Mangostan – skąd pochodzi?

W Polsce mangostan funkcjonuje jako smaczelina, garcynia, żółcieć oraz żółtopla. Według legendy Budda przemierzał tropiki i natknął się na mangostan. Spróbował go i zdumiony dobroczynnymi właściwościami pobłogosławił i podarował ludziom. Mangostan dalej uważany jest za jeden z najświętszych owoców. Dlaczego mangostany nie są aż tak popularne w Europie? Ponieważ dosyć ciężko się go uprawia i transportuje. Drzewa mangostanu mogą mieć nawet 25 metrów wysokości i rosną w klimacie tropikalnym. Owoców możemy spodziewać się u co najmniej dziesięcioletnich okazów. Roślina pochodzi z Indonezji i uprawia się w Indiach, Tajlandii, Wietnamie, na Filipinach oraz w niektórych rejonach Afryki.

Mangostan – właściwości

Mangostan to cała gama zdrowotnych korzyści dla naszego ciała. Od wieków stosowany jest w medycynie przez uzdrowicieli Malezji, Tajlandii, Indii, Wietnamu i Filipin. Co ciekawe na Karaibach możemy znaleźć herbatę z mangostanu nazywaną „wodą kreolską”, która stosowana jest na polepszenie nastroju. Pokrojona i wysuszona skórka stosowana jest na biegunki i czerwonkę, a maść z mangostanu używana jest na choroby skórne i egzemy. A to tylko początek bardzo długiej listy korzyści ze spożywania tego egzotycznego owocu. Mangostan poprawia trawienie, zapobiega depresji, zapobiega miażdżycy, otyłości, jest przeciwgorączkowy, przeciw zapalny i przeciw bakteryjny.

Mangostan – ponad 130 korzyści!

Mangostan zawiera 40 związków ksantonowych, które są wysoce aktywnymi fenolami roślinnymi, jednymi z najsilniejszych antyoksydantów. Około 6 z nich ma silne właściwości przeciwnowotworowe. Ksantony to bardzo silne przeciwutleniacze opóźniające proces starzenia. Są silniejsze niż witaminy C i E! Żaden inny owoc nie zawiera tyle ksantonów co mangostan, co czyni go naprawdę wartościowym owocem. Zawiera także szereg witamin, soli mineralnych oraz błonnika. Istotnym składnikiem, który znajdziemy w mangostanie jest kwas elagowy, który chroni nasz materiał genetyczny przed rozwojem nowotworów. Obliczono ile korzyści przyniesie spożywanie mangostanu, jest ich ponad 130!

Mangostan – jak go przygotować?

Mangostan to fioletowa kulka wielkości jabłka zakończona kilkoma płatkami. Ma twardą skórę pod którą kryje się biały, soczysty miąższ podzielony na kilka części. Pomimo nazwy nie ma nic wspólnego z mango. W smaku przypomina połączenie agrestu, brzoskwini i ananasa.

Przygotowanie mangostanu jest bardzo proste! Musimy obrać go z zewnętrznej skórki, naciąć owoc na wysokości miąższu i obrać. Tym sposobem otrzymamy przepyszny środek. Możemy zjeść go samego, na surowo lub przemyconego w przetworach. Mangostan możemy znaleźć w galaretkach, dżemach, kompotach, lodach i sorbetach. Świeży owoc należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu jak najkrócej, ponieważ jest nietrwały.