Wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis) pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, w kuchniach całego świata jego liście zwane laurowymi lub bobkowymi cenione są przede wszystkim ze względu na swój charakterystyczny aromat, który idealnie dopełnia smaku wielu dań, a także sprawdza się jako remedium na różne dolegliwości. Poznaj właściwości liścia laurowego i sprawdź, jak zrobić nalewkę z liści laurowych!

Liście laurowe – właściwości

Liście laurowe kryją w sobie wiele cennych substancji czynnych, czyli olejków eterycznych (geraniol, cyneol, terpeny), flawonoidów, garbników, lignanów, alkaloidów izochinolinowych, żywic, pektyn, goryczy. Zawierają tez sporo witamin witamin – A, B2, B3, B5, B6, C oraz kwasu foliowego, a także minerałów – wapnia, żelaza, manganu, potasu, selenu, miedzi, cynku i magnezu.

W ziołolecznictwie liść laurowy znany jest przede wszystkim jako środek o działaniu napotnym, detoksykującym, oczyszczającym i moczopędnym. Ponadto wspiera on trawienie oraz prawidłową pracę wątroby, a także pomaga obniżać poziom cukru we krwi.

Liście laurowe pomogą też w przypadku niestrawności, bólów żołądka, zapalenia stawów, zwyrodnienia stawów i kości, reumatyzmu, zatrucia, przeziębienia, zapalenia oskrzeli, chrypki, suchego kaszlu, infekcji dziąseł, łupieżu, łuszczycy, grzybicy, trądziku oraz cukrzycy!

Nalewka z liści laurowych – przepis

Przygotowanie nalewki z liści laurowych jest naprawdę banalnie proste. Wystarczą 3 ogólnodostępne składniki i odrobina cierpliwości, bowiem nalewka z liści laurowych musi trochę poleżakować. 

Składniki:

  • 5 g suszonych liści laurowych,
  • 1 l wódki czystej 50%,
  • 20 g cukru

Przygotowanie:

Zobacz również:

  1. Liście laurowe wkładamy do szklanego słoja, zalewamy wódką i dodajemy cukier.
  2. Słój szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 4-5 tygodni.
  3. Każdego dnia należy wstrząsnąć słojem, aby cukier się rozpuścił.
  4. Po upływie 4-5 tygodni przecedzamy nalewkę przez bibułę, rozlewamy do butelek, zamykamy i odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce.
  5. Po około 8 miesiącach nalewka jest gotowa do degustacji.

Uwaga! Pamiętaj o umiarze

Trzeba pamiętać o umiarze przy jej stosowaniu. Nie powinno się pić jej w dużych ilościach. Można też rozpuścić kilka kropel w wodzie i pić ją w ten sposób. Ponadto można stosować ją zewnętrznie i smarować miejsca, gdzie doskwiera nam ból.

Sprawdź też: