Menopauza a klimakterium

Menopauza to nazwa ostatniej miesiączki. Wyznacza ją data ostatniego krwawienia, po którym kolejne nie pojawiło się przez rok. Jeśli po tym czasie zauważycie krwawienie, powinnyście skonsultować się z lekarzem. Zanim nastąpi menopauza przez około 5-13 lat trwa klimakterium.

Czy menopauza pojawia się po 45 roku życia?

Klimakterium może się zacząć w bardzo różnym wieku. Najczęściej jest to około 51 roku życia. Zdarza się jednak, że zmiany zaczynają się tuż po 30. urodzinach albo przed 60.

Pierwsze objawy menopauzy to uderzenia gorąca

Uderzenia gorąca należą do pierwszych objawów menopauzy, ale nie tylko one. Zazwyczaj znacznie wcześniej pojawiają się: zmęczenie, podenerwowanie, drażliwość, niepokój, kłopoty z koncentracją, osłabienie pamięci, zawroty głowy, huśtawki nastroju. Możesz też nagle zacząć mieć nietypowe zachcianki, zauważyć wzrost wagi czy wypadanie włosów. Tak nietypowe sygnały trudno od razu połączyć z klimakterium. Najczęściej bierzemy je pod uwagę właśnie wtedy, gdy pojawią się uderzenia gorąca, a miesiączki stają się nieregularne.

Menopauza oznacza tycie

Rzeczywiście organizm broni się przed skutkami spadku hormonów płciowych i ta walka sprzyja tyciu. Nie jesteś jednak skazana na dodatkowe kilogramy. Wiele zależy od Twojej diety i aktywności. Jedź co 3 godziny i wprowadź do menu dużo kasz i ziaren oraz warzyw. W utrzymaniu wagi pomogą regularne ćwiczenia. Poświęć na nie 30 minut raz na dwa dni.

Późne macierzyństwo przesuwa menopauzę

Wiek, w którym zostałaś mamą nie powinien mieć wpływu na początek klimakterium. Tak samo jak liczba urodzonych dzieci ani czas karmienia piersią. Udowodniono natomiast, że najwcześniej przekwitają kobiety, które wcześnie zaczęły miesiączkować, a ich cykle były krótsze niż 28 dni.

Podczas klimakterium nie można zajść w ciążę

Szansa na macierzyństwo zanika wraz z ostatnią miesiączką. Samo klimakterium nie uniemożliwia zajścia w ciążę ani donoszenia jej. Pewność, że nie masz szans na poczęcie zyskujesz dopiero po roku od ostatniego krwawienia.

Nie będziesz miała ochoty na seks

Brak ochoty na seks wynika ze spadku poziomu estrogenów oraz tego, że po menopauzie niemal 50% kobiet odczuwa suchość pochwy. Wielu z nich ta zmiana odbiera przyjemność ze zbliżeń, a nawet z uprawiania sportu. Jest na to rada! W aptekach znajdziecie duży wybór preparatów niwelujących suchość pochwy i przywracających komfort współżycia.

Każda kobieta zmienia się podczas klimakterium

Menopauza nie zawsze oznacza drastyczne zmiany w zachowaniu. Czasami tłumaczenie zachowania kobiety przekwitaniem jest dużym uproszczeniem. W rzeczywistości wiele kobiet nie odczuwa jakichkolwiek objawów związanych z klimakterium.