Doskonale wiemy jak ogromną rolę w naszym funkcjonowaniu odkrywa sen. Nieprzespana noc bardzo często skutkuje wzmożonym stresem, gorszą koncentracją i słabszą odpornością. Jak walczyć z nią w naturalny sposób?

Bezsenność – dlaczego musimy z nią walczyć?

Nawet, gdy śpimy, nasz organizm ciągle pracuje. To właśnie wtedy dochodzi do ważnego procesu, jakim jest regeneracja komórek mózgowych. Jest to także czas odpoczynku i wzmocnienia organizmu. Brak snu lub sen złej jakości może mieć wiele negatywnych skutków. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. Na szczęście z bezsennością możemy wygrać. Zanim sięgniesz po medykamenty i zaczniesz torturować się wyczerpującymi wyliczankami, spróbuj tego naturalnego wywaru na bezsenność!

Wywar z bananów – dlaczego działa?

Banany to prawdziwa skarbnica wielu witamin i minerałów. Znajdziemy w nich takie witaminy jak A, C, E, K czy te z grupy B, a także błonnik, potas, magnez, fosfor czy wapń. Banany to też bogactwo pektyn, które mogą zmniejszyć ryzyko występowania skurczów mięśni przeszkadzających nam w spokojnym śnie. Banany zawierają w sobie jeden kluczowy składnik – tryptofan. To bardzo skuteczny i naturalny środek nasenny wpływający na neuroprzekaźniki. To właśnie dzięki niemy możemy szybciej zasnąć.

Wywar z bananów – dodaj cynamon!

Cynamon pomoże szybciej zasnąć? Tak! Cynamon wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Jednym z jego działań jest obniżenie poziomu cholesterolu i poprawa krążenia krwi w organizmie. Im swobodniej krew krąży, tym szybciej zasypiamy!

Sprawdź:Dlaczego warto pić wodę z cynamonem?

Wywar z bananów na bezsenność – przepis

Składniki:

  • banan
  • ½ łyżeczki cynamonu
  • 1 litr wody

Sposób przygotowania:

  1. Banana myjemy, nie obieramy. Odcinamy czubki i kroimy na plasterki.
  2. Do garnka wlewamy wodę, dodajemy banana i cynamon. Czekamy aż się zagotuje.
  3. Po zagotowaniu gotujemy jeszcze przez 10 minut na małym ogniu.
  4. Odstawiamy do ostudzenia, przelewamy przez sitko.

Filiżankę wywaru pijemy codziennie przez tydzień, najlepiej na godzinę przed pójściem spać. Po tygodniu picia wywaru robimy tydzień przerwy i ponownie możemy rozpocząć kurację.

Jeżeli nie masz ochoty na przygotowanie wywaru, codziennie przed snem zjedz jednego banana. To także powinno pomóc Ci zasnąć!

Przeczytaj także: