Już 3 000 lat p.n.e. w chińskim dziele Kung-Fu zapisano informację o leczeniu za pomocą masażu. Hindusi w świętej księdze Weda z ok. 1 800 roku p.n.e. podają dokładne wskazówki jego wykonywania. Ta forma pracy z ciałem przetrwała do dziś. Nic dziwnego, bo korzyści z regularnego stosowania masaży są olbrzymie. Systematycznie wykonywane wspomagają dotlenienie tkanek, stymulują krążenie krwi, łagodzą bóle, zwiększają tempo przemiany materii, zmniejszają poziom stresu i poprawiają samopoczucie. Zapewniają zdrowy i młody wygląd skóry.

Czym właściwie jest masaż?

Jak wyjaśnia Weronika Ławniczak, właścicielka Instytutu Zdrowia i Urody Holispace – „masaż to zespół odpowiednich ruchów wywierający ucisk na tkanki i stymulujący je. Polega na wykonywaniu konkretnych gestów, w określonym tempie i z właściwą siłą, rytmicznie, w zależności od rodzaju, zgodnie z przebiegiem mięśni, powięzi, naczyń limfatycznych i krwionośnych. Czasem masaż to prawdziwa podróż po ciele, czasem subtelny dotyk samej głowy i twarzy - indywidualne preferencje klienta to podstawa. Masaż odbierany jest przez człowieka wszystkimi zmysłami, dlatego zawsze powinna mu towarzyszyć czysta intencja.”

Wskazania do masażu:

- stres, zmęczenie, potrzeba rozluźnienia i odpoczynku

- bóle powstałe wskutek przeciążeń stawów, mięśni czy krążków międzykręgowych

- skręcenia, zwichnięcia

-stany po urazach, np. złamaniach (po zroście kostnym i zdjęciu gipsu)

- przykurcze stawowe

Zobacz również:

- zmęczenie mięśni po wysiłku sportowym

- zaniki mięśniowe wynikające z niedowładu

- blizny bądź zrosty pooperacyjne

- obrzęki i zastoje limfy

- profilaktycznie u leżących pacjentów (przeciwodleżynowo)

Jak podkreśla Weronika Ławniczak – „efekty regularnie wykonywanych masaży potrafią być spektakularne. Ta forma pracy z ciałem dotlenia i odżywia komórki organizmu, umożliwia pozbycie się szkodliwych produktów przemiany materii, poprawia krążenie krwi i limfy, niweluje obrzęki i uczucie tzw. „ciężkich nóg”, poprawia ruchomość stawów oraz elastyczność i wytrzymałość układu więzadłowo-torebkowego, usprawnia pracę serca, relaksuje bądź stymuluje układ nerwowy (w zależności od zamierzonego celu), a także złuszcza martwy naskórek i rewitalizuje skórę.”

Rodzaje masaży

Masaże można różnie klasyfikować, w zależności od stosowanej techniki, przebiegu, a także używanych środków. Spotykany jest podział na masaże klasyczne i specjalistyczne. Albo, w zależności od działania: relaksacyjne, przeciwobrzękowe, profilaktyczne lub pobudzające.

Najprostszą klasyfikacją jest podział masaży na lecznicze i relaksacyjne.

Masaże lecznicze:

 • klasyczny
 • masaż kręgosłupa
 • sportowy
 • limfatyczny
 • punktów spustowych

Masaże relaksacyjne:

 • masaż tkanek głębokich
 • hawajski, czyli Lomi Lomi
 • ajurwedyjski Abhyanga
 • ajurwedyjski Udwartana
 • kojący stemplami (Jambira Pinda Sweda)
 • odprężający gorącymi kamieniami
 • bioenergetyczny z misą tybetańską
 • Access Bars
 • refleksologia

Przykłady masaży leczniczych w Instytucie Zdrowia i Urody Holispace

Masaż klasyczny z elementami masażu powięziowego

To masaż terapeutyczny polecany osobom zmagającym się z bólami kręgosłupa oraz stawów obwodowych, długotrwale pracującym w jednej pozycji, zestresowanym, odczuwającym sztywność mięśni, np. karku, po kontuzjach oraz uprawiającym aktywność fizyczną. Początkowo terapeuta bada zakres ruchomości, napięcia i ograniczenia mięśniowe, a następnie ustala kierunek pracy. W trakcie pracy masażysta wykonuje skośny nacisk na tkanki pod kątem ok. 45 stopni, który delikatnie, stopniowo rozciąga struktury mięśni, przywraca ich fizjologiczną długość i redukuje zmęczenie. Skutkiem tego rodzaju masażu jest uelastycznienie aparatu więzadłowego oraz poprawa ruchomości stawów, pozbycie się bólu i napięć. Ciało zostaje lepiej zaopatrzone w tlen i substancje odżywcze, a zbędne produkty przemiany materii są łatwiej odprowadzane z organizmu.

Masaż pleców i karku

Masaż pleców i karku After work w Instytucie Holispace to idealna propozycja dla osób, spędzających długie godziny w wymuszonej pozycji, najczęściej siedzącej. Ten intensywny masaż pleców, karku i ramion, wykonywany przez fizjoterapeutę, podczas którego dochodzi do rozgrzania tkanek, rozluźnia spięte mięśnie i powięź. Stosowana technika zawiera elementy masażu tureckiego znanego z dobroczynnego działania odprężającego. Masaż After work uspokaja system nerwowy, redukuje bóle głowy, wzmacnia muskulaturę i dodaje energii w codziennych obowiązkach. „Powstał z myślą o osobach” - tłumaczy Weronika Ławniczak z Holispace – „które przed powrotem do domu skorzystają z 30 - minutowej terapii, by nie zabierać „zbędnego bagażu do domu””.

Masaż sportowy pleców lub nóg

Polecany dla osób aktywnych fizycznie. Niweluje ból powstały podczas wysiłku. Rodzaje masażu sportowego dobierane są w Instytucie Holispace w zależności od okresu treningowego, aktualnego stanu wytrenowania sportowca oraz jego stanu zdrowia. Masaż sportowy nie tylko przyśpiesza powrót do zdrowia po kontuzjach, ale służy także profilaktyce przeciw - urazowej. Wzmacnia mięśnie, redukuje skutki przetrenowania i przygotowuje do zwiększonego wysiłku.

Masaż limfatyczny

Podczas zabiegu drenażu limfatycznego, na ciało działa ucisk o określonej sile. Rozpoczyna się od dalszych części ciała i jest stopniowo przesuwany w kierunku serca. Taki masaż kompresyjny usprawnia działanie układu limfatycznego. Przepychając limfę pozwala usunąć nadmiar wody z organizmu, przyspiesza transfer tłuszczy i metabolizm. Dzięki temu likwiduje obrzęki i przeciwdziała chorobom czy dolegliwościom związanym z zastojem krwi i limfy. Poprawia samopoczucie, wspomaga pracę układu odpornościowego i przyspiesza regenerację organizmu. Ponadto usuwa toksyny i odżywia skórę, a także pozwala pozbyć się cellulitu.

Masaże relaksacyjne

Cieszą się coraz większą popularnością. Szybkie tempo życia, przeciążenie obowiązkami, brak odpowiedniej regeneracji i wreszcie wszechobecny stres sprawiają, że jesteśmy spięci, zmęczeni, skarżymy się na dolegliwości bólowe. Zesztywniałe mięśnie uciskają zakończenia nerwowe, uniemożliwiając właściwe odżywienie i dotlenienie tkanek.

W Instytucie Zdrowia i Urody Holispace można skorzystać z szerokiego wyboru masaży relaksacyjnych. Rozluźniają one zmęczone i spięte mięśnie oraz poprawiają mobilność sztywnych stawów. Ich efektem jest odzyskanie wewnętrznej harmonii, wyciszenie, poprawa samopoczucia, głębokie odprężenie i odpoczynek.

Przykłady masaży relaksacyjnych w Instytucie Zdrowia i Urody Holispace

Masaż hawajski, czyli Lomi Lomi

Ten niezwykły masaż wywodzi się z Hawajów. Obejmuje całe ciało, wykonywany jest rękoma i przedramionami. Płynne, miękkie ruchy masażysty poruszającego się tanecznym krokiem wokół łóżka, pozwalają na przekazanie energii muzyki i tańca oraz pełne odprężenie. Masaż Lomi Lomi gwarantuje głębokie rozluźnienie mięśni, zwiększenie elastyczności mięśni i stawów, usprawnienie krążenia krwi i limfy oraz procesów detoksykacji, wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej. Niweluje bóle głowy, karku i kręgosłupa, usuwa zmęczenie oraz uczucie lęku. Masaż Lomi Lomi to terapia dla mięśni i powięzi, ale także dla układu nerwowego.

Masaże ajurwedyjskie

Opracowane już kilka tysięcy lat temu, ponadczasowe. To wyjątkowe rodzaje masaży o silnych właściwościach prozdrowotnych, oddziałujące na zmysły: węchu, dotyku i wzroku. W zależności od potrzeb może to być masaż ajurwedyjski: wzmacniający Abhyanga, oczyszczający Udvartana, gorącymi kamieniami półszlachetnymi i kryształami górskimi Ratnaabhyanga czy masaż stemplami Jampira Pinda Sweda. Masaże olejowe są znane ze swego pozytywnego oddziaływania na układ immunologiczny. Czym się różnią między sobą?

Ajurwedyjski masaż wzmacniający Abhyanga dosłownie oznacza namaszczanie. To oczyszczający masaż całego ciała, wykonywany miękkimi, głaszczącymi ruchami o ustalonej z klientem intensywności. Poprzez stymulację punktów energetycznych dodaje sił witalnych i wzmacnia poszczególne organy. Wspomaga trawienie, oczyszcza krew i dotlenia komórki. Głęboko relaksuje, a regularnie stosowany pobudza układ krążenia i wzmacnia system nerwowy.

Uwielbiany przez kobiety masaż Udwartana, czyli peelingujący - gwarantuje głęboki detoks. Poprawia metabolizm, polecany jest więc w trakcie odchudzania. Do jego wykonania używana jest mieszanka olejków, starannie skomponowanych ziół i drobno zmielonych kasz. Stosowane zioła zawierają cenne składniki – na przykład witaminę C lub kwas krzemowy, co sprzyja poprawie napięcia skóry i pozwala uzyskać efekt liftingu. Subtelny peeling przywraca skórze aksamitną gładkość i wyrównuje niedoskonałości, pomaga pozbyć się cellulitu. Działa przeciwzapalnie i oczyszczająco. Masaż Udwartana to doskonały sposób na usprawnienie krążenia i głęboki relaks.

Masaż gorącymi stemplami kokosowo – cytrynowymi JAMBIRA PINDA SWEDA

Jego wyjątkowość polega na używaniu w 100% naturalnych stempli, podgrzewanych w oleju. To prawdziwa podróż po całym ciele. Zaczyna się od przygłaskania pleców z obrotem dłoni na odcinku lędźwiowym. Po „przywitaniu" ciała dłońmi, wykonywane jest rozcieranie okrężne przy kręgosłupie do góry, głaskanie stemplami, kołysanie, uciskanie i opukiwanie, aż do uzyskania efektu rozgrzania tkanek. W kolejnym etapie przechodzi się na uda, stopy i przednią część ciała, w tym twarz (delikatne masowanie oboczną stempla). Można go porównać do klasycznego masażu dłońmi, które przybierają różne formy w trakcie zabiegu. Na życzenie klienta można zrezygnować z opukiwania na rzecz falowania stemplami po ciele, co daje efekt relaksu. Stemple nie tylko wprowadzają ciepło do ciała, ale także cenne składniki zawarte w ich wnętrzu. Masaż ten szczególnie polecany jest osobom, które nie lubią bezpośredniego kontaktu dłoni z ciałem. Jampira Pinda Sweda działa napotnie i detoksykująco, stymuluje organizm do regeneracji, odpręża umysł i całe ciało, a także ujędrnia, nawilża i wygładza skórę. Stemple przygotowuje się samodzielnie przed zabiegiem, są w 100% naturalne, jednorazowego użytku.

Ajurwedyjski masaż odprężający gorącymi kamieniami Ratnaabhyanga

„Ratna” w sanskrycie znaczy kamień szlachetny, a Abhyanga - masaż z namaszczeniem z użyciem oleju. W Holispace w trakcie masażu Ratnaabhyanga używane są w 100% naturalne, półszlachetne, certyfikowane kamienie o różnych kolorach i kształtach. Kamienie, pochłaniając ciepło, przekazują je następnie w głąb ciała, a ich dobroczynne właściwości są przekazywane organizmowi. Masaż jest bezpieczny i wykonywany w ciągłym kontakcie z klientem. Najpierw ciało jest masowane podgrzanym olejem, a kamienie wprowadzane są kolejno i ostrożnie. Ułożenie ich np. wzdłuż linii kręgosłupa głęboko rozgrzewa i rozluźnia mięśnie, powięzi i tkanki, koi nerwy. Dobroczynne działanie olejków eterycznych wzmacnia efekt relaksu i głębokiej regeneracji umysłu. Masaż odbierany jest wszystkimi zmysłami. Blask świec i kojąca muzyka dopełniają całości.

