Lipa to roślina, której właściwości są powszechnie znane. Jest składnikiem wielu preparatów, stosowanych między innymi w stanach przeziębienia i grypy. Sprawdźcie kiedy i na co warto stosować lipę!

Lipa – właściwości

Najwięcej właściwości znajdziemy w kwiatach lipy. Zawierają one flawonoidy, czyli związki chemiczne działające antyoksydacyjnie i przeciwnowotworowo. Usuwają wolne rodniki, które uszkadzają tkanki w organizmie i przyspieszają proces starzenia. W kwiatach lipy odkryto obecność kwercetyny, która zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, a także tylirozydu, silnej substancji przeciwzapalnej. Kwiaty lipy są bogate w garbniki, które działają ściągająco na błony śluzowe przewodu pokarmowego oraz olejków eterycznych, które wspomagają trawienie. W kwiatach lipy znajdziemy wiele witamin. Jedną z ważniejszych jest witamina PP, czyli B₃, która uczestniczy w wielu ważnych procesach, m.in. w redukcji poziomu krwi i cholesterolu w organizmie, a także pomaga utrzymać odpowiedni stan skóry.

Lipa – uspokaja i walczy z bezsennością

Wypicie naparu z kwiatostanu lipy może pomóc z nerwowością i problemami ze snem. Pobudza on czynności niektórych narządów wewnętrznych i tym samym zmniejsza napięcie mięsi gładkich. Warto wypić napar po długotrwałym wysiłku umysłowym, ponieważ pomaga pozbyć się go i likwiduje napięcie. Osoby borykające się z bezsennością powinny napar dodać do kąpieli, najlepiej dodając lawendę. Takie połączenie będzie działało uspokajająco i rozkurczowo.

Lipa –zwalcza problemy skórne

Osoby borykające się z podrażnieniem, swędzeniem, a nawet pękaniem skóry mogą stosować napar z lipy bezpośrednio na skórę. Ułatwi to gojenie się ran i ukoi uszkodzoną skórę. Co więcej śluzy zawarte w surowcu lipy stosowane doustnie będą osłaniały nasz organizm i uszczelnią naczynia krwionośne.

Lipa – pomaga w walce z przeziębieniem i gorączką

Lipa zawiera witaminę C, która chroni nas przed przeziębieniem i uszczelnia naczynia krwionośne. Napary z lipy mają działanie napotne, dzięki czemu obniżają temperaturę oraz pomagają w schorzeniach górnych dróg oddechowych. Zalecane jest płukanie gardła wywarem z tego zioła. Można przyrządzać z lipy napary do inhalacji, do których warto dodać kwiaty czarnego bzu lub dziką różę.

Lipa – przyniesie ulgę w niestrawności i nudnościach

Olejki eteryczne zawarte w kwiatach lipy zwiększają przepływ żółci do dwunastnicy i zmniejszają prawdopodobieństwo powstawania kamieni żółciowych. Jednocześnie napar z kwiatu lipy ułatwiają trawienie pokarmu i wydalanie niestrawionych resztek z organizmu. Osoby z nadciśnieniem powinny docenić działanie lipy, ponieważ surowiec obniża ciśnienie krwi.

Lipa – kiedy zbierać kwiaty?

Kwiaty lipy najlepiej zbierać w lipcu lub pod koniec czerwca w słoneczny, ciepły dzień. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy kwiaty nadają się do zbierania, wystarczy im się przyjrzeć. Jeżeli kwiaty dopiero zaczynają się otwierać, a w koronie możemy zauważyć pączki, lekko rozwinięte kwiaty jak i takie, które są rozwinięte to śmiało możemy przystąpić do zbierania. Warto wybrać drzewo, które jest oddalone od dróg, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia spalinami.

>> Tutaj sprawdź co możesz zrobić z młodych pąków lipy<<

Herbata z kwiatów lipy

Możemy kupić gotową herbatę z kwiatów lipy lub przygotować ją samodzielnie. Po zbiorze kwiatów musimy oczyścić je z liści i gałązek, a następnie wysuszyć je na cienkiej warstwie papieru w ciemnym, przewiewnym miejscu. Po wysuszeniu wystarczy zaparzyć wysuszone kwiaty i delektować się własnoręcznie zrobioną herbatą.

Miód z pyłków kwiatu lipy

Kwiaty lipy możemy przemycić do naszej diety w postaci miodu. Ma on takie same właściwości jak kwiaty lipy w postaci herbaty. Świeży miód lipowy powinien mieć barwę jasną, kremową lub złocisto-żółtą i nieco ostry smak.

Lipa – okłady na oczy

Kwiaty lipy sprawdzą się jako łagodzący okład na oczy. Warto stosować go przy zapaleniu spojówek i powiek, a także przy obrzęku i cieniach wokół oczu.