Niedziela to dla wielu z nas jedyny wolny dzień w tygodniu. Nadrabiamy wtedy braki snu, odpoczywamy, ale też często nie przerywamy codziennego biegu, bo przecież w końcu mamy czas jechać na zakupy, iść na siłownię, spotkać się z przyjaciółmi czy posprzątać mieszkanie. Mimo, że to wolny dzień, nawet on funkcjonuje według ustalonego harmonogramu. Co zrobić, aby niedziela była leniwa i przynosiła prawdziwy odpoczynek sprawdziła marka sleepless in Warsaw.

Planuj i nie planuj

Aby niedziela była dniem wolnym od obowiązków, zacznijmy od wpisania przy niej w swoim kalendarzu: WOLNE. Jesteśmy przyzwyczajeni, że nasze życie ustawione jest według harmonogramu i kolejności spisanych obowiązków. Wpisując w niego wolny dzień, dajemy sobie rozgrzeszenie z lenistwa, bo przecież je zaplanowaliśmy, a więc podjęliśmy świadomą decyzję, że możemy pozwolić sobie na wolny dzień. Nie narzucajmy sobie jednak harmonogramu tego dnia. Wpisywanie w jego plan atrakcji, które będą miały pomóc nam w odpoczynku spowoduje, że zamiast realnie się relaksować, będziemy spoglądać na zegarek i stresować się, że dziesięć minut temu mieliśmy rozpocząć zabieg w SPA. Nawet jeśli masaż będzie doskonały, nadal będziemy mieć poczucie obowiązku i z relaksu wyjdą nici.

Posprzątaj siebie i swoje otoczenie

Wielu ludzi nie potrafi odpoczywać, kiedy wokół panuje bałagan. Kiedy już więc się wyśpimy i spokojnie zjemy śniadanie, „ogarnijmy” otaczającą nas przestrzeń (poświęćmy na to jednak nie więcej niż 30 minut), a wypoczynek nie będzie powodował w nas wyrzutów sumienia. Sprzątanie jest często pierwszym bodźcem do porządków w sobie. Wyrzucając śmieci z domu i czując się dobrze w czystej przestrzeni, nabieramy potrzeby wyrzucenia „brudów” również z siebie – ze swojego organizmu czy psychiki. Aby sobie w tym pomóc, przygotujmy detoksykujący koktajl, jedzmy lżej niż w tygodniu, ale też pomyślmy czy praca, którą wykonujemy jest naszą pasją, zastanówmy się, co nas uszczęśliwia i o czym marzymy. Czy w naszym życiu wszystko jest w porządku, tak jak w naszym świeżo posprzątanym domu? Działa to na organizm niezwykle oczyszczająco, uspokajająco i pozwala prawdziwie odetchnąć.

Odetchnij

W pędzie życia zapominamy o głębokim oddechu. Dosłownie i w przenośni. Dzień spędzamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, do pracy dojeżdżamy klimatyzowanymi samochodami. Po pracy pędzimy na trening lub zakupy, oczywiście w klimatyzowanych centrach. A wszystko w biegu. W wolny dzień warto więc wyspać się, poleniuchować, wszystko robić wolniej i w piżamie. Warto też usiąść, skupić się na własnym oddechu, oddychać pełną piersią, powoli, tak, aby maksymalnie dotlenić płuca. Doskonałym rozwiązaniem jest medytacja, joga czy choćby ćwiczenia oddechowe. Dotlenienie płuc sprawi, że poczujemy się lepiej zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Dotleniony mózg będzie lepiej pracował w poniedziałek w pracy, który zaczniemy spokojniej, bardziej zrelaksowani. Dodatkowo, nieocenione w wolny dzień jest wyjście na dwór. Długi spacer w plenerze ułatwi tego dnia zaśnięcie, dzięki czemu wolny, spokojny dzień przedłuży się o spokojną noc.

Zobacz również:

Twórz

Kiedy wolny dzień, w którym naprawdę odpoczywamy i nie gonią nas dedliny i asapy, okazuje się zaskakująco długi, czynnością, która pozwoli nam się zrelaksować jest… tworzenie. Nie ma znaczenia czy spróbujemy namalować obraz, napisać wiersz, upleść bransoletkę z koralików czy stworzyć pyszny obiad - niech wolny dzień zmotywuje nas do stworzenia czegokolwiek. Popuśćmy wodze fantazji, dajmy się ponieść, nie myślmy, nie analizujmy, po prostu twórzmy. Nic nie relaksuje tak bardzo, jak niepodporządkowane niczemu artystyczne działanie. Bardzo często to właśnie podczas wolnej niedzieli, kiedy nasz umysł jest wypoczęty, mózg dotleniony, a my siedzimy w fotelu z kubkiem herbaty i w piżamie, do głowy przychodzą doskonałe pomysły, motywujące do tworzenia, rysowania, szycia. Robiąc to w wolny dzień zrelaksujemy się jak nigdy wcześniej.

Niech będzie ci wygodnie

Wolna niedziela to dzień, kiedy chcemy i mamy w końcu możliwość wyspać się, poleżeć w łóżku do południa i poleniuchować, zjeść niespiesznie śniadanie i delektować się smakiem kawy w skąpanej słońcem kuchni. A wszystko to oczywiście w piżamie, bo czy jest ubranie, w którym może być wygodniej, i w którym czujemy się bardziej komfortowo? W wolny dzień nic nie powinno nas ograniczać. A na pewno nie ubranie. To od niego zależy nasz nastrój, bo poza wygodą i komfortem, ładna piżama pozwala u ujrzeć rano w lustrze trochę bardziej „zdatną do użytku” wersję siebie. A wolna niedziela jest tym dniem, kiedy bardziej niż zwykle możemy pozwolić sobie na bycie sobą. Ważne, abyśmy nie czuli się przebrani. Wybierzmy więc taką, jaka do nas pasuje. Jeśli lubimy trend glam, zdecydujmy się na koszulkę wykończoną koronką, jeśli mamy minimalistyczny styl, z pewnością spodoba nam się ta o kroju męskiej koszuli, a jeśli często marzniemy, pomoże model z długimi rękawami i nogawkami. Romantyczka niech wybierze z kolei fason wykończony falbanami. Takie i wiele innych modeli znajdziemy na przykład w ofercie marki sleepless in Warsaw.