Piwonia to nie tylko piękny kwiat, ale także doskonałe narzędzie lecznicze. Dzięki niemu możesz spróbować wyeliminować różne dolegliwości lub osłabić ich toksyczny wpływ na organizm. Sprawdź, jak ją przygotować i dlaczego warto ją pić!

Nalewka z piwonii – kiedy warto pić?

Napary i odwary z kwiatów lub korzeni piwonii są stosowane do leczenia wielu chorób. Kwiaty działają moczopędnie, odtruwająco, poprawiają krążenie krwi, stosowane są przy chorobie wieńcowej, wzmacniają naczynia krwionośne, działają rozkurczowo, uspokajająco, przeciwalergicznie.

Odwar z piwonii można stosować przy kłopotach trawiennych, chorobach układu pokarmowego, infekcjach górnych dróg oddechowych, jak również w sytuacjach stresowych. W celu przygotowania odwaru należy około 2-3 g rozdrobnionych korzeni zalać filiżanką wody, następnie doprowadzić do wrzenia i gotować przez 15 minut. Na końcu wystarczy całość przecedzić i pić filiżankę przed posiłkiem.

Natomiast nalewka z piwonii działa uspokajająco, przeciwdrgawkowo, przeciwbólowo, moczopędnie, poprawia trawienie, działa rozkurczowo, normalizuje rytmy biologiczne, łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i menopauzy, łagodzi atopowe zapalenie skóry i inne wypryski skórne.

Możemy przygotować także okłady z piwonii, które pomagają w leczeniu bólów reumatycznych, a także atopowego zapalenia skóry, opuchlizn, gojeniu popękanej skóry i rozstępów, a także w neutralizacji zmęczonych oczu. Okłady mogą być przygotowane z suszu lub świeżych płatków kwiatu piwonii.

Uwaga! Należy uważać na ilość spożywanej piwonii, ponieważ w zbyt dużych ilościach może doprowadzić do zatrucia. Piwonia nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie polecana jest również w czasie menstruacji, ponieważ wzmaga jej intensywność.

Napar z kwiatów piwonii – przygotowanie

Kwiaty piwonii najlepiej zbierać w czerwcu. Zebrane kwiaty suszymy w temperaturze pokojowej. Korzeń piwonii, który także wykazuje właściwości prozdrowotne, powinniśmy zbierać jesienią lub wiosną, a następnie suszyć w lekko rozgrzanym piekarniku (podobnie jak grzyby). Napar lub herbatkę z piwonią możemy przygotować w domu. Wystarczy przygotować garstkę posiekanych kwiatów piwonii (samych lub z dodatkiem herbaty), a następnie zalać je gorąca wodą i zaparzyć przez około 30 min.

Cukier piwoniowy - przepis

Z piwonii możemy przygotować także cukier, który może znaleźć zastosowanie w przygotowaniu deserów, koktajli, ciast i napojów. Suszone kwiaty piwonii ucieramy w młynku do ziół, dodajemy do cukru i trzymamy w szczelnym zamknięciu.

Nalewka z korzenia piwonii – przepis

Składniki:

  • 100 g świeżych lub suchych korzeni
  • 500 ml alkoholu 40-60 proc.

Sposób przygotowania:

Korzeń zalewamy alkoholem, macerujemy co najmniej przez dwa tygodnie. Następnie trzeba ją przefiltrować.

Nalewkę możemy zażywać 2-3 razy dzienni po 5 ml.

Przeczytaj też: