Szczoteczki do zębów dzielimy na manualne i elektryczne. Te drugie natomiast na soniczne i oscylacyjno-rotacyjne z okrągłą główką.

Aby wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów, na początku należy zwrócić uwagę na kształt główki, ponieważ ma ona istotne znaczenie w walce z płytką nazębną.    

Szczoteczki soniczne – tak jak manualne mają podłużny kształt główki i wymagają dodatkowo znajomości specjalnej techniki szczotkowania, opierającej się na tzw. ruchu wymiatającym, który jest zdecydowanie bardziej wymagający.

Szczoteczki elektryczne z okrągłą główką są najbardziej skuteczne w temacie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Okrągły kształt główki jest zainspirowany profesjonalnymi narzędziami dentystycznymi, pozwala otoczyć ząb ze wszystkich stron, zapewniając dużo bardziej skuteczne czyszczenie. Wzorowana na profesjonalnym sprzęcie dentystycznym okrągła końcówka szczoteczki dostosowuje się do każdego zęba i czyści przestrzenie międzyzębowe.

Elektryczna szczoteczka do zębów z okrągłą główką sama wykonuje akcję szczotkowania. Wystarczy, prowadzić szczoteczkę wzdłuż powierzchni zębów. Takie szczoteczki pomagają również dzieciom w skuteczniejszym szczotkowaniu zębów. Jednak przed pozwoleniem dziecku na używanie takiej szczoteczki, należy sprawdzić zalecenia wiekowe dotyczące szczoteczki zasilanej elektrycznie.

Jeśli chodzi o zakup szczoteczki elektrycznej wielu z nas wciąż podchodzi do tego sceptycznie. Czy elektryczne szczoteczki rzeczywiście są bardziej skuteczne od szczoteczek manualnych?

Szczoteczki manualne mimo największej popularności mają wiele wad. Ze względu na poleganie w 100% na sile naszych rąk, częstotliwość ruchów nie jest wystarczająca aby umożliwić skuteczne usunięcie płytki nazębnej.  Szczoteczki manualne nie są też w pełni skuteczne w przypadku usuwania zanieczyszczeń z przestrzeni międzyzębowych oraz tych znajdujących się w trudno dostępnych częściach jamy ustnej. Jaki jest tego efekt? Płytka nazębna gromadzi się stopniowo, co z czasem prowadzi do powstawania kamienia nazębnego, próchnicy lub pojawiania się innych problemów stomatologicznych.

W szczoteczkach elektrycznych Oral-B wykorzystywana jest technologia 3D, która nie wymaga specjalnej techniki, aby szczotkować odpowiednio. Ruchy oscylacyjno-rotacyjne (10 500 na minutę) oraz pulsacyjne (48 000 na minutę) wykonają pracę za Ciebie i usuną więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna, która może wykonać zaledwie od 300 do 600 ruchów na minutę. Klinicznie udowodniona przewaga technologiczna szczoteczki elektrycznej polega na tym, że usuwa ona nawet do 100% więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna.

Wystarczy jedynie stosować zasadę 3 na 1 - przyłożyć szczoteczkę na 3 sekundy do każdego zęba. Jak pokazują badania (1) kliniczne, porównujące technologię soniczną z technologią 3D, technologia rotacyjno-oscylacyjno-pulsacyjna pozwala nie tylko na dokładniejsze usunięcie płytki nazębnej, ale również zmniejszenie zapalenia dziąseł.

Szczoteczki elektryczne Oral-B mają wbudowany 2-minutowy timer, który ułatwia kontrolę nad czasem szczotkowania zalecanym przez dentystów. Co 30 sekund informuje również o konieczności zmiany ćwiartki jamy ustnej – dzięki czemu żaden obszar nie zostanie pominięty – zapewniając lepszą pielęgnację i czystość.

