Spis treści:

  1. Jak wygląda strzyżak sarni inaczej latający kleszcz?
  2. Co zrobić, gdy nastąpi ukąszenie? Porady

Jak wygląda strzyżak sarni inaczej latający kleszcz?

Strzyżak sarni to owad o wielkości 5-6 mm najczęściej mylony z popularnymi kleszczami. Ma lekko spłaszczone ciało, przypominające pajęczaka z brązowym tułowiem pokrytym chitynowym pancerzem i niewielkimi skrzydłami. Potrafi osiąść w lesie czy na polanie całą chmarą. Jest o tyle uciążliwy, że ma twardy pancerzyk i nie się go łatwo usunąć i zgnieść. Niewielkiej wielkości owady bez trudu dostają się do uszu czy nosa - dlatego tak ważne jest, aby gdy tylko coś nas zaswędzi lub czujemy, że "coś po nas chodzi", automatycznie sprawdzamy i strzepujemy.

Mogą przedostawać się także na włosy i skórę głowy, co dodatkowo utrudnia ich lokalizację - to dla nich nie nowość, ze względu na to, że najczęściej żerują na sarnach, jeleniach czy zwierzętach hodowlanych. Wybierając się do lasu starajmy się ubierać w dresy, kurtki czy inną odzież śliską, do której z trudem będą przyczepiały się owady. Nośmy czapki z daszkiem, które uchronią nas przed zagnieżdżeniem się we włosy - spinajmy je lub związujmy w koczek.

Co zrobić, gdy nastąpi ukąszenie? Porady

Strzyżaki sarnie przenoszą choroby podobnie jak kleszcze, dlatego też należy uważać i nie dopuszczać do przedostania się do skóry. Jeżeli natomiast to nastąpi, staramy się strzepać owada i udać się do lekarza. Warto zaopatrzyć się w spray'e przeciw kleszczom, które mogą zniwelować ryzyko.

Ukąszenia bywają bolesne, początkowo lekko swędzące. Rany dość długo goją się i potrafią prowadzić do niewielkich wycieków. Przenoszone bakterie mogą skutkować zmianami skórnymi, czasem nawet zaczerwienieniem wywołanym alergią. Mogą one przenosić boreliozę, podobnie jak kleszcze. Osoby z alergiami skórnymi, a zwłaszcza na jad owadów powinny nosić ze sobą leki ze sterydami, które zahamują postępującą reakcję.