Promienie słoneczne, chociaż dają przyjemne ciepło i pomagają uzupełnić poziom witamin, nie są łaskawe dla naszej skóry. Każdego dnia powinniśmy chronić ją przed ich działaniem. Jeżeli do regularnego korzystania z kremu z filtrem zniechęca Cię ilość warstw, które każdego dnia musisz nakładać na twarz, przeczytaj ten artykuł!

Krem z filtrem – dlaczego jest aż tak ważny?

Codzienne używanie kremu z filtrem, bez względu na porę roku, jest naprawdę ważne. Latem każdy pamięta o tym, że to właśnie krem z filtrem gwarantuje nam ochronę. Zapominamy jednak, że jest ona potrzebna także w pochmurne dni. Jak się okazuje brak ochrony przeciwsłonecznej, nawet gdy spędzamy dzień w pomieszczeniu, może wiązać się z utratą elastyczności skóry, przebarwieniami, przedwczesnymi zmarszczkami, a nawet z chorobami nowotworowymi. O tym, jak zbawienny wpływ na skórę może mieć unikanie nadmiernego słońca i używanie filtrów możemy przekonać się patrząc na mieszkanki Japonii i Korei, które zawsze korzystają z takiego kremu. Są one znane z promiennej i pozbawionej zmarszczek skóry nawet w wieku senioralnym.

Wpływ promieniowania UV na organizm

Długotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne, a w szczególności na niewidzialne pasma ultrafioletowe może mieć niebezpieczne skutki dla organizmu. Zbyt długa ekspozycja bez ochrony na promieniowanie ultrafioletowe zwiększa ryzyko:

  • przyspieszonego starzenia się skóry (głównie UVA)
  • nowotworów złośliwych skóry np. czerniaka (głównie UVB)
  • reakcji alergicznych (UVB)
  • pojawienia się rumieniu (UVB)
  • występowania zaćmy (tylko UVA)

Dlaczego warto stosować z filtrem?

Zagrożenia, jakie płyną z braku ochrony przed słońcem mogą być poważne, dlatego tym bardziej warto poznać korzyści, jakie płyną z regularnego korzystania z kremów z filtrem. Korzystanie z nich jest proste, komfortowe, a dostępne na rynku produkty mogą dodatkowo wspomóc naszą walkę z niedoskonałościami, zmniejszyć świecenie się skóry czy głęboko nawilżać. Co więcej kremy chronią skórę przed nowotworami skóry. Wbrew pozorom w Polsce promieniowanie może być na tyle silne, aby doprowadzić do mutacji komórek, prowadzących do nowotworu. Regularne korzystanie z kremu z filtrem to także hamowanie uszkodzeń włókien kolagenowych, które bardzo często stają się powodem przedwczesnego starzenia się skóry.

Krem z filtrem jako dobry preparat ochronny

Krem z filtrem przede wszystkim chroni nas przed fotostarzenie, czyli przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami, które objawiają się utratą elastyczności, zmarszczkami, odwodnieniem, nierównym kolorytem i teksturą skóry. Krem z filtrem jest jedyną skuteczną ochroną przed powstawaniem przebarwień. Co ciekawe, najnowsze badania dowodzą, że nawet praca przed monitorem komputera może przyczyniać się do powstawania uszkodzeń podobnych do tych, które powstają przy ekspozycji na słońce.  

Krem z filtrem jako preparat przeciwzmarszczkowy

Filtr może stać się naszym przyjacielem i dobrym preparatem przeciwzmarszczkowym! To właśnie on jest w stanie przesunąć granicę naszego starzenia o porządnych kilka lat. Wczesne rozpoczęcie używania kremu z filtrem może opóźnić proces starzenia skóry nawet o 80%. Działa to także w drugą stronę - brak ochrony przeciwsłonecznej w młodym wieku może spowodować przedwczesne starzenie się skóry.

Jaki krem z filtrem wybrać?

Przy wyborze preparatu z filtrem powinniśmy przede wszystkim kierować się wysokością ochrony, jaką nam zapewni. Powinniśmy wybierać te z co najmniej SPF30, ponieważ z każdą chwilą od aplikacji poziom ochrony stopniowo spada – im wyższe spektrum wybierzemy, tym dłuższą ochronę będziemy mieć zagwarantowaną. Warto wybierać kremy, które dopasowane są do naszych potrzeb i naszego typu skóry. Niektóre kremy z filtrem występują w sprayu, który jest niezwykle wygodny, gdy chcemy w ciągu dnia poprawić poziom ochrony. Rano warto skorzystać z kremu, który będzie bazą pod makijaż lub wybrać barwiony produkt, który od razu wyrówna koloryt naszej skóry.

Zobacz również:

Jak stosować krem do twarzy z filtrem?

Krem z filtrem ma pełnić funkcję ochronną, dlatego wystarczy jego cienka warstwa nałożona pomiędzy kremem nawilżającym a podkładem. Po nałożeniu kremu z filtrem warto odczekać chwilę przed kolejnymi krokami pielęgnacji, aby mógł dokładnie wniknąć w skórę. Co istotne, nałożenie makijażu na podkład w żaden sposób nie obniża jego skuteczności.