Koktajle, które chronią przed rakiem

O diecie antynowotworowej z roku na rok mówi się coraz więcej. Nie tylko w kontekście tego, czego powinniśmy unikać - znamy bowiem coraz więcej (potwierdzonych badaniami) produktów, które skutecznie zapobiegają rozwijaniu się komórek rakowych. Nasze nawyki żywieniowe mają ogromną moc w profilaktyce antynowotworowej. Wystarczy włączyć do codziennej diety produkty z dużą zawartością związków fitochemicznych (np. polifenoli i karotenoidów). To właśnie one chronią nas przed rozwojem nowotworów i zapobiegają uszkodzeniom DNA oraz szkodliwemu działaniu wolnych rodników. Choć istnieje wiele rodzajów tych związków, ich największe bogactwo znajdziemy w warzywach i owocach. Nie bez przyczyny American Cancer Society zaleca jedzenie minimum 2,5 filiżanki warzyw lub owoców dziennie, jako podstawę ochrony przed nowotworami. 

Jakie produkty mają najwięcej substancji antynowotworowych?

Warzywa krzyżowe

Do tej grupy należą m.in. brokuły, brukselka, kapusta i jarmuż. Oprócz tego, że są kopalnią witamin, cennych minerałów i przeciwutleniaczy, mają także udowodnione działanie antynowotworowe. To za sprawą obecnej w nich substancji o nazwie sulforafan, która powstaje wtedy, gdy surowe warzywa krzyżowe gryziemy, miksujemy lub kroimy. Właśnie dlatego są idealną bazą antynowotworowych koktajli.

Brokuły

Spośród wszystkich warzyw krzyżowych, to właśnie one są wymieniane najczęściej. Może dlatego, że dieta bogata w brokuły nie tylko zapobiega chorobom nowotworowym, ale również chroni przed nawrotami raka. Zalecana dzienna dawka to minimum ćwierć szklanki brokułów - ale trudno nam sobie wyobrazić kogoś, kto codziennie wsuwa taką porcję. Na szczęście brokuły mogą być świetną bazą antynowotworowych koktajli. A jeśli nie przepadasz za ich specyficznym posmakiem - łatwo go zneutralizować za pomocą owoców i innych dodatków (szczegółowe przepisy znajdziesz w galerii).

Kapusta

Kapusta to jedno z najzdrowszych i najtańszych warzyw, jakie możesz znaleźć w warzywniaku - zwłaszcza czerwona, bo może zawierać aż osiem razy więcej przeciwutleniaczy niż biała (im bardziej intensywny kolor, tym ich więcej). To kolejny produkt z rodziny warzyw krzyżowych, które skutecznie hamują rozwój nowotworów, a oprócz tego wzmacniają organizm. Zdaniem naukowców włączenie do pożywienia warzyw z rodziny kapustowatych (np. kapusty, jarmużu, brukselki, brokułu) i amarylkowatych (np. cebuli, czosnku, pora) jest podstawą diety skutecznie hamującej rozwój komórek rakowych.

Owoce jagodowe

Oprócz tego, że są silnymi przeciwutleniaczami, zawierają bardzo cenny w profilaktyce antynowotworowej składnik. Kwas elagowy - bo o nim mowa - skutecznie blokuje substancje rakotwórcze i hamuje proces angiogenezy, polegający na tworzeniu się nowych naczyń krwionośnych dostarczających substancje życiowe komórkom rakowym. Najwięcej tego dobroczynnego związku można znaleźć w malinach, truskawkach i jeżynach. Ale warto sięgnąć też po inne owoce jagodowe, takie jak borówki, poziomki czy jagody leśne.

Siemię lniane

Siemię lniane w stu procentach zasługuje na miano lokalnego superfoods. Zawiera mnóstwo kwasów omega-3, które mają wiele dobroczynnych właściwości dla naszego organizmu, reguluje poziom cholersterolu i jest niezastąpione na różne dolegliwości układu pokarmowego. Ale największym dobrodziejstwem, jakiego dostarcza siemię lniane są ligany (fitoestrogeny roślinne), które mają silne działanie antynowotworowe. Niepozorne nasiona lnu zawierają ich najwięcej spośród wszystkich pokarmów na świecie! 

Koktajle antynowotworowe - sprawdź przepisy! >>>

--

Wszystkie przepisy pochodzą z książki "Cudowna moc roślinnych koktajli", która ukazała się nakładem Wydawnictwa HELION. To zbiór prostych przepisów na pyszne i zdrowe koktajle, a także podręczna ściąga z wiedzy o leczniczych właściwościach warzyw i owoców. Znajdziemy w niej pomysły na koktajle odchudzające, wzmacniające odporność i oczyszczające organizm. Nie zabrakło też praktycznych wskazówek dla początkujących. Autorami książki są Magdalena i Tomasz Olszewscy, twórcy popularnego bloga Surojadek.com, od którego zaczęła się ich przygoda z koktajlami. 

cudowna-moc-warzyw

Zobacz też: Najlepsze koktajle na płaski brzuch >>>

6 przepisów na dietetyczne koktajle śniadaniowe >>>