Samo to, jak nosimy maseczkę wielokrotnego użytku wypływa na długość i jakość ochrony jaką daje. Maseczki materiałowe mają jedną ogromną zaletę, a mianowicie zapewniają nam swobodne oddychanie. Noszenie takiej maseczki stale przypomina nam o tym, aby nie dotykać twarzy. Mamy kilka prostych zasad, które sprawią, że maseczka będzie służyła nam jak najdłużej:

Maseczka ochronna: jak ją nosić?

 1. Zanim założymy maseczkę, dokładnie myjemy ręce lub dezynfekujemy je.
 2. Starannie przykładamy maseczkę do twarzy, powinna przylegać do skóry i zasłaniać nos oraz usta.
 3. Podczas noszenia maseczki, nie dotykamy jej. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu dotkniemy maseczkę to jak najszybciej myjemy lub dezynfekujemy ręce.
 4. Jeżeli maseczka jest wilgotna, wymieniamy ją na nową pamiętając o umyciu/zdezynfekowaniu rąk. Zużytą maseczkę wkładamy do foliowego woreczka, szczelnie go zamykamy i w ten sposób przechowujemy aż do jej wyprania.
 5. Chcąc zdjąć maseczkę łapiemy za troczki lub gumki. Nie dotykamy części, która bezpośrednio dotykała naszej twarzy.
 6. Po zdjęciu maseczki, dokładnie myjemy ręce lub dezynfekujemy je.

W galerii znajdziecie instrukcję jak nosić i zdejmować maseczkę ochronną. 

Maseczka ochronna: jak prawidłowo prać maseczkę materiałową?

 1. Po ostrożnym zdjęciu maseczki łapiemy ją za troczki lub gumki i wkładamy do foliowego woreczka.
 2. Przed praniem, aby zmniejszyć ryzyko przeniesienia drobnoustrojów z maseczki na dłonie, możemy założyć jednorazowe rękawiczki lub bez dotykania maseczki wrzuć ją do pralki jednocześnie wyciągając ją z foliowego woreczka.
 3. Maseczki pierzemy w temperaturze minimum 60 stopni przez około 45 minut.
 4. Maseczki pierzemy oddzielnie od ubrań itp.
 5. Do prania maseczki możemy używać zwykłego detergentu do prania.
 6. Po praniu i wysuszeniu maseczki, prasujemy ją w najwyższej temperaturze i przechowujemy w czystym i bezpiecznym miejscu do kolejnego użycia.

Maseczka ochronna: o czym jeszcze musimy pamiętać?

Musimy szczególnie uważać na to, gdzie odkładamy naszą maseczkę wielorazową. Ważne, aby nie dotykać w żaden sposób wnętrza maseczki, które normalnie dotyka naszej twarzy. Nasza maseczka, bez względu na to czy jest czysta czy brudna nie może być noszona przez kogoś innego. Nawet po wypraniu maseczka wielorazowa powinna być noszona przez jedną osobę. Pamiętajmy także, że noszenie maseczki nie zwalnia nas z obowiązku trzymania odpowiedniego dystansu (2 metry) od osób wokół nas. 

Jeżeli chcesz uszyć maseczkę ochronną samodzielnie, kliknij tutaj.

Maseczka ochronna: kiedy musimy ją nosić?

Obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych wchodzi w życie 16 kwietnia i potrwa do odwołania. Oznacza to, że maseczkę (lub element odzieży zakrywający twarz) musimy nosić poza adresem zamieszkania lub stałego pobytu. Czyli podczas przemieszczania się czy to pieszo czy rowerem czy komunikacją miejską musimy mieć maseczkę. Musimy ją mieć również w urzędach, sklepach, w obiektach kultu religijnego, w miejscach świadczenia usług, na terenach zielonych, leśnych i w zakładach pracy. 

Maseczka ochronna: jazda samochodem

W trakcie jazdy samochodem nie musimy mieć założonej maseczki. Obowiązek pojawia się dopiero wtedy, gdy autem wraz z nami będą przemieszczały się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące z nami oraz gdy będziemy podróżować np. taksówką. 

Maseczka ochronna: kto jest zwolniony z noszenia?

Z obowiązku noszenia maseczek zwolnione są dzieci do lat czterech oraz osoby, które nie są zdolne do samodzielnego zakrycia i odkrycia ust oraz nosa. Maseczkę możemy, a nawet musimy zdjąć w chwili legitymowania nas przez policję. Zwolnieni z noszenia maseczki są także duchowni w trakcie mszy, kierowcy np. autobusów (pod warunkiem, że są odpowiednio oddzieleni od pasażerów). Nakaz nie obowiązuje osób wykonujących czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach, a także żołnierzy wykonujących zadania służbowe.

Maseczka ochronna: kary

Jeżeli nie będziemy przestrzegać rozporządzenia możemy dostać mandat o wysokości 500 złotych lub karę administracyjną – od 5 do 30 tysięcy złotych.