Prawie każda część kasztanowca zawiera niezwykle cenne substancje o silnym działaniu leczniczym. W kwiatach kasztanowca (ale tylko białych), w korze, niedojrzałych owocach, nasionach, a także w liściach są saponiny triterpenowe, z których najważniejsza jest escyna. Ponadto zawierają flawonoidy, kumaryny, garbniki, fenolokwasy. W nasionach są dodatkowo cukry, skrobia, karotenoidy, sterole i związki mineralne.

Najbardziej cenionymi składnikami dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego, są kwiaty i kora kasztanowca; najrzadziej wykorzystuje się liście.

Zbiór kwiatów kasztanowca

W słoneczny dzień zbieramy całe kwiatostany i delikatnie układamy w koszyku lub wkładamy do lnianej torby.
Jeśli drzewa mają jakieś oznakowania lub wydają się chore- zostawiamy je i niczego z nich nie zbieramy!
Jeśli znaleźliśmy zdrowy, w miarę niski okaz, możemy zabierać się za zbieranie. Kilkanaście kwiatostanów na dobry początek w zupełności nam wystarczy. Po przyjściu do domu rozkładamy kwiaty w całości na szarym papierze lub obrywamy pojedyncze kwiatki i tylko je suszymy.

Kwiaty kasztanowca szeroko wykorzystuje się w kosmetyce ze względu na ich właściwości:

 • uszczelniają i wzmacniają naczynie krwionośne, zmniejszają obrzęki pod oczami
 • działają lekko ściągająco – dzięki obecności garbników
 • działają ochronnie przeciwko promieniowaniu UV. Istotne jest to, że ekstrakt z kasztanowca sam w sobie nie absorbuje znacząco promieniowania UV, ale dodanie ekstraktu zwiększa współczynnik ochrony przeciwsłonecznej SPF, dlatego teżekstrakt z kasztanowca (nasiona, kwiaty) zaleca się dodawać do składu kremów ochronnych – za to działanie odpowiedzialne są flawonoidy (m. in. pochodne kwercetyny)
 • hamują działanie enzymu hialuronidazy, który degraduje kwas hialuronowy, co ma bezpośredni związek z elastycznością skóry. Za to działanie jest odpowiedzialna escyna.

Nalewka z kwiatów kasztanowca

Nalewka z kwiatów kasztanowca przyniesie ulgę obolałym mięśniom, złagodzi bóle reumatyczne i mrowienie w nogach. Jest też skuteczna na dolegliwości żołądkowo- jelitowe.

 • podczas zażywania usprawnia się przepływ krwi w naczyniach żylnych, co hamuje krzepliwość krwi i przeciwdziała powstawaniu zakrzepów wewnątrznaczyniowych,
 • działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i łagodnie ściągająco,
 • garbniki zawarte w kasztanowcu mają na układ pokarmowy działanie rozkurczowe, przeciwzapalne i łagodnie zapierające,
 • ułatwia wydalanie moczu przy przeroście prostaty,
 • wspomaga leczenie hemoroidów,
 • zapobiega dolegliwościom w okresie klimakterium,
 • stosowana na stany zapalne wątroby, gruczołu krokowego, miednicy mniejszej,
 • zewnętrznie na żylaki nóg, żylak powrózka nasiennego, odmroziny, obrzęki skóry i tkanki podskórnej, obrzęki głośni, płuc, a nawet mózgu, krwiaki, zapalenie ścięgna, zakrzepowe zapalenie żył.

Jak przygotować nalewkę z kwiatów  kasztanowca?

20 łyżek rozdrobnionych kwiatów kasztanowca zalewamy 1 litrem czystej wódki. Zalane kwiaty odstawiamy na 14 dni w chłodne i ciemne miejsce. Po dwóch tygodniach odciskamy kwiaty i przecedzamy przez gazę do butelki.

Nalewkę można zażywać 3 razy dziennie po 6 kropel rozcieńczonych w wodzie (najlepiej w małym kieliszku)

Kąpiel z kwiatów kasztanowca

Taka kąpiel przyniesie ulgę obolałym mięśniom, złagodzi bóle reumatyczne i mrowienie w nogach, a nasze ciało się zrelaksuje.

3 garście białych kwiatów kasztanowca zalewamy zimną wodą i odstawiamy na 10-12 godzin. Następnie całość, przed kąpielą, lekko podgrzewamy i wlewamy do wanny. Najlepiej zażywać takiej kąpieli ok. 30 minut.

Tonik do cery naczynkowej z kwiatów kasztanowca

2 łyżki kwiatów zalewamy 2 szklankami wrzątku, przykrywamy i nastawiamy na najmniejszy ogień. Po doprowadzeniu do wrzenia, zakręcamy palnik i trzymamy nasz wywar pod przykryciem przez kolejne 15 minut. Następnie przecedzamy, sprawdzamy czy temperatura spadła poniżej 40 stopni, a jeśli tak- dodajemy 1 łyżkę glicerytu kasztanowego oraz 1 łyżkę octu jabłkowego. Gotowy tonik bez konserwantu możemy przechowywać w lodówce maksymalnie do 10 dni, chyba że wcześniej zacznie nieprzyjemnie pachnieć. Po dodaniu konserwantu nasz tonik powinien zachować ważność do 3 miesięcy.

Herbata z kwiatów kasztanowca

Już teraz można zasuszyć kwiaty, aby zimą stosować je w postaci herbatki, która łagodzi bóle reumatyczne, kaszel i biegunkę. Zapobiega zbyt obfitym miesiączkom. Ma działanie przeciwrozkurczowe, przeciwbakteryjne, ściągające, a także relaksujące.

Garść zasuszonych kwiatów zalej litrem wrzącej wody. Pozostaw pod przykryciem na kwadrans, następnie przecedź.

Można ją pić 2 razy dziennie, po 15 minutach parzenia.

Okłady robione z herbatki mają działanie przeciwbakteryjne i ściągające.