Czy maski antysmogowe są skuteczne?

Maski antysmogowe zatrzymują szkodliwe dla zdrowia pyły i substancje za pomocą wbudowanych wymiennych filtrów. I choć producenci przekonują, że maski filtrują nawet 99% zanieczyszczeń, nie miejmy złudzeń – żadna z nich nie ochroni nas całkowicie przed zanieczyszczonym powietrzem. Maski antysmogowe mają przede wszystkim filtrować niebezpieczne dla zdrowia pyły PM10 i PM2,5, a także inne zanieczyszczenia takie jak tlenek węgla, tlenek azotu, benzo(a)piren, ozon, tlenek siarki oraz metale ciężkie (rtęć, ołów, kadm). To, w jakim stopniu radzą sobie z zatrzymyaniem szkodliwych substancji jest uzależnione przede wszystkim od rodzaju wbudowanego filtra.

Jakie filtry są najlepsze?

Najlepszą ochronę przed smogiem zapewniają maski z filtrem węglowym, który zatrzymuje 99,9% pyłów w rozmiarze 0,1 mikrometra i większych. To skuteczna ochrona przed pyłami PM10 i PM2,5 oraz alergenami. Filtr działa od 20 do 50 godzin, w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza.

Wysoką skutecznością i podobną efektywnością odznacza się też filtr HEPA, który zatrzymuje 97% pyłów PM10 i PM2,5 oraz alergeny. Ten filtr przepuszcza też znacznie więcej powietrza , więc będzie lepszym wyborem dla osób, które biegają lub jeżdżą na rowerze. W sprzedaży jest też dostępne rozwiązanie hybrydowe, łączące cechy filtra węglowego i HEPA.

Skuteczną ochroną przed smogiem mogą być też maski przeciwpyłowe, które możemy kupić w sklepach budowalnych. Posiadają filtry bardzo podobne do tych w maskach przeciwsmogowych. Ze względu na skuteczność w zatrzymywaniu pyłów o średnicy poniżej 0,5 mikrometra, wyróżniamy 3 klasy: p1, p2 i p3 (najskuteczniejsza).

Maski antysmogowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Najważniejszy jest wybór filtra – warto zwrócić uwagę na to, by zatrzymywał małe cząstki pyłu, które mogą przedostać się do naszych płuc. Przed smogiem nie ochroni nas jednorazowa maska higieniczna z apteki, która stanowi tylko mechaniczną barierę, nie zatrzymującą małych cząsteczek. Skuteczność zapewni tylko filtr węglowy lub HEPA.

Jeśli mieszkasz w mieście, upewnij się, że maska posiada wewnątrz także warstwę z węglem aktywnym – dzięki temu będzie chronić również przed zanieczyszczeniami gazowymi, których jest szczególnie sporo w sąsiedztwie ruchliwych ulic.  

Istotną kwestią jest też dopasowanie maski do twarzy – jeśli jest zbyt duża lub zbyt luźna, część powietrza nie będzie filtrowana. Przed zakupem najlepiej ją przymierzyć i upewnić się, że gumki nie są zbyt luźne, a kształt maski dobrze przylega do twarzy. Niestety nie wszyscy producenci uwzględniają potrzeby dorosłych o drobniejszych rysach. Mniejszy rozmiar oferuje m.in. RZMask, a Totobobo proponuje maskę, którą można formować i przycinać.

Jeśli regularnie uprawiasz sport (bieganie, jazda na rowerze), przy zakupie zwróć uwagę na to, czy maska nadaje się dla osób aktywnych. Oddychanie w masce jest zawsze mniej lub bardziej utrudnione, ale niektóre z nich posiadają specjalne systemy lub zawory, które ułatwiają przepływ powietrza podczas oddychania (np. maska Respro Cinqro).

O czym jeszcze musisz wiedzieć decydując się na maskę?

Przede wszystkim niezbędna jest regularna wymiana filtrów. Przy obecnym poziomie zanieczyszczenia należy je zmieniać częściej niż sugerują producenci. Średnio biorąc filtr nie powinien być używany dłużej niż dwa tygodnie, ale jeśli zmieni kolor na brudnoszary należy wymienić go szybciej.

Trzeba też przygotować się na to, że po pewnym czasie w masce pojawi się zawilgocenie - zwłaszcza jeśli zakładasz ją podczas wzmożonej aktywności fizycznej. Warto pamiętać więc o podstawowej higienie - w zależności od tego, z jakiego materiału jest wykonana, maskę należy regularnie myć lub prać.