Spis treści:

  1. Mahonia a ostrokrzew
  2. Właściwości lecznicze mahonii
  3. Nalewka wzmacniająca z owoców mahonii
  4. Mahonia - uprawa
  5. Czy mahonię można ciąć?

Mahonia pospolita przywędrowała do Polski w XIX w i od tej pory panoszy się w naszych parkach i ogrodach. Regularne kępy wzniesionych pędów pokryte błyszczącymi, ościstymi liśćmi i bujne, żółte kwiatostany stawiają mahonię w czołówce najbardziej popularnych krzewów dekoracyjnych przez cały rok. Wraz z nadejściem jesieni kiście granatowych „oszronionych” jagód wspaniale kontrastują z przebarwiającymi się na bordowo liśćmi. W okresie świąt Bożego Narodzenia gałązki mahonii stanowią obiekt pożądania florystów tworzących z nich wieńce i stroiki. Również ptaki cenią sobie mahonię chętnie posilając się smakowitymi jagodami.

Mahonia a ostrokrzew

Ostrokrzew i mahonia często bywają mylone, ze względu na zimozielone, błyszczące, ościste, liście wykorzystywane do tworzenia świątecznych wieńców oraz stroików. Warto umieć rozpoznać krzewy ze względu na toksyczność jagód ostrokrzewu. W maju, w okresie kwitnienia łatwo odróżnić je od siebie: ostrokrzew kwitnie na biało zaś mahonia na żółto. Po uważniejszym przyjrzeniu zauważymy także odmienny kształt liści, które u ostrokrzewu są eliptyczne (u mahonii nieparzystopierzaste) i mocniej powcinane niż u mahonii.

Właściwości lecznicze mahonii

Zarówno owoce, jaki i kora mahonii znajdują zastosowanie w lecznictwie. Berberyna – cenny alkaloid obecny w owocach – wpływa na przemianę materii, zmniejsza apetyt oraz stabilizuje poziom cukru i cholesterolu. Wyciąg z tej rośliny ma także działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Z owoców mahonii można przyrządzać nalewki, herbaty i dżemy.

Nalewka wzmacniająca z owoców mahonii

Litrowy słój lub butelkę napełniamy przemrożonymi owocami mahonii w, 2/3 po czym zalewamy 30-40% alkoholem. Po tygodniu dodajemy cukier i odstawiamy naczynie na 1-2 miesiące. Po tym czasie zawartość filtrujemy i pozostawiamy, aby nalewka „dojrzała”. Im dłużej leżakuje tym jest smaczniejsza.

Mahonia: uprawa

Mahonia może rosnąć tam, gdzie inne rośliny nie chcą, – czyli w cieniu. Nie potrzebuje żadnych osłon przed zimnem. Wystarczy jej ciepłe i osłonięte stanowisko i nie straszna jej zima. Także wymagania glebowe ma skromne – lekka, przepuszczalna, próchnicza i wystarczająco wilgotna gleba i nie trzeba jej nawet nawozić. Gdy odczyn gleby będzie lekko kwaśny, liście mahonii jesienią pięknie się wybarwią na bordowo. Sadząc krzew, należy w sposób przemyślany wybrać lokalizację, bo wrażliwa mahonia bardzo źle znosi przesadzanie.

Czy mahonię można ciąć?

Co prawda mahonia nie wymaga cięcia jednak dobrze je znosi. Tak jak w przypadku większość krzewów, wiosną, gdy jeszcze nie pojawią się liście, dobrze jest wykonać cięcie sanitarne i usunąć wszystkie obumarłe i chore pędy. Jeśli krzew przemarzł zimą, przycinamy go nad samą ziemią – powinien odbić.

Gdy krzew zaczyna tracić atrakcyjny wygląd, co kilka lat możemy go odmłodzić, przycinając pędy o 2/3, tak by pobudzić roślinę do tworzenia nowych pędów.

Zobacz też:

Dereń biały - krzew, który zdobi przez wszystkie sezony!

Nalewka z derenia na 3 sposoby!