każdą wątpliwość w kwestii dawkowania i przyjmowania skonsultujmy ze swoim lekarzem.

Suplement ten staje się skuteczny dopiero przy długotrwałym i systematycznym stosowaniu - nie liczmy więc na natychmiastową reakcję naszego organizmu. Szacuje się, że pełne efekty powinny być widoczne po około 90 dniach stosowania. 

Tabletki na bazie niepokalanka mnisiego są łatwo dostępne w aptekach oraz sklepach zielarskich. Produkowane są także nalewki oraz wyciągi z zioła. Przeznaczony jest jedynie dla kobiet dorosłych. 

Niepokalanek mnisi: jak zaparzać?

Zioło można kupić także w postaci suszonych owoców i samodzielnie zrobić z nich napar. Wystarczy, że 1 łyżkę niepokalanka zalejemy 200 ml wrzątku. Mieszankę należy przykryć i odczekać około 15 minut. Na koniec wystarczy jedynie go przecedzić. Tak przygotowany napar podzielmy na pół. Jedną porcję wypijmy rano, a drugą w okolicach południa.