Czas świąt oraz sylwester to dla naszego organizmu trudny okres. Potrafimy przytyć nawet 2-3 kg. Wspólne ucztowanie przy stole w gronie rodziny powoduje, że jemy znacznie więcej. Dodatkowo na odkładanie się tkanki tłuszczowej wpływa mała ilość ruchu. Sylwester to z kolei większe spożycie alkoholu, który jest wysokokaloryczny. Po takim maratonie nasz organizm zdecydowanie potrzebuje regeneracji. Oto kilka herbacianych koktajli, które pozwolą na szybkie odzyskanie formy w styczniu. Ich przygotowanie jest bardzo proste – wystarczy zaparzyć herbatę i zmiksować ją z pozostałymi składnikami.

Jaką herbatę wybrać?

Zanim przystąpimy do przygotowywania zdrowych koktajli, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednią herbatę. Warto zwrócić na przykład uwagę na to, czy była produkowana i pakowana w tym samym miejscu. Pozwala to bowiem zachować jej zdrowotne właściwości i bogaty aromat. W tym celu wybierajmy herbaty z certyfikatem, np. cejlońskiego lwa. Oznacza on, że herbata była nie tylko zebrana i wyprodukowana na Sri Lance, ale również tam zapakowana.

Koktajl wspomagający trawienie

Właściwości herbaty znane są od wielu lat. Do jej licznych zalet można zaliczyć hamowanie rozwoju bakterii w układzie pokarmowym i pobudzanie do wydzielania soków trawiennych. Będzie więc doskonała po obfitym posiłku, gdyż wspomaga proces trawienia. Po świątecznym przejedzeniu warto więc, zamiast obfitego śniadania, wypić odżywczy koktajl na bazie czarnej herbaty.

Składniki:

 • Czarna herbata np. marki Akbar
 • Pęczek natki pietruszki
 • Sok z połowy cytryny
 • Kilka plastrów ananasa

Zaparz herbatę jak zwykle. Wszystkie składniki wrzuć do blendera i zmiksuj na jednolitą masę. Jeśli będzie taka potrzeba, można dosłodzić koktajl miodem.

Koktajl regenerujący

Herbata ma właściwości detoksykacyjne, więc doskonale sprawdzi się na przykład 1 stycznia, gdy po całonocnej imprezie sylwestrowej będziemy w słabej formie. Dodatkowo zaleca się spożycie miodu – pozwoli na uzupełnienie wypłukanej przez alkohol glukozy.

Składniki:

 • Czarna herbata
 • 3 łyżki miodu
 • Banan
 • Sok z połowy cytryny

Zaparz herbatę. Jak ostygnie dodaj do niej resztę składników i zmiksuj na jednolitą masę.

Koktajl pobudzający

Czarna herbata działa pobudzająco, dzięki dużej zawartości teiny. Doskonale sprawdzi się przy ospałości spowodowanej przejedzeniem. Najlepszym uzupełnieniem pobudzającej kuracji, oprócz koktajlu będzie długi spacer.

Składniki:

 • Czarna herbata
 • Kiwi
 • Garść świeżych liści szpinaku

Zaparz herbatę. Umyj i osusz szpinak. Wszystkie składniki połącz w blenderze na jednolitą masę.

Liczne właściwości herbaty były wykorzystywane już wiele lat temu. Aby powrócić do pełnej formy po grudniowych grzeszkach, warto przez co najmniej tydzień pić koktajl na bazie czarnej herbaty.