Kolendra - co o niej wiemy? 

Kolendra to roślina typu jednorocznego. W przydomowych uprawach korzystamy jedynie z listków kolendry, natomiast nasionka możemy z łatwością kupić. Roślina ta jednak kwitnie i posiada owoce, z których po wysuszeniu pozyskiwane są aromatyczne nasiona kolendry. Kolendra może osiągać nawet 80 centymetrów wysokości! 

Kolendra - zastosowanie w kuchni

Zarówno liście, jak i nasiona kolendry mają bardzo szerokie zastosowanie w kulinarnym świecie. W wielu krajach azjatyckich to przyprawa stosowana na porządku dziennym. Nadaje się idealnie do ryb, mięs i sałatek. Sprawdzi się jako dodatek do dipów ze świeżych warzyw i w towarzystwie owoców, na przykład mango. Bez kolendry nie powstałaby doskonała pasta curry czy inne orientalne przyprawy. Świetnie łączy się z daniami na bazie makaronu ryżowego i mleka kokosowego. Uważajmy jednak z ilością kolendry, jaką dodajemy do dań - zwłaszcza nasiona są niesamowicie intensywne i aromatyczne. 

Kolendra - jak uprawiać ją w doniczce?

Kolendra to roślina, która nie wymaga wiele. Musimy zadbać jedynie o odpowiednie dla niej warunki. Postarajmy się zapewnić jej w miarę żyzną, niejałową glebę. Potrzebuje dość dobrze nasłonecznionego miejsca w naszym domu oraz intensywnego nawadniania. Susza nie jest sprzymierzeńcem kolendry. Nie zalewajmy jej jednak, za dużo wilgoci także jej zaszkodzi. Więcej o uprawie warzyw i ziół na balkonie lub parapecie przeczytacie tutaj. Jeżeli kupiłaś kolendrę wprost z marketu, przesadź ją koniecznie do innej doniczki. Te sklepowe są niestety małe, a kolendra posadzona jest w nich w bardzo kiepskiej ziemi. 

Kolendra - właściwości zdrowotne

Kolendra to zioło, które powinniśmy włączyć do swojej diety nie tylko ze względu na walory smakowe, ale tez właściwości zdrowotne. Roślina ta zawiera całkiem spory ładunek witaminy A i C oraz witamin z grupy B. Znajdziemy w niej również ważne dla naszego zdrowia minerały: fosfor, potas, wapń i sód. 
Najważniejsze właściwości kolendry to:

  • wsparcie i uszczelnienie naczyń włosowatych - dzięki obecności flawonoidów w połączeniu z witaminą C, 
  • pomoc w trawieniu - regulacja produkcji soków trawiennych, 
  • pobudzenie apetytu (ważne dla niejadków),
  • walka z wysokim poziomem cukru we krwi. 
  • działanie przeciwutleniające (antystarzeniowe) oraz rozluźniające.

Jeżeli borykasz się z silnymi problemami trawiennymi, możesz przyrządzić napar z nasion kolendry:
Rozgnieć płaską łyżeczkę naskórek kolendry i zalej 200 ml wrzątku. Przykryj napar i odczekaj minimum 45 minut. Odcedź płyn od nasionkowych „fusów”. Wypijaj pół szklanki przed każdym posiłkiem (najlepiej 3 razy w ciągu dnia, do ustania objawów).

Zawartość witaminy A w kolendrze  jest nie bez znaczenia dla osób cierpiących na choroby wzroku. Napar z liści kolendry może być natomiast remedium na nudności dotykające kobiety w pierwszych tygodniach ciąży. Wystarczy zaparzyć szklankę zerwanych listków kolendry z dodatkiem małej ilości cukru. Po wystygnięciu jest gotowy do wypicia. 

Kolendra - składnik kosmetyków

Z nasion kolendry wytwarzany jest dość popularny w kosmetyce olejek. Jego intensywny zapach jest ceniony w branży perfumeryjnej. Kolendra często jest elementem zapachowym w kremach, czy produktach do aromaterapii. Kosmetyki z dodatkiem przetworzonej kolendry mają silniejsze zastosowanie przeciwbakteryjne, czasem jest ona nawet dodatkiem medykamentów na rany, oparzenia, czy choroby skóry. Olejek z kolendry znajduje się też w produktach przeznaczonych do higieny jamy ustnej, na przykład płynie do płukania gardła i ust.