Woda morska jest z nami od zarania dziejów. Według teorii ewolucji wszystko pochodzi z wody morskiej, a więc bez niej nie byłoby na naszej planecie życia. Nie powinno nas zatem dziwić, że woda morska pełna jest pierwiastków i soli mineralnych, które mają zbawienny wpływ na organizm człowieka. Jak wykorzystać właściwości wody morskiej? Podpowiadamy!

Morska woda przy codziennych dolegliwościach

Już sam kontakt z morskim środowiskiem wpływa na nas uspokajająco. Szum morza i czyste powietrze solankowe pomagają się wyciszyć i zapomnieć o stresie, który towarzyszy nam na co dzień. Jod zawarty w morskiej wodzie dobrze wpływa na osoby z problemami z niedoczynnością tarczycy. Sól morska i woda mają działanie łagodzące, dzięki czemu mogą pomóc wyleczyć niewielkie ranki i skaleczenia. Woda morska o wysokim zasoleniu, nazywana hipertoniczną może być stosowana do inhalacji. Pomoże nam przy problemach z górnymi drogami oddechowymi, np. przy przeziębieniu czy katarze. Oczyści i udrożni drogi oddechowe w delikatny sposób, dzięki czemu woda morska może być stosowana u dzieci i dorosłych. Dosyć często woda morska w ampułkach wykorzystywana jest do przemywania oczu, ponieważ ich nie podrażnia.

Woda morska występować może w formie aerozolu lub ampułek i wykorzystywana może być przy wielu dolegliwościach.

Morska woda w kosmetyce

Woda morska może być stosowana w kosmetykach zarówno do skóry trądzikowej, jak i skóry suchej. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że woda morska nie ma jednakowego składu, dlatego region jej pochodzenia ma kluczowe znaczenie. W kosmetykach z woda morską najczęściej znaleźć możemy wodę z Morza Martwego. Dlaczego? Ponieważ jest to najbardziej „zasolona” woda na świecie, a to oznacza, że zawiera wysokie stężenie minerałów.

Woda z Morza Martwego dla cery

Woda z Morza Martwego ma w sobie wysokie stężenie siarki i magnezu. Woda siarkowa pomaga w łagodzeniu podrażnień i może normalizować pracę gruczołów łojowych, a woda magnezowa pomaga wzmocnić płaszcz hydrolipidowy. Siarkowa moc doskonale działa na skórę trądzikową, a ta nasycona jonami magnezu ma zbawienny wpływ na podrażnioną skórę z problemami chorobowymi.

Możemy używać wody morskiej w aerozolu jako punkt codziennej pielęgnacji. Osoby borykające się z zaskórnikami i zmianami trądzikowymi po kilku dniach zauważą, że problemy skórne są mniej zaognione, a nawet zaczynają znikać. Osoby z suchą skórą lub zmianami np. atopowymi także zauważą znaczną poprawę w wyglądzie skóry.

Morska woda dla ciała

Kąpiele w wodzie morskiej, czy to w morzu, czy w przygotowanej kąpieli z morskimi minerałami, pomóc mogą w leczeniu niektórych dolegliwości. Atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy trądzik to zmiany, które mogą pojawiać się na całym ciele. Dlatego też warto raz na kilka dni przygotować kąpiel z morskimi minerałami, aby poprawić wygląd skóry i by poczuć ulgę.  

Morska woda może być wykorzystywana także w pielęgnacji skóry z cellulitem. Minerały z Morza Martwego często są składnikiem kosmetyków ujędrniających. Jeżeli jesteś na wakacjach, gdzie jest dostęp do naturalnego zbiornika wodne z morską wodą, codziennie rób sobie kąpiel!  Ruch fal działa na skórę drenująco, poprawia ukrwienie i wykonuje delikatny masaż. To sprawia, że woda morska ma też działanie oczyszczające − pomaga usunąć z organizmu toksyny.

Woda morska na włosy

Wodę morską znaleźć możemy także w kosmetykach do stylizacji i pielęgnacji włosów. Chociaż sama woda w naturalnych zbiornikach, w połączeniu ze słońcem i wysoką temperaturą, może wysuszać włosy to ta przygotowana w produktach do włosów może zdziałać cuda! Produkty z solą morską często polecane są do tworzenia beach waves, czyli lekko pofalowanych włosów. Sól morska w sprayu nada włosom objętości i będą miały one ciekawą strukturę.

Woda morska wykazuje także właściwości osuszające, co może pomóc w problemie z przetłuszczającymi się włosami lub z łupieżem. Warto spryskać wodę morską na skalp i delikatnie go wmasować.