W Polsce pierwsze lampy solne pojawiły się w Wieliczce, gdzie górnicy-artyści szukali sposobu na stworzenie funkcjonalnego dzieła sztuki. W latach 80. zaczęto produkować je na masową skalę i tak zyskały swoją popularność. Dzisiejsze lampy solne pochodzą z Kopalni Soli Kłodawa lub z Pakistanu i Iranu, gdzie również znajdziemy złoża soli kamiennej. 

Lampa solna jest nie tylko ciekawym elementem dekoracyjnym, ale posiada inne, cenne dla nas właściwości. Lampa zaczyna działać pod wpływem ciepła, które wydziela żarówka. Bryła soli kamiennej, z której zrobiona jest lampa, ma zdolność emitowania jonów ujemnych, a także charakteryzuje się niską łamliwością, dobrą przewodnością światła oraz łatwą rozpuszczalnością w wodzie. Nie ma ona jednak nic wspólnego z solą, którą znajdziemy w naszej kuchni. 

Na co pomaga lampa solna?

Lampa solna przede wszystkim jest oryginalnym i bardzo nastrojowym elementem dekoracji wnętrz. Delikatnie oświetla pomieszczenie ciepłym żółtym lub różowo-pomarańczowym światłem. Gdy ją zapalamy, lampa zaczyna emitować jony ujemne, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. 

Walczy z alergiami

Lampa solna jest szczególnie polecana osobom, które cierpią na alergie i astmę. Wydzielane pod wpływem ciepła jony oczyszczają powietrze z kurzu, cząsteczek grzybów i pleśni. Można śmiało powiedzieć, że lampy solne to naturalne jonizatory powietrza. Dodatkowo lampa zawiera cenne minerały, które korzystnie wpływają na zdrowie górnych dróg oddechowych. Umieszczając ją w swoim domu obniżysz ryzyko wystąpienia alergii i problemów z oddychaniem (jony odkażają drogi oddechowe). Tym samym lampa używana w okresie zwiększonego zachorowania na przeziębienie i grypę pomoże zachować zdrowie. 

Oczyszcza powietrze

Lampa solna dzięki produkowaniu jonów ujemnych pomoże oczyścić powietrze w naszym domu z bakterii i chorobotwórczych drobnoustrojów. Co więcej lampa powoduje zwiększenie ilości tlenu w pomieszczeniu, a to jest niezwykle ważne przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym gdy zwiększa się poziom smogu. 

Nakręca nas pozytywnie

Zwiększona zawartość tlenu to nie tylko ułatwione oddychanie i czystsze powietrze, ale także lepsze samopoczucie, oczyszczony umysł i poczucie wewnętrznego spokoju. Lampa solna niweluje negatywny wpływ komputerów i telewizorów na nasze zdrowie, dzięki czemu możemy cieszyć się poczuciem wewnętrznego wypoczęcia, gdy spędzamy czas w domu. Nawet krótki odpoczynek przy lampie sprawi, że będziemy naładowani pozytywną energią i chętni do wykonania naszych codziennych obowiązków. 

Lampa solna ułatwia zasypianie

Jony dodatnie, które niweluje lampa solna, sprawiają, że nasz organizm boryka się z zaburzeniami prawidłowego krążenia krwi. Skutkiem tego jest zbyt mała ilość tlenu przekazywana do mózgu, a to prowadzi do problemów z zasypianiem i bezsennością. Aby cieszyć się dobrze przespaną nocą warto zapalić lampę solną na kilka godzin przed snem. 

Zobacz również:

Poprawia koncentrację

Jony ujemne, produkowane przez lampę solną pod wypływem ciepła, stymulują produkcję serotoniny. Jest to substancja odpowiedzialna m.in. za dobre samopoczucie, poczucie szczęścia, a także za koncentrację mózgu na wykonywanych przez nas czynnościach. Lampa sprawia, że nasz umysł pracuje wydajnie i potrafi skupić się na wykonywanej czynności, dlatego też polecana jest ona wszystkim osobom, które się uczą oraz tym, którzy na co dzień muszą być skupieni i skrupulatni. 

Przyspiesza przemianę materii 

Minerały zawarte w lampie solnej w naturalny sposób poprawiają funkcjonowanie układu pokarmowego. Między innymi przyspieszają przemianę materii, poprawiają ruchy robaczkowe jelit oraz usprawniają krążenie krwi. Dzięki temu metabolizm działa na najwyższych obrotach, a jelita zdecydowanie łatwiej przyswajają dostarczane mu substancje odżywcze. 

Przeciwwskazania do używania lampy solnej

Nie ma konkretnych przeciwwskazań do stosowania lamp solnych, ale warto pamiętać, że we wszystkim ważny jest umiar. Przeciwwskazania mogą pojawić się gdy zaczniemy mówić np. o grotach solnych, które w inny sposób wpływają na nasz organizm. 

Gdzie można kupić lampę solną?

Lampę solną możemy kupić między innymi w internecie, na targach minerałów lub w niektórych sklepach z oświetleniem.