Rozszerzanie diety niemowlaka

Półroczne niemowlę karmione piersią jest już gotowe na rozszerzanie diety o kaszki, warzywa, owoce, a na koniec mięso i jaja. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym ten moment następuje dwa miesiące wcześniej. Jak karmić szkraba, by był zdrowy i nie miał alergii? Sprawdź, jakich błędów powinnaś uniknąć!

Nie zaczynaj od owoców

Obecnie lekarze twierdzą, że dla zdrowia dziecka nie ma znaczenia kolejność wprowadzania pokarmów, niemniej rozszerzanie diety niemowlaka warto zacząć od warzyw. Dlaczego? Jeśli najpierw podasz słodkie owoce, brzdąc może nie zaakceptować w dalszej kolejności mniej wyrazistego smaku warzyw.

Regularne posiłki

Badania dowodzą, że większość dzieci nie je w stałych porach i otrzymuje nawet do 10 posiłków w ciągu dnia. Szklanka soku jest tak samo kaloryczna jak przecier warzywny i powinnaś traktować ją jako oddzielny posiłek. Trzymaj się zaleceń mówiących, że jadłospis powinien składać się z 5-6 posiłków. 

Słodkie napoje

Najlepsza do picia jest woda. Lekarze zalecają, by niemowlę piło nie więcej niż 150 ml soków dziennie i by traktować je jako posiłki. Podawaj je np. w ramach podwieczorku. Sięgaj po stuprocentowe przeciery nie zawierające dodatkowego cukru.

Rozszerzanie diety niemowlaka
Shutterstock

Podawanie kaszki w butelce

Zarówno kaszkę, jak i pierwsze zupki czy przeciery należy podawać łyżeczką. Dzięki temu zapobiegamy wadom zgryzu i od razu uczymy niemowlę prawidłowego sposobu jedzenia. Boisz się, że maluch nie będzie potrafił jeść w ten sposób? Wystarczy dotknąć łyżeczką warg, by niemowlę otworzyło buzię.

Zbyt późne podanie glutenu

Badania dowodzą, że ociąganie się z podawaniem glutenu może prowadzić do alergii. Według aktualnych tabel rozszerzania diety niemowlę powinno otrzymywać niewielkie ilości kaszki mannej już od 5 miesiąca życia. Możesz ją mieszać z mlekiem modyfikowanym lub mlekiem matki.

Unikanie alergenów

Dopóki nie masz pewności, że dziecko jest alergikiem, nie wykluczaj z diety żadnych elementów. Ryzykowne produkty, jak jaja, orzechy czy ryby wprowadzaj stopniowo od 7 miesiąca życia. Nie ma żadnych dowodów, że opóźnione rozszerzanie diety niemowlaka o te produkty pomaga uniknąć alergii.

Zobacz więcej na temat alergii pokarmowej u dzieci=>