Spis treści:

  1. Łysienie androgenowe - objawy
  2. Łysienie androgenowe - preparaty wspomagające leczenie

Łysienie androgeowe - objawy u mężczyzn i kobiet

Objawy u mężczyzn

Łysienie androgenowe jest zauważalne przeważnie u mężczyzn po 50 roku życia, a w ostatniej dekadzie nawet częściej, bo już po 30 roku życia. Najłatwiejszym i najbardziej zauważalnym symptomem jest cofanie się linii włosów. Stosunkowo powoli rozpoczyna się na czole oraz przy skroniach. Wskutek nieleczonego schorzenia, ta redukcja pogłębia się i przyczynia do przechodzenia mieszków włosowych w stan spoczynku. Dzięki klasyfikacji Hamiltona i Norwood jesteśmy w stanie wyróżnić aż 7 stadiów rozwoju męskiego odłamu łysienia androgenowego.

Objawy u kobiet

U kobiet schorzenie występuje znacznie rzadziej niż u mężczyzn. Kobiety w okresie menopauzalnym mogą skarżyć się na częstsze jego występowanie oraz w problemach z nieuregulowanym działaniem tarczycy. W obu przypadkach jest to łysienie androgenowe spowodowane zmianami hormonalnymi w ciele. Nie może być mylone z łysieniem poporodowym, które może występować po upływie 3 miesięcy od porodu i jest krótkotrwałe. W przypadku kobiet, łysienie androgenowe objawia się utratą gęstości włosów. Jest ono usytuowane na szczycie głowy. Nie ma wyraźnej przesuniętej linii włosów - utrata jest bardziej rozproszona. Zaleca się wykonanie serii badań okresowych, aby wykluczyć guzy jajnika czy zespół Cushinga. Łysienie androgenowe może być często wizualnym sygnałem, że należy zadbać o prawidłowe funkcjonowanie nadnerczy.

Łysienie androgenowe - preparaty wspomagające leczenie

Łysienie androgenowe może być leczone za pomocą preparatów farmakologicznych jako główny nurt leczenia. Skutecznym lekiem jest minoksydyl, który hamuje wypadanie włosów i przyspiesza pojawianie się tak zwanych baby hair. To aktywowane mieszki włosowe, które po niedługim czasie wypuszczają nowy, zdrowszy włos. Zapobiegawczo oraz wspomagająco zadziałają także kosmetyki z wyciągami roślinnymi i ziołowymi.

Zobacz również:

Mieszanki ziołowe, wspomagające leczenie łysienia androgenowego:

  • olejek rozmarynowy - nałóż kilka kropel za pomocą pipety dołączonej do olejku lub nabieraj własną, jeżeli preparat jest pakowany inaczej. Wetrzyj w skórę głowy, która została uprzednio oczyszczona szamponem. Wykonujemy masaż głowy przez około 2 minuty. Wyczuwalne lekkie mrowienie jest naturalne i świadczy, ze specyfik działa. Delikatne rozgrzanie skory głowy pozwala na aktywowanie mieszków włosowych. Regularne stosowanie przyczynia się do powstawania baby hair.
  • olejek lawendowy - wybieraj ten z naturalnymi ekstraktami i wcieraj naprzemiennie z olejkiem rozmarynowym. Skutecznie wzmocni jego działanie i dodatkowo działa antyseptycznie. Niweluje powstający łupież tłusty oraz przetłuszczanie skóry głowy. Tonizuje i sprawia, że włosy rosną zdrowsze i bez nadmiaru otoczki z szybko rogowaciejącej skóry głowy.
  • wcierka z kozieradki - to jedna z najskuteczniejszych wcierek, które możemy wykonać na bazie kilku składników. Kozieradka ma silne działanie wzmacniające porost silniejszych i zdrowszych włosów. Wystarczy regularne wcieranie i masaż głowy tym specyfikiem, aby zobaczyć widoczne efekty po miesiącu. Jest stosowana także w delikatnych peelingach skóry głowy, aby pobudzić mieszki włosowe.
  • wcierka na bazie skrzypu i łopianu - olej z łopianu i napar ze skrzypu możesz wcierać w skórę głowy tam, gdzie pojawiają się pierwsze objawy łysienia. Skrzyp jest bogatym źródłem krzemu, który jest głównym składnikiem budulcowym włosów. Dzięki tej wcierce zadbamy też o odpowiednio nawilżoną skórę głowy i zapobiegniemy łupieżowi.