Kminek - kilka słów o roślinie

Ta niedoceniana przyprawa kryje w sobie wiele wspaniałych właściwości. Co ciekawe, kminek należy do grupy roślin typu selerowatego. W ziołolecznictwie zaliczany jest do naturalnych wspomagaczy i terapeutyków. Jego właściwości znane są od zarania dziejów - sygnały o stosowaniu kminku wyczytamy już w historii starożytnego Rzymu. Kminek jest drobną rośliną, w naturze rosnącą dziko na łąkach okaz przy drogach. Kminek kupowany przez nas w torebkach w marketach pochodzi oczywiście z profesjonalnych upraw.

Kminek - w jakiej postaci możemy go stosować? 

Szeroko znanymi w lecznictwie są przede wszystkim owoce kminku (w suszonej postaci nasionka) oraz pozyskiwany z nich olejek eteryczny. Płyn charakteryzuje się dość łagodnym, trochę korzennym posmakiem i oleistą strukturą.

Zobacz też: Alasz, czyli aromatyczny likier kminkowy – niezawodny przepis ->>

Kminek - właściwości zdrowotne 

Olejek kminkowy ma wspaniałe działanie na nasz układ pokarmowy - świetnie sprawdzi się w walce z problemami z przewodem pokarmowym, ponieważ skutecznie rozkurcza mięśnie gładkie, z których zbudowane są jelita.
Masowanie się olejkiem kminkowym może pomóc także w walce z cellulitem - zachęcamy więc do regularnych masaży kilkoma kroplami oleju. :)

Nasiona kminku przede wszystkim cechują się zawartością witaminy C, A i E oraz witaminy B6. Znajdziemy w nich także sporą dawkę wapnia, potasu i fosforu.

Kminek doskonale zapobiega wzdęciom! Prawdopodobnie wie to każdy, kto gościł w swojej kuchni domowej roboty kapustę. Kminek i jego właściwości wiatropędne rozprawią się z każdym bulgotaniem w brzuchu. Pobudzi też do pracy jelita oraz żołądek, który dzięki kminkowi zaczyna intensywniej produkować sok żołądkowy. Dzięki doskonałemu wpływowi na pracę układu pokarmowego, kminek wesprze także każdą kobietę cierpiącą na bolesne menstruacje. O innych sposobach walki z bólami miesiączkowymi przeczytasz tutaj

Kminek sprawdzi się także przy walce z: 

  • refluksem, 
  • zgagą,
  • biegunkami,
  • kolkami. 

Potwierdzone jest także, że kminek potrafi skutecznie pobudzać apetyt. Wzrost łaknienia będzie wskazany u każdego niejadka - kminek naprawdę może w tym pomóc.
O bogactwie właściwości leczniczych kminku przekonają się też osoby cierpiące na problemy z nerkami, np. przy zakażeniach dróg moczowych. W publikacjach naukowych znajdziemy coraz więcej informacji o tym, że zawarte w kminku substancje mają potwierdzone działanie antynowotworowe.

Zobacz również:

Babcie na pewno powiedzą nam, że na problemy z cerą najlepszy był właśnie kminek. Jeżeli dopadają Cię ropne zmiany na cerze, kminek z olejkiem miętowym może zdziałać cuda. Kminek ma potwierdzone właściwości antyzapalne. Dzięki niemu jesteśmy bardziej odporni na wszelkie obrzęki, zapalenia żył i ich konsekwencje, takie jak miażdżyca i choroby układu krwionośnego. 

Kminek w kuchni - gdzie go dodawać? 

Kminek ma dość charakterystyczny smak - nie każdy może być jego zwolennikiem. Przyprawa jednak znajduje coraz więcej zastosowań i odkrywana jest w wielu kulinarnych gałęziach.Ostatnio popularny wśród piekarzy stał się chleb z kminkiem. 

Najlepiej kupić przyprawę w najbardziej wszechstronnej postaci - wersji mielonej. Jeśli planujemy jednak dania z kapusty, czy bigos, spokojnie możemy wrzucić do niego kminek w postaci nasion. Kminek doskonale odnajdzie się także w towarzystwie mięs, szczególnie tych tłustych - wieprzowiny, czy dziczyzny. Z powodzeniem można przyprawiać nim także gęsinę czy mięso z kaczki. W sklepie dostępne są natomiast sery przyprawione kminkiem, dzięki któremu zyskują wyjątkowy smak. :) 

Kminek, a kumin - jaka jest różnica między kminem rzymskim? 

Nie dajmy się zwieść podobieństwie w nazwie obu tych przypraw - są zupełnie inne, a ich smaków nie da się pomylić. Kumin także ma szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie oraz kulinarnym świecie. Obie rośliny należą do rodziny selerowatych - stąd ich podobieństwo w nazwie. 

Kminek - przepis na napar przeciw wzdęciom

1 łyżeczkę zmielonego kminku zalej 250 mililitrami wrzącej wody. Odstaw, przykryj talerzykiem i odczekaj minimum 15 minut.
Płyn warto przelać przez sitko. Taki napar zaleca się spożywać 3 razy w ciągu dnia, aby w szybki sposób pozbyć się uczucia pełnego brzucha. 

Zobacz też: Podziel się młodością, czyli jak zachęcić starsze osoby do aktywności ->>