Co to jest napięcie przedmiesiączkowe?

Napięcie przedmiesiączkowe to zespół około 300 dolegliwości o różnej częstotliwości występowania oraz różnym stopniu nasilenia. Objawy te dotyczą zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej i pojawiają się na około 7-10 dni przed rozpoczęciem miesiączki.

Syndrom napięcia przedmiesiączkowego objawia się w różny sposób, w zależności od gospodarki hormonalnej kobiety. Oficjalnie PMS nie jest uznawany za chorobę, mimo iż intensywność jego objawów niejednokrotnie uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Spotęgowane odczuwanie dolegliwości PMS, utrudniające codzienne życie określane jest mianem silnego napięcia przedmiesiączkowego.

Objawy napięcia przedmiesiączkowego

Napięcie przedmiesiączkowe to dolegliwość, towarzysząca około 80% kobiet na całym świecie. Składają się na nią objawy zarówno fizyczne, czyli związane bezpośrednio z dolegliwościami cielesnymi, jak również psychiczne. Najczęściej syndrom napięcia przedmiesiączkowego objawia się w postaci połączenia dolegliwości z tych dwóch grup, choć zdarzają się również wyjątki.

Jakie są fizyczne objawy napięcia przedmiesiączkowego? Przede wszystkim zaliczane do nich są ból oraz tkliwość piersi, podbrzusza oraz głowy. Mogą pojawić się także bóle mięśni i stawów, drżenie rąk, kołatanie serca oraz dreszcze, czyli objawy podobne do lekkiego przeziębienia.

Częstym fizycznym objawem napięcia przedmiesiączkowego jest również zwiększenie apetytu, prowadzące do kompulsywnego jedzenia. Mogą także pojawić się drobne wypryski i niedoskonałości. Chwilowe zwiększenie wagi oraz pojawienie się opuchlizny w rejonie kostek oraz łydek to również jedne z dolegliwości, towarzyszących syndromowi napięcia przedmiesiączkowego.

Na stan napięcia przedmiesiączkowego składają się również objawy psychiczne, często cięższe do zniesienia niż fizyczne dolegliwości. Najczęściej spotykanymi są rozdrażnienie, niepokój i lęk, osłabienia i brak energii, a także szybkie zmiany nastrojów. Płaczliwość, nieuzasadnione napady złości, irytacja oraz poczucie bezsilności to również częste dolegliwości, towarzyszące syndromowi napięcia przedmiesiączkowego. Część kobiet uskarża się również na spadek poczucia własnej wartości oraz obniżenie odporności organizmu.

Szacuje się, że część kobiet cierpi na PMS, objawiający się wyłącznie w postaci dolegliwości psychicznych, bez jakichkolwiek symptomów fizycznych. Taki zespół objawów określany jest mianem napięciem przedmiesiączkowym dysforycznym.

Jak złagodzić napięcie przedmiesiączkowe?

Napięcie przedmiesiączkowe to nieprzyjemne dolegliwości, spowodowane zaburzeniami równowagi w gospodarce hormonalnej kobiety. Najczęściej objawy te występują na około tydzień przed pojawieniem się miesiączki i trwają do momentu jej rozpoczęcia. Jak złagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego?

Często stosowanym sposobem, łagodzącym dolegliwości syndromu napięcia przedmiesiączkowego jest rozluźnianie mięśni za pomocą ciepła. W tym celu możesz wziąć gorącą kąpiel, zanurzyć stopy w misce z ciepłą wodą lub przyłożyć ciepły termofor w miejscu bólu. Taki zabieg poprawia krążenie krwi i łagodzi ból, jednocześnie dając przyjemne uczucie ciepła.

Istotny w łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego jest styl życia, jaki prowadzisz. Zdrowa, bogata w warzywa i owoce dieta, codzienna porcja ruchu oraz odpowiednie nawodnienie organizmu to profilaktyka, którą warto stosować w walce z dolegliwościami PMS. Przed samą miesiączką oraz w jej trakcie warto sięgnąć po suplementy oraz produkty bogate w żelazo. Jest to ważny składnik budulcowy krwi, który jest wypłukiwany z organizmu wraz z nadejściem menstruacji.

Silne napięcie przedmiesiączkowe, powodujące omdlenia oraz utrudniające życie powinno być leczone w sposób farmakologiczny, pod okiem lekarza. Najczęściej do wyrównania poziomu gospodarki hormonalnej stosowane są leki, zawierające hormony, w tym tabletki oraz pigułki antykoncepcyjne.

Napięcie przedmiesiączkowe a ciąża

Napięcie przedmiesiączkowe często mylone jest z dolegliwościami, pojawiającymi się w pierwszych tygodniach ciąży. Objawy takie jak uczucie ciężkości, wzdęcia, zaparcia, bóle podbrzusza czy nadmierne zmęczenie mogą być związane zarówno z PMS, jak też być sygnałem ciąży.

Brak miesiączki ponad dwa tygodnie po przewidywanym terminie jej pojawienia się to pierwszy z sygnałów, który może świadczyć o ciąży. Często jednak przesunięcie lub brak menstruacji wynika również ze stresu oraz zmian hormonalnych. Objawem, który może być sygnałem ciąży jest również nagłe pojawienie się nudności i wymiotów, szczególnie jeśli wcześniej nie cierpiałaś na podobne dolegliwości.

W każdym przypadku należy jednak zweryfikować swoje podejrzenia. W aptekach oraz drogeriach dostępne są testy na obecność beta hCG, które są w stanie wykryć ciążę już w 10 dni od zapłodnienia. Dla pewności jednak należy skonsultować wyniki testu z lekarzem ginekologiem.