Ekologia i zdrowie

Miód manuka powstaje z nektaru krzewów manuka porastających dziewicze tereny Nowej Zelandii. Busze manukowe są wolne od zanieczyszczeń, co jest gwarancją wysokiej jakości miodu.

W Nowej Zelandii uznaje się go za dobro na- rodowe, a na całym świecie jest ceniony za swoje właściwości zdrowotne i upiększa- jące. W Polsce też coraz częściej sięgamy po ten słodki, ciemnobrązowy przysmak. Specjaliści sugerują, by traktować go jak lek, bo manuka ma najwyższe stężenie unikatowej substancji aktywnej. To methylglyoxal (MGO), który wpływa korzystnie na cały organizm. O ilości MGO informuje oznaczenie na opakowaniu. Do jedzenia na co dzień najlepiej wybierać miód z MGO od 100+ do 550+. A przed zakupem warto poprosić o certyfi kat świadczący o jakości produktu, co daje nam pewność, że miód jest oryginalny.

Antybiotyk z natury

Warto stosować miód manuka przez cały rok, bo w ten sposób wzmacniamy organizm, który nie podda się łatwo infekcjom. Dowiedziono też, że manuka zmniejsza ilość bakterii chorobotwórczych w organizmie, więc działa jak naturalny antybiotyk. I nie obciąża wątroby.

Ulga dla żołądka

Methylglyoxal sprawia, że miód manuka pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Poprawia trawienie, łagodzi objawy refl uksu czy zespołu jelita drażliwego. Pomaga też przy wrzodach żołądka czy dwunastnicy. Jedzenie miodu to także świetna terapia dla skóry, bo choroby dermatologiczne są często odzwierciedleniem np. zmian w obrębie przewodu pokarmowego.

Kompres dla skóry

Naukowcy udowodnili, że składniki miodu manuka korzystnie wpływają na skórę. Mogą pomagać przy łuszczycy, atopowym zapaleniu skóry, egzemie czy trądziku. Manuka przyspiesza też gojenie się ran. Dlatego naukowcy postanowili wykorzystać te właściwości i opracowali naturalne kosmetyki z miodem manuka MGO 600+, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, łagodzą podrażnienia i dokładnie oczyszczają. Intensywnie nawilżają i spowalniają procesy starzenia się skóry.

Miód manuka  - dawkowanie

Należy pamiętać, że miód manuka jest produktem spożywczym, a nie lekiem ani suplementem diety. Z tego względu nie ma jasno sprecyzowanych reguł dotyczących dawkowania. Najlepiej działa, gdy jemy 2–3 łyżeczki rano, na czczo, około 20 minut przed posiłkiem. Jeśli masz uczulenie na produkty pszczele, zanim sięgniesz po słoiczek, skonsultuj się z lekarzem. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) miodu nie powinno się podawać dzieciom do pierwszego roku życia.

Tak działa manuka

  • Poprawia trawienie Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego i reguluje florę bakteryjną jelit.
  • Łagodzi objawy chorób Pomaga w leczeniu wrzodów żołądka, zespołu jelita nadwrażliwego i refluksu żołądkowo-przełykowego. Chroni nas przed infekcjami przewodu pokarmowego (biegunką, wymiotami, bólami brzucha).
  • Wzmacnia odporność Pomaga też w walce z chorobotwórczymi bakteriami (gronkowcami, paciorkowcami), które wywołują takie schorzenia, jak zapalenie zatok, gardła, błony śluzowej nosa, oraz infekcje przewodu pokarmowego (biegunkę, wymioty, bóle brzucha).
  • Dba o skórę Przyspiesza proces gojenia zmian skórnych w przypadku półpaśca i w dolegliwościach związanych z egzemą.
  • Pomaga w leczeniu trądziku Radzi sobie z trądzikiem młodzieńczym i różowatym.

Artykuł pochodzi z najnowszego wydania Samo Zdrowie

Zamów online ->