Nerwicę kojarzymy najczęściej z odczuwaniem nieuzasadnionego strachu i lęku. Jest to jednak bardziej złożona przypadłość. 

Nerwica: co to za dolegliwość?

Nerwica to zaburzenie należące do nauk psychiatrycznych. Już Hipokrates dostrzegał istnienie nerwic badając problemy z histerią. Aktualnie nerwica to określenie skrótowe, które oznacza zaburzenia lękowe oraz nerwicowe. Te dolegliwości występują najczęściej wśród zaburzeń z zakresu psychiki. Nie istnieje wzorzec osoby, która cierpi na tę dolegliwość. Występuje ona w każdej grupie wiekowej, niezależnie od płci. 

Według badań dolegliwości zaliczane do nerwicy pojawiają się u około 30% wszystkich ludzi na świecie

Nerwica może przejawiać się wieloma dolegliwościami. Najczęstszymi objawami nerwicy są między innymi: 

  • zaburzenia lękowe,
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (nerwica natręctw),
  • napady paniki,
  • fobie.

Im więcej potencjalnych objawów będziemy znać, tym szybciej będziemy mogli sprawdzić, czy możemy cierpieć na to zaburzenie.

Przeczytaj też:

Nerwica natręctw

Jednym z najbardziej dokuczliwych zaburzeń zaliczanych do nerwicy jest nerwica natręctw. Przez specjalistów nazywana zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Przejawia się w obsesjach, takich jak wielokrotne odkręcanie wody w kranie, włączaniu i wyłączaniu światła, kilkukrotnym zamykaniu drzwi. Te dolegliwości bardzo utrudniają życie i codzienne funkcjonowanie. 

Jak leczyć nerwicę?

Leczenie nerwic odbywa się dwutorowo: 

  1. zastosowanie psychoterapii, 
  2. dobranie terapii lekowej. 

Wprowadzenie odpowiedniej terapii psychologicznej lub psychiatrycznej to pierwszy krok i metoda podstawowa w walce z nerwicą. Sprawdza się ona w „delikatniejszych” przypadkach, np. lekkimi lękami przed owadami, burzą, ciemnymi pomieszczeniami. 

Leczenie lekami jest konieczne, gdy zaburzenia poważnie utrudniają funkcjonowanie a życie z nerwicą staje się bardzo ciężkie. Mowa tu chociażby o wspomnianej nerwicy natręctw. Wprowadza się wtedy najczęściej leki, które stosuje się m.in. na depresję - w walce z nerwicą również ważne jest zatrzymywanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia w organizmie. 

Medycyna wciąż się rozwija, a naukowcy starają się wprowadzać nowe metody leczenia nerwic. Aktualnie prowadzone są badania nad leczeniu ciężkich przypadków choroby zabiegami neurochirurgicznymi. 

Czy objawy nerwicy występują codziennie?

Nerwica może objawiać się z różną częstotliwością. Niestety, niektóre jej typy mogą dokuczać nawet codziennie. Zdarza się wtedy, że znaki nerwicy objawiają się każdego dnia. Utrudniają one codzienne funkcjonowanie chorego i przeszkadzają w życiu zarówno codziennych jak i zawodowym. W takich wypadkach konsultacja ze specjalistą jest niezbędna

Pamiętajmy, że poradnie psychologiczne czy psychiatryczne nie powinny wzbudzać w nikim kontrowersji. Choroba taka, jak nerwica stała się już także na tyle powszechna, że istnieją naprawdę skuteczne metody terapii, które potrafią bardzo poprawić komfort życia chorującego. 

Nerwica a objawy somatyczne

Na pewno spotkałyście się z przypadkiem, że kogoś dręczyły dolegliwości nie wskazujące typowo na nerwicę. Mowa tu o przykładowo bólach brzucha, problemach z jelitami, czy przewlekłymi migrenami. Takie dolegliwości, których przyczynę ciężko zdiagnozować określamy mianem somatycznych. Faktem jest jednak, że psychika i ciało są nierozerwalnie złączone. Dlatego często okazuje się, że źródłem takich dolegliwości są właśnie problemy nerwicowe. Warto przyjrzeć się swoim dolegliwościom i przeanalizować, czy bóle jelit nie nasilają się, gdy odczuwamy więcej lęków.