Hormony odpowiadają za prawidłowy przebieg wielu procesów życiowych, a równowaga hormonalna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zaburzenia hormonalne mogą mieć różne podłoże i objawy. Często konieczna jest konsultacja z endokrynologiem i wykonanie badania na poziom hormonów. Poznaj najczęstsze objawy zaburzeń hormonalnych.

Objawy zaburzeń hormonalnych

Musisz pamiętać, aby badać się regularnie. Jeśli jednak masz konkretne objawy, warto zrobić badania wcześniej.

Przyrost wagi

Nie zmieniłaś nic w swojej diecie, a waga wciąż rośnie? Warto skonsultować to z lekarzem. Objawy te mogą świadczyć o insulinooporności lub niedoczynności tarczycy.

Wahania nastroju

Jesteś często poirytowana? A może wszystko Cię denerwuje? Jeśli często nie możesz poradzić sobie z emocjami, jest to kolejny objaw zaburzeń hormonalnych. Często pojawia się depresja lub nagły smutek, na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę.

Nagłe i intensywne wypadanie włosów

Jeśli w ostatnim czasie Twoje włosy nadmiernie wypadają i kruszą się to znak, że powinnaś zrobić badania. Przyczyn może być wiele, ale najczęściej to hormony odpowiadają za nadmierne wypadanie włosów.

Problemy ze wzrokiem

Niewiele osób wie, że nagle pogarszający się wzrok to jeden z objawów problemów hormonalnych. Jeśli Twój wzrok się pogorszył, warto wybrać się na konsultację do lekarza.

Długie i obfite menstruacje

Kobiety cierpiące na problemy hormonalne mają problemy z okresem. Często skarżą się na bardzo bolesne skurcze menstruacyjne, nieregularność cyklu czy całkowity zanik miesiączki. Często wśród tych dolegliwości występują bóle w dolnej części brzucha lub bóle jajników oraz ciemne plamienia po okresie. To najczęstsze objawy, z którymi kobiety zgłaszają się do lekarza.

Zobacz również:

Problemy skórne

Zauważyłaś, że Twoja cera się zmienia? Pojawił się trądzik, wysypka, zmiany koloru i kształtu skóry? Zwiększona jej twardość lub pojawienie się zmarszczek to niestety również objawy zaburzonej gospodarki hormonalnej.

To może Cię zainteresować:

Przyczyny problemów hormonalnych

Przyczyną zaburzeń hormonalnych są zazwyczaj predyspozycje genetyczne. Duży wpływ na zaburzenia hormonalne ma także stres, który przyczynia się do nieprawidłowości związanych z nadmiarem kortyzolu, który nazywany jest hormonem stresu. Ogromną rolę w zachowaniu równowagi hormonalnej ma stan emocjonalny oraz dieta. Powinnaś unikać posiłków, które mogą zaburzać metabolizm. Niewskazane są produkty zawierające dużo konserwantów, soli czy cukru.

Jak zapobiegać zaburzeniom hormonalnym?

  1. Dostarczaj organizmowi przeciwutleniaczy i zwiększ dzienną dawkę witaminy A, B, kwasu foliowego oraz witaminy D.
  2. Wprowadź większą dawkę wapnia, magnezu, chromu, selenu, cynku, jodu i kwasów omega-3 do swojej codziennej diety.
  3. Zwiększ aktywność fizyczną, dzięki której zwiększy się poziom hormonu szczęścia w Twoim organizmie. Pamiętaj o zdrowej diecie.