Mirra – co to jest ?

Mirra wygląda jak bursztyn, a tak naprawdę jest to żywica drzew i krzewów z rodzaju balsamowców. Kolczaste drzewa z których możemy pozyskać żywicę występują na Bliskim Wschodzie i w północnej części Afryki. Charakteryzuje się intensywnym zapachem i dość gorzkim smakiem. Wypływa z kory drzew w postaci grudek w odcieniach od żółtego, do ciemno-bordowego. W starożytności wykorzystywano ją do zwalczania dolegliwości trawiennych. Egipcjanie wierzyli, że balsamowanie zwłok mirrą ułatwia zmarłemu przejście na tamten świat.

Mirra – właściwości

Żywica drzew balsamowcowych ma wiele cennych właściwości. Działa antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie, bardzo dobrze wpływa na skórę. Możemy ją destylować w celu wydzielenia olejku eterycznego lub sproszkować. Uzyskamy wtedy składnik wielu kapsułek i pigułek. Z mirry możemy wyprodukować także kadzidła, nalewki i perfumy. Ma wiele cennych właściwości regenerujących i uspokajających. Można kupić ją w sklepach z dewocjonaliami oraz w niektórych sklepach z przyprawami.

Mirra – na problemy skórne

Mirra przyspiesza gojenie się ran, stymuluje odnowę naskórka, a także regeneruje ją. Pomaga wyregulować ilość wydzielanego sebum i skutecznie pomaga zwalczyć trądzik i atopowe zapalenie skóry.

Mirra – na drogi oddechowe

Mirra jest pomocna przy walce z infekcjami i stanami zapalnymi jamy ustnej oraz gardła. Ułatwia oddychanie i rozrzedza wydzielinę zalegającą w górnych drogach oddechowych. Skutecznie walczy się z gronkowcem złocistym.

Mirra – ratunek na kobiece dolegliwości

Mirra zmniejsza bóle menstruacyjne i reguluje cykl miesiączkowy. Co więcej działa obkurczająco i może tamować krwawienie. Jest także wsparciem w leczeniu hemoroidów.

Mirra – obniża cholesterol

Mirra może obniżyć poziom złego cholesterolu i chroni nas przed tworzeniem się blaszek miażdżycowych. Zmniejsza to ryzyko występowania choroby wieńcowej, zawału serca i udaru.

Mirra – zastosowanie

Mirra ma wiele zastosowań. Głównym jest przemysł farmakologiczny oraz kosmetyczny. Możemy znaleźć ją w suplementach diety oraz w środkach wspomagających leczenie infekcji dróg oddechowych. Mirrę możemy zakupić w formie ekstraktu ziołowego, żywicy oraz w formie olejku eterycznego. Jest popularnym składnikiem perfum, kremów, szamponów i odżywek, past do zębów oraz antyperspirantów.

Mirra – pozytywnie wpływa na układ nerwowy

Mirra działa antydepresyjnie, ułatwia zasypianie i pomaga zwalczyć stres. Zapach mirry działa odkażająco i odświeżająco, poleca się go osobom zmagającym się z migreną.

Mirra – wspiera funkcjonowanie organizmu

Substancje znajdujące się w żywicy wspierają prawidłowe funkcjonowanie trzustki i wątroby. Co oznacza, że obniżają poziom cukru we krwi i stymulują wydzielanie żółci. Mirra może złagodzić dolegliwości układu pokarmowego i trawiennego takie jak biegunka czy pasożyty bytujące w przewodzie pokarmowym.