Tarczyca to gruczoł znajdując się w przedniej części szyi. Jest niewielka, ale produkuje hormony odpowiadające m. in. za właściwą przemianę materii, czy gospodarkę wapniową organizmu. Problemy z tarczycą mogą skutkować m.in. zaburzeniami koncentracji i pamięci. Ryzyko wystąpienia niedoczynności wzrasta wraz z wiekiem, rzadziej jest chorobą wrodzoną.

Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza

Problemy z wydzielaniem hormonów przez tarczycę wpływają niekorzystnie na nasz stan zdrowia, wygląd i samopoczucie. Pierwsze sygnały, które powinny zaniepokoić, to ciągłe uczucie zimna, osłabienie, senność, wzmożone wypadanie włosów i obrzęki. Jeśli symptomy występują przez dłuższy czas nie wolno ich lekceważyć, tylko udać się na wizytę do lekarza. Wystarczy wykonać badania hormonów TSH, FT3 i FT4. Konieczne może być również określenie przeciwciał anty -TPO oraz wykonanie USG tarczycy. Hipotyreoza często idzie w parze z chorobą Hashimoto, czyli przewlekłym, limfocytowym zapaleniem tarczycy. Przy niedoczynności kobiety mogą mieć również zaburzenia miesiączkowania.  Jaką dietę należy stosować przy niedoczynności gruczołu tarczowego? Osoby z niedoczynnością tarczycy nie tylko łatwo przybierają na wadze, ale również mają problem ze zrzuceniem nadprogramowych kilogramów. Dobrze skomponowana dieta oraz odpowiednio dobrane leki potrafią spowolnić rozwój choroby, jak również pomogą nam cieszyć się dobrym samopoczuciem na co dzień.

- Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny zadbać o wysoką jakość składników odżywczych w swoim jadłospisie. Przede wszystkim zwiększyć udział białka i zadbać o odpowiedni poziom składników mineralnych w diecie. Ważne jest również wybieranie produktów o niskim indeksie glikemicznym. Dobrym źródłem białka będą tłuste ryby takie jak śledź, dorsz, czy makrela, które przy okazji są również  bogate w jod. W jadłospisie nie powinno zabraknąć również selenu, cynku i żelaza np. w postaci orzechów, roślin strączkowych za wyjątkiem soi i wołowiny. Zalecam także spożywanie z umiarem warzyw kapustnych, które koniecznie należy poddać obróbce termicznej. - podpowiada Paulina Jabłonka, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Maczfit.

W zaleceniach dla osób z niedoczynnością tarczycy nie zapominajmy również o regularnej aktywności fizycznej. Codzienny, 30–minutowy marsz nie tylko podkręci nasz metabolizm, ale przede wszystkim dotleni organizm i poprawi ogólne samopoczucie.