Zastosowanie nalewki z bursztynu:

  • na przeziębienie i kaszel

Nalewka z bursztynu jest bardzo przydatna zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. To czas infekcji, katarów i przeziębień. Taką nalewką można też nacierać klatkę piersiowa i plecy w czasie gorączki, zapalenia płuc czy oskrzeli. Nalewka ma też działanie przeciwastmatyczne. Łagodzi kaszel i ułatwia odkrztuszanie. Działa także napotnie i nieco bakteriobójczo.

  • na astmę

Nalewka łagodzi objawy astmy. W tym celu należy dodać 5 kropli mikstury do szklanki z ciepłą herbatą.

  • na reumatyzm

Ta cenna nalewka jest też często stosowana na reumatyzm oraz silne migreny. Sprawdza się przy różnego rodzaju nerwobólach.

  • na zdrowe serce

Nalewka reguluje ciśnienie tętnicze krwi i zapobiega zawałom serca. Najlepiej w tym przypadku stosować kilka kropel do wody lub herbaty na czczo.

  • na ból kręgosłupa

W przypadku bólu kręgosłupa, chore miejsca warto nacierać nalewką, która łagodzi bóle.

  • na układ nerwowy

Nalewka z bursztynu pomaga w trawieniu i łagodzi objawy biegunki. Wspomaga też wydzielanie żółci. Pomaga w zatruciach pokarmowych.

  • na gojenie ran

Nalewka przyspiesza gojenie się ran i zapobiega tworzeniu zmarszczek.

Zobacz również:

  • na cerę trądzikową

Tynktura z bursztynu wykazuje działanie bakteriobójcze, dlatego zalecana jest do oczyszczania cery trądzikowej.

Dowiedz się więcej o bursztynie:

Przepis na nalewkę bursztynową

Nalewkę bursztynową przygotowuje się z nieoszlifowanych kawałków kamieni. Można je kupić gotowe, nawet w specjalnie przygotowanej do tego butelce. Można też zamówić sam bursztyn w sklepach zielarskich i z medycyną naturalną.

Do przygotowania nalewki potrzebujemy:

  •     50 g rozdrobnionego bursztynu,
  •     0,5 litra spirytusu 95 proc.

Nalewka bursztynowa - przygotowanie

Bursztyn musimy umyć i pozostawić do wyschnięcia. Następnie wsypujemy bursztyn do butelki, zalewamy spirytusem i odstawiamy na 2 tygodnie w ciemnym i ciepłym miejscu. Codziennie mieszamy miksturę.

Po 14 dniach nalewka nabiera złocistego koloru, w wyniku rozpuszczania się kamieni. Nalewkę przechowujemy w suchym miejscu i temperaturze pokojowej.

Nalewka z bursztynu - stosowanie i dawkowanie

Nalewki raczej nie spożywa się bezpośrednio, bo nie ma smaku. Na kaszel, grypę czy przeziębienie należy rozprowadzić 5 ml nalewki w 125 ml wody lub ciepłej herbaty, pić dwa razy dziennie. W okresie jesiennym warto dodawać po 2-3 krople do herbaty lub wody z miodem, by zwiększyć odporność.
Przy biegunce - 10 kropli rozpuścić w 125 ml szklanki ciepłej wody.

Nalewka stosujemy do nacierania bolących miejsc, może posłużyć także za substancję rozgrzewającą. Niewielką ilość wciera się w bolące stawy lub mięśnie. Kilka kropli można rozprowadzić także na skroniach i karku – zwalcza migreny.

Nacieranie klatki piersiowej lub pleców pomaga przy łagodzeniu przeziębienia, zapalenia oskrzeli i zapalenie płuc.

Wcieranie nalewki w nozdrza pomaga przy uporczywym katarze, a płukanie nią gardła (1/2 łyżeczki od herbaty rozcieńczona w 125 ml wody) łagodzi ból podczas infekcji.

Nalewki nie powinny doustnie stosować dzieci i kobiety w ciąży.  Mogą jednak stosować ją zewnętrzne.