Latanie samolotem to coraz powszechniejszy środek transportu. Warto być uważnym i świadomym, jakie ryzyko może nieść podniebna podróż. 

Lot samolotem - uwaga na ciśnienie 

Najważniejszą i potencjalnie najgroźniejszą zmianą, jaka dotyka nas podczas latania jest gwałtowna zmiana ciśnienia. Wznosząc się na wiele setek metrów w górę, ciśnienie atmosferyczne mocno spada. Nie pozostaje to bez wpływu na nasz organizm. Krew zaczyna zagęszczać się. Jeżeli masz w rodzinie przypadki osób cierpiących na zakrzepicę żył lub Twoje płytki krwi są naturalnie powiększone - uważaj na siebie podczas podróży samolotem. Staraj się w nim jak najwięcej ruszać, przechadzaj się po kabinie. W czasie lotu walcz z opuchlizną - możesz na przemian stawać na palcach i piętach, dzięki temu pobudzisz krążenie. Jeżeli posiadasz naturalnie gęstszą krew, koniecznie przed podróżą udaj się do lekarza internisty lub kardiologa. 

Lot samolotem - zatykanie uszu

To problem dotykający prawdopodobnie każdego podróżującego w chmurach. Zatykanie się uszu może być bardzo irytujące i niekomfortowe. Receptą na zmniejszenie problemów z ciśnieniem w uszach jest wymuszanie ziewania w czasie lotu. Możesz spróbować także zatykać nos i równocześnie przełykać ślinę. Te proste metody mogą naprawdę przynieść ulgę, gdy walczymy z zatkanymi uszami.

Lot samolotem - uwaga na gardło

Samolot to środek transportu, w którym nie masz szans uniknąć intensywnie działającej klimatyzacji. Wiele osób nie jest zwolennikiem zimnego, przesuszonego powietrza z klimatyzatorów. Wysuszone gardło, sucha śluzówka w nosie - to typowe problemy dopadające nas w czasie lotu. Przez klimatyzację bardziej narażamy się na infekcje górnych dróg oddechowych. Aby nie spędzić początku urlopu biegając po aptekach, zaopatrzmy się w wodę morską. Pozwoli ona odpowiednio nawilżyć wnętrze nosa, dzięki czemu bakterie i suche powietrze nie powinny nam zaszkodzić. 

Zobacz też: Letnie sukienki – warto mieć w szafie kilka najmodniejszych modeli ->>

Lot samolotem - pamiętaj o higienie

Samoloty to niestety skupisko bakterii. Często są to nieznane nam ich odmiany. Lecąc w podróż, w kabinie spotkamy ludzi z różnych krajów o różnej florze bakteryjnej, innej od naszej. Niektóre z zarazków w samolocie mogą oddziaływać na nas bardziej. Nie bez powodu częstą chorobą, która dopada turystów po przylocie jest tak zwana klątwa faraona. Dlatego w podróży zawsze miej ze sobą płyn i chusteczki dezynfekujące. Tak samo przydatne będą nawilżone chusteczki do higieny intymnej. Jeżeli chcesz zabezpieczyć się podwójnie, możesz ubrać na twarz maseczkę ochronną. 

Lot samolotem - tlen na wagę złota

Wraz ze spadkiem ciśnienia w powietrzu zmniejsza się także ilość tlenu. Jeżeli planujesz wielogodzinny lot, nie planuj sobie w tym czasie pracy czy wymagających skupienia zajęć. Brak odpowiedniej ilości tlenu w powietrzu może skutkować problemami z koncentracją, zbieraniem myśli, czy nawet ostrością widzenia. Wszystkie te objawy mijają jednak po kilku minutach od wyjścia z kabiny samolotu! 

Zobacz również:

Lot samolotem - kontroluj drinki na pokładzie

Procentowe napoje często stają się remedium na stres dla podróżujących. Alkohol spożywany na wysokościach działa jednak trochę inaczej na nasz organizm. Można przyjąć, że każdy drink w chmurach liczy się podwójnie. Jeżeli nie chcemy spędzić pierwszych godzin na wakacjach walcząc z kacem i odwodnieniem alkoholowym - uważajmy na ilość drinków, jaką zamawiamy. :) 

Latanie samolotem to doskonały środek transportu. Szybko, w każdy zakątek pięknego świata i coraz tańszy. Pamiętajmy jednak, że pokonywanie kilometrów w chmurach nie jest obojętne dla naszego zdrowia i organizmu. Podczas lotu dbajmy o siebie i uważajmy na sygnały wysyłane przez nasze ciało!