Dlaczego stopy nadmiernie się pocą?

Wydzielanie potu jest normalną reakcją organizmu, zapobiegającą przegrzaniu. Jednak jeśli gruczoły potowe są nadreaktywne, zaczynamy nadmiernie się pocić. Staje się to przyczyną uczucia dyskomfortu oraz przykrego zapachu. Uważa się, że nadpotliowść stóp jest problemem medycznym i psychologicznym. Częstą przyczyną nadmiernego pocenia się jest stres czy nerwice. Również problem może się pojawić w przypadku zaburzeń hormonalnych – stąd tak często dotyczy to młodych osób w wieku dojrzewania. Również nieprawidłowa dieta, otyłość czy choroby układu pokarmowego mogą o sobie dawać znać właśnie w ten sposób. Warto pamiętać, aby unikać spożywania pikantnych potraw, alkoholu oraz mocnej kawy i herbaty. Nadpotliwość stóp może być również uwarunkowana genetycznie. 

- Na początku problem jest bagatelizowany, jednak z czasem staje się na tyle uprzykrzający życie, że pacjenci zaczynają szukać skutecznych rozwiązań. Chociaż z nadmierną potliwością można żyć, to jednak jego jakość znacznie spada. Dodatkowo, pojawiają się inne dolegliwości, takie jak nadmierne rogowacenie naskórka, twarda skóra stóp czy rozwój grzybicy. Dlatego warto zwrócić się do specjalisty na wczesnym etapie, ponieważ nadmierna potliwość jest najczęściej objawem innych problemów zdrowotnych – mówi Sylwia Śląskiewicz, podolog z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy.

Jak leczyć nadmierną potliwość?

Jednym ze skutecznych zabiegów zwalczających nadmierną potliwość stosowanym w gabinecie podologicznym jest jonoforeza.To bezbolesna terapia zmniejszająca aktywność gruczołów potowych przy pomocy prądu stałego oraz substancji czynnych, które w trakcie zabiegu ulegają rozpadowi na jony i są wtłaczane w głębsze warstwy skóry. Zabieg trwa ok. 20 min i polega na umieszczeniu stóp w miskach wypełnionych wodą, przez którą przepływa prąd galwaniczny. W trakcie zabiegu może być odczuwalne mrowienie, uczucie swędzenia. Skóra może się zaczerwienić, co powinno ustąpić w ciągu kilku minut po zabiegu. Jonoforezę należy wykonywać cyklicznie w ciągu 4-6 tygodni, początkowo od 2 do 3 razy w tygodniu, następnie do jednego zabiegu w tygodniu. Pierwsze efekty powinny być widoczne po 5 zabiegach, ale aby cieszyć się pełnym efektem należy wykonać całą serię. Innym sposobem na nadmierną potliwość stóp jest toksyna botulinowa. Jej zadaniem jest porażenie zakończeń nerwowych, dezaktywujące działanie gruczołów potowych. Efekt utrzymuje się przez około 6-9 miesięcy. Czasem wystarczy jednak odpowiednia pielęgnacja, która pomoże zminimalizować problem.

Jak pielęgnować stopy z tendencją do potliwości?

Po pierwsze: pozwól stopom oddychać

Noś skarpety z naturalnych materiałów, unikaj sztucznych dodatków takich jak poliester. Zwróć również uwagę, z jakich materiałów są wykonane buty, które nosisz. Najlepiej, aby również były z naturalnych materiałów. Pamiętaj, aby w gorące dni nie chować stóp do zakrytego obuwia.

Po drugie: dobierz odpowiednie kosmetyki

Aplikuj preparaty pielęgnacyjne zawierające składniki ograniczające wydzielanie potu – sole glinu oraz antybakteryjne, odświeżające np. lawenda, menthol.

Po trzecie: stosuj kąpiele z wyciągów ziołowych

Na przykład z szałwii, kory dębu, rozmarynu lub ze specjalnie do tego przeznaczonych antybakteryjnie działających soli do kąpieli. Mocz stopy nie dłużej niż 15 min w letniej wodzie lub robiąc to naprzemiennie woda ciepła – zimna, kończąc zawsze na wodzie zimnej.

--
Artykuł powstał we współpracy z dr Sylwią Śląskiewicz, specjalistką z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy.

Zobacz również: