Katar u dzieci występuje nawet 6 do 8 razy do roku i należy do najczęstszych objawów infekcji dróg oddechowych u dzieci.  To przykra dolegliwość, bo dziecko, które jeszcze nie umie wydmuchać noska ma problemy z oddychaniem i źle śpi.  Zaniedbany katar u dzieci może mieć poważne następstwa takie jak zapalenie ucha środkowego, bolesne zapalenie gardła czy infekcje dolnych dróg oddechowych, które często przebiegają z gorączką i mogą wymagać leczenia antybiotykiem. Innym powikłaniem po katarze u dzieci jest zapalenie zatok.
Żeby nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się infekcji konieczne jest jak najszybsze działanie i natychmiastowe leczenie kataru.

Najczęściej sięgamy wtedy po krople do nosa o chemicznym pochodzeniu. Niestety to duży błąd, ponieważ ich stosowanie może prowadzić do wielu działań niepożądanych. W większości takie preparaty można stosować jedynie kilka dni, gdyż mogą podrażniać czy wysuszać śluzówki nosa. W takich preparatach występują też obostrzenia dotyczące możliwości stosowania u dzieci oraz kobiet w ciąży. Preparaty zawierające substancje miejscowo obkurczające śluzówkę są bardzo często świadomie oraz nieświadomie nadużywane. W konsekwencji prowadzi to do rozwoju uzależnień i kataru polekowego.

Co w takim razie stosować by zmniejszyć katar? Warto sięgnąć po metody leczenia oparte o naturalne substancje.

Do naturalnych preparatów pomocnych w walce z katarem zaliczamy przede wszystkim wodę morską, którą warto stosować w postaci inhalacji, jak i do bezpośredniego płukania nosa. Innymi naturalnymi substancjami są innowacyjne roślinne związki jak chitozan czy filmogen.
Chitozan, który jest  składnikiem aktywnej cząsteczki Captomucilu. Mechanizm działania tej substancji czynnej polega na zmniejszeniu lepkości śluzu. Captomucil rozrzedza gęsty katar zalegający w nosie, co umożliwia szybki i skuteczny odpływ wydzieliny z nosa, przynosząc dziecku szybką ulgę.

Na rynku dostępnych jest niewiele takich produktów, chitozan znajdziemy np. w sprayu Sinulan Express Forte Junior, dla dzieci od 3. roku życia.

Sinulan Express Forte Junior wspiera leczenie w stanach zapalnych, takich jak zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenie zatok i suchość nosa oraz w katarze i suchości nosa. Zawiera 100% składników aktywnych pochodzenia naturalnego. I jest całkowicie bezpieczny dla dorosłych i dzieci od 3 roku życia. Co ważne udrożnia mały nosek już w 30s.

Co zrobić, by uniknąć kataru u dziecka?

•             Chroń dziecko przed kontaktem z osobami przeziębionymi. Katarem można się zarazić drogą kropelkową, przez kichanie i kaszel. Zadbaj o to, aby zakatarzone osoby nie przychodziły do was.
•             Nie zabieraj dziecka na zakupy do centrów handlowych. To siedliska zarazków!
•             Zadbaj o ruch i aktywność fizyczną swojego dziecka. Sport to zdrowie
•             zadbaj o odpowiednią ilość snu, to czas na regeneracje organizmu, a zregenerowany organizm jest odporniejszy na infekcje.
•             Nie pal papierosów przy dziecku i nie pozwól, by robili to inni. Dym podrażnia śluzówkę i ułatwia atak wirusom.
•             Myj ręce mydłem, zanim zaczniesz przygotowywać posiłek dla dziecka. Najwięcej zarazków przenosi się przez łyżki, smoczki itp.
•             Używaj nawilżacza powietrza, czyść go i pilnuj, aby temperatura w domu nie przekraczała 20-22°C.
•             Odpowiednio ubieraj malucha. Pamiętaj, że np. biegający po domu smyk powinien być ubrany nieco lżej niż pozostali domownicy.

Filmogen - w trosce o zatoki

Kolejnym składnikiem pochodzenia naturalnego, o którym warto wspomnieć jest filmogen do stosowania w leczeniu zapalenia zatok i kataru. Tworzy powłokę na powierzchni błony śluzowej nosa, która dzięki działaniu osmotycznemu przyciąga wodę z hipotonicznego płynu znajdującego się w głębszych partiach błony śluzowej, ułatwiając jej przepływ z wewnątrz na zewnątrz. Ten mechaniczny efekt obkurcza naczynia błony śluzowej nosa, a także usuwa zanieczyszczenia (w tym bakterie i wirusy) obecne w jamie nosowej, przyczyniając się do odblokowania przewodów nosowych. Usunięcie warstwy śluzu blokującego zatoki jednocześnie otwiera je, zmniejszając ciśnienie i ból. Powstała powłoka chroni także powierzchnię nosa przed wysuszeniem, podrażnieniami oraz czynnikami zewnętrznymi.

Do roślin bogatych w garbniki (taniny) o szczególnych właściwościach antyseptycznych, czyli takich, które zabijają bądź unieszkodliwiają wszelkie drobnoustroje, tj. bakterie, wirusy i grzyby, należą:

•             Eukaliptus
•             Rozmaryn
•             Tymianek
•             Mięta

Olejki eteryczne z wymienionych roślin pomagają zmniejszyć obrzęk błony śluzowej nosa i ułatwiają oddychanie i znajdziemy je w preparacie Sinulan Express forte, który:

- szybko oczyszcza nos i zatoki, zmniejszając ucisk i ból w zatokach
- usuwa wirusy i bakterie, zapobiegając rozprzestrzenianiu się infekcji
- nie wysusza i nie podrażnia on śluzówki nosa i zatok
- może być stosowany dłużej niż 7 dni, bez obaw o działania niepożądane bądź efekt przyzwyczajenia
- może być bezpiecznie stosowany u kobiet w ciąży i karmiących piersią

Ten preparat mogą stosować osoby powyżej 12 roku życia, którzy skarżą się na katar i objawy zapalenia zatok.