Masaż bioenergetyczny całego ciała z misą tybetańską

To istna ceremonia. Polega na masażu całego ciała i głowy z zastosowaniem naturalnego ciepłego oleju i kamieni, z zapalonymi kadzidłami w tle. Połączenie aromatu, dotyku i muzyki relaksacyjnej przenosi do świata całkowitego odprężenia. Masaż bioenergetyczny uzupełniony jest wibracjami i dźwiękiem misy tybetańskiej o właściwościach silnie relaksujących i ułatwiających wejście w stan medytacji. Wibracja misą zwalnia bicie serca, obniża ciśnienie krwi i normuje rytm oddechu. Rozchodzące się w ciele drgania poprawiają krążenie krwi i limfy, przyspiesza się regeneracja tkanek i komórek (jest to efekt piezoelektryczny - polegający na uporządkowaniu cząsteczek w organizmie). Fale dźwiękowe przenoszone są przez płyny ustrojowe organizmu. Efektem masażu misą tybetańską jest głębokie ukojenie i wewnętrzna harmonia. Połączenie masażu, dźwięku misy i doznań wszystkimi zmysłami sprawia, że uaktywniają się połączenia neuronalne. Pojawia się nowa przestrzeń kreatywności i przepływu energii.

Masaż autorski Holispace

To wyjątkowy masaż regeneracyjny, który łączy w sobie elementy najlepszych technik masażu balijskiego, ajurwedyjskiego, polinezyjskiego i klasycznego. Wykonywany jest przy użyciu tylko specjalnych, organicznych olejów, w skład których wchodzą zioła o właściwościach detoksykujących i wzmacniających, nadając skórze miękkość aksamitu. Długotrwały proces gotowania z różnymi ziołami i filtracja sprawiają, iż wykorzystywane oleje mają strukturę o określonym działaniu. W trakcie masażu używane są także naturalne, wysokiej jakości olejki eteryczne. Wyjątkowej atmosferze towarzyszy blask świec, odprężająca muzyka, dotyk i aromaterapia. Autorski masaż Holispace działa odmładzająco i detoksykująco, redukuje napięcie mięśniowe i stres, zapewnia głębokie odprężenie i relaks. To wytrawny masaż dla prawdziwych pasjonatów.

Japoński masaż twarzy Kobido

Doskonała alternatywa dla zabiegów medycyny estetycznej. W przeciwieństwie do nich masaż Kobido jest zupełnie bezinwazyjny i bezbolesny. Regularnie stosowany daje efekt liftingu. Różnorodność ruchów i technik masowania oraz wiele stopni intensywności masażu zmniejsza napięcie mięśni twarzy, dekoltu, karku, który także jest masowany. Działa na głębokie warstwy skóry oraz mięśnie, pobudzając je do pracy, usuwając napięcie, poprawiając przepływ krwi i limfy, uaktywniając nerwy oraz zwiększając przepływ Qi (energii). Podczas masażu dochodzi do stymulacji produkcji kolagenu i elastyny w skórze, a ruch drenujący odprowadza z twarzy nadmiar nagromadzonej limfy, co wpływa korzystnie na dotlenienie tkanek i usprawnienie mikrokrążenia. Zmarszczki ulegają wyraźnemu spłyceniu, owal twarzy zostaje uniesiony, a skóra wygląda znacznie młodziej i promienniej. Kobido to również rewelacyjny sposób na odmłodzenie okolicy oczu, zniwelowanie „worków” pod oczami i uniesienie opadających powiek. W celu uzyskania efektu liftingu zaleca się wykonanie serii 5 - 7 zabiegów w 7 dniowych odstępach.

Masaż - przeciwwskazania

Mimo swoich licznych dobroczynnych właściwości masaże nie zawsze mogą być stosowane. Istnieją przeciwwskazania do ich wykonywania:

 • podwyższona temperatura ciała
 • nadciśnienie tętnicze
 • choroby skóry, zmiany zapalne
 • żylaki oraz stany zapalne żył
 • okres ciąży lub menstruacji
 • ostry ból, niewiadomego pochodzenia

Od niepamiętnych czasów ludzie potrzebują dobroczynnego działania dotyku i regeneracji. Masaż zapewnia relaks, podnosi siłę i kondycję fizyczną, poprawia odporność. Nic dziwnego, że cieszy się ogromną popularnością. W Instytucie Holispace na zainteresowanych czeka bogata oferta masaży, które dobroczynnie wpływają na cały organizm.