Szczoteczki elektryczne Oral-B z okrągłą główką oferują także różne tryby czyszczenia:

- Tryb dokładnego czyszczenia, pozwala dodatkowo wydłużyć zaprogramowany czas, umożliwiając dokładniejsze czyszczenie.

- Tryb pielęgnacji dziąseł delikatnie masuje i stymuluje tkanki zapewniając prawidłową pielęgnację.

- Tryb delikatnego czyszczenia zmniejsza prędkość ruchów i zapewnia delikatniejsze czyszczenie, co jest przydatne zwłaszcza dla osób, które zmagają się z problemem wrażliwych obszarów w jamie ustnej.

- W trybie wybielania zmieniają się prędkości ruchów szczoteczki, co pomaga polerować zęby, dzięki czemu stają się bielsze.

- Tryb czyszczenia języka przypomina o umyciu języka, zapewniając tym samym świeższy oddech.

Dzięki tym wszystkim trybom można dostosować sposób szczotkowania zębów do swoich indywidualnych potrzeb.

Do dyspozycji jest również cała gama końcówek, spośród których można wybrać taką, która najbardziej nam odpowiada.  Końcówki należy wymieniać co 3 miesiące – przypomni nam o tym aplikacja, oraz specjalne niebieskie włókna wskaźnikowe, które po 3 miesiącach tracą swój kolor.

DLA FANÓW DESIGNU I TECHNOLOGII

Czy sposób mycia zębów możesz porównać do odcisku palca? Jaki styl szczotkowania zapewnia optymalne rezultaty?

Okazuje się, że każdy z nas ma swoje sposoby na trzymanie szczoteczki i wykonywanie nią ruchów, dlatego marka Oral-B wychodzi z propozycją szczoteczki Genius X ze sztuczną inteligencją!

Model Oral-B Genius X 20000N jest wyposażony w czujniki ruchu i wspierany przez sztuczną inteligencję, aby rozpoznać Twój styl szczotkowania i pomóc Ci osiągnąć najlepsze rezultaty każdego dnia. To tak jakby mieć w domu prywatnego trenera higieny jamy ustnej!

Ta pięknie zaprojektowana, zaawansowana szczoteczka do zębów chroni Twoje delikatne dziąsła i pomaga zapobiegać problemom w przyszłości: połączenie nowej, rewolucyjnej technologii Gum Guard, 360 SmartRing i Pressure Control umożliwia wysyłanie sygnałów alarmowych i redukcję prędkości w przypadku używania nadmiernej siły podczas szczotkowania oraz informuje Cię, które obszary szczotkujesz zbyt mocno.

W zestawie ze szczoteczką znajduje się specjalne zaprojektowane, wysokiej jakości etui podróżne, które ładuje jednocześnie szczoteczkę i telefon. Ponadto, po jednym naładowaniu akumulator litowo-jonowy może czyścić Twoje zęby aż przez dwa tygodnie!

Ta najnowocześniejsza szczoteczka w historii Oral-B z pewnością spełni wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników!

PODSTAWOWE ZALECENIA DOTYCZĄCE MYCIA ZĘBÓW

-  Zęby należy szczotkować minimum dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

- Mycie zębów powinno trwać 2 minuty jeśli używamy szczoteczki elektrycznej i około 3 minut jeśli używamy szczoteczki manualnej.

-  Każdy obszar jamy ustnej, w tym również tylne zęby, powinien być szczotkowany z taką samą starannością.

- Ze względu na efektywność czyszczenia, używać należy szczoteczek elektrycznych, najlepiej z okrągłą główką, ponieważ ich kształt, zbliżony do profesjonalnych narzędzi dentystycznych, pozwala nie tylko w pełni objąć całą powierzchnię zęba, ale również dociera do przestrzeni międzyzębowych.

-  Końcówki szczoteczek elektrycznych wymieniane powinny być co trzy miesiące.


referencje:

(1) CR Goyal, J Qaqish, T He, JM Grender, PA Walters, AR Biesbrock J Clin Dent. 2009;20(3):93-98.