Krwawnik - właściwości

Wysoka łodyga, drobne, białe kwiatki – to właśnie krwawnik. Gdzie znajdziemy surowiec wykorzystywany do leczenia? W drobnych kwiatostanach i liściach tej niepozornie wyglądającej rośliny. Znajdziemy w nich cały wachlarz witamin i minerałów. Zawiera sole magnezu i cynku, aż 3 rodzaje kwasów: octowy, mrówkowy i salicylowy oraz między innymi kamforę. Możemy wyróżnić trzy główne witaminy A, C i K.

3 rodzaje działania krwawnika

Krwawnik działa na trzech głównych płaszczyznach: przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie i antybakteryjnie. Dzięki czemu sprawdza się w kompleksowej pielęgnacji i wspomaga leczenie wielu chorób. Równie często stosuje się go w medycynie naturalnej i farmakologicznej.

Przez działanie antybakteryjne, często stosowany jest w kosmetykach, zwłaszcza w tych do cery trądzikowej. Świetnie radzi sobie z trądzikiem bakteryjnym, tzw. młodzieńczym. Krwawnik leczy stany zapalne i hamuje rozwój bakterii, dzięki czemu skóra jest oczyszczona. Przez obecność kwasu mrówkowego, można używać go w leczeniu trudno gojących się ran, ponieważ jest w stanie oczyścić je i zapobiec zakażeniu.

Krwawnik - poprawia trawienie

Krwawnik w medycynie jest wykorzystywany głównie przy problemach związanych z układem pokarmowym. Pobudza trawienie, wspomaga apetyt i pomaga przy zaburzeniach i nieżytach układu pokarmowego. Dodatkowo wspomaga leczenie zapalenia żołądka i jelit.

Krwawnik - reguluje cykl menstruacyjny

Możemy sięgnąć po krwawnik przy dolegliwościach kobiecych. Pomoże nam wyregulować cykl menstruacyjny, dodatkowo uśmierzy ból brzucha w czasie okresu. Równie dobrze sprawdzi się przy leczeniu stanów zapalnych pochwy. Zwalcza stany zapalne jajników i macicy. Krwawnik będzie sojusznikiem kobiet przechodzących menopauzę bowiem niweluje uciążliwe objawy.

Krwawnik: w jaki sposób go stosować?

Krwawnik można stosować na wiele sposobów. Jeden z nich może być nieświadomy, ponieważ krwawnika możemy spotkać w wielu lekach. Jeżeli chodzi o własne, domowe stosowanie tej rośliny, mamy do wyboru: wywary, wina, nalewki, napary, maseczki i kąpiele.

Wywary, wina i nalewki pomogą na schorzenia takie jak hemoroidy, nadciśnienie, zaburzenia krążenia krwi i żylaki oraz zaburzenia miesiączkowania.

Najpopularniejszym sposobem korzystania z właściwości tej rośliny są napary. Wystarczy do tego łyżka suszonego ziela zalana szklanką wrzątku, odstawiona na 20 minut. Po odcedzeniu trzeba wypić go w ciągu jednego dnia, dzieląc na dwie porcje. Szczególnie skutecznie będzie przy walce ze stanami zapalnymi gardła i jamy ustnej.

Przy problemach skórnych najskuteczniejsze będą kąpiele i maseczki. Kąpiel lecznicza pomoże odkazić i zapobiec zakażeniu ran nawet w bardzo trudno dostępnych miejscach. Aby taką kąpiel przygotować potrzebujemy 100 gram suszonego ziela. Trzeba zalać je 3 szklankami zimnej wody i odstawić na 12 godzin. Po tym czasie można wlać przygotowaną miksturę do wanny. Kąpiel powinna trwać około 20 minut. Pamiętaj, że nie może być gorąca.

Jeżeli chcesz oczyścić swoją skórę, sprawić, że będzie zdrowsza, zrób maseczkę. Wystarczą 2 łyżeczki krwawnika zalane wodą. Dodajemy łyżeczkę miodu i nakładany na twarz na 20 minut, po czym zmywamy ją wodą. Efekty możemy zauważyć po pierwszym stosowaniu.