Klitoria ternateńska, nazywana także niebieską matchą i niebieską herbatą to roślina pnąca pochodząca z Afryki. Spotkać możemy ją między innymi w Australii, Ameryce, Indonezji, Malezji, Tajwanie i Wietnamie. Może urosnąć nawet do 6 metrów, ma piękne niebiesko-fioletowe kwiaty. Roślina posiada także owoce, płaskie strąki zawierające od kilku do kilkunastu nasion. Kwiaty, korzenie i owoce rośliny od wielu lat wykorzystywane są jako naturalny nawóz, środek leczniczy oraz barwnik.

Klitoria ternateńska – właściwości

Kwiaty klitorii ternateńskiej od wieków wykorzystywane są w naturalnej medycynie i nic dziwnego! Roślina zawiera antocyjany, znane z przeciwnowotworowych właściwości i to one są odpowiedzialne za kolor rośliny. Nie możemy zapomnieć o obecności flawonoidów, laktonów, fitosteroli i terpenoidów, które odpowiedzialne są za lecznicze działanie klitorii.

Niebieska matcha – działanie

Niebieskie kwiaty klitorii mają  długą listę właściwości i działań, które pomogą nam w wielu sytuacjach. Klika z właściwości kwiatów to :

  • działanie uspokajające, przeciwdepresyjne, antystresowe i przeciwdrgawkowe
  • pomagają mózgowi kontrolować funkcje umysłowe i fizyczne w naturalny sposób
  • łagodzą stany lękowe i napięcie
  • stabilizują nastrój, wspomagają koncentracje i pamięć
  • zapobiegają napadom padaczkowym
  • mogą pomóc przy bezsenności i chronicznym zmęczeniu
  • zmniejszają ból stawów
  • hamują przyswajanie glukozy z pokarmów

W medycynie indyjskiej klitoria ternateńska stosowana jest przy nadkwasowości przewodu pokarmowego, zaparciach oraz przy leczeniu zapalenia oskrzeli, kaszlu i przeziębienia. Roślina może być stosowana do zatrzymywania krwawienia, jest także dobrym środkiem do oczyszczania krwi.

Klitoria działa przeciwzapalnie, spowalnia proces starzenia się komórek oraz wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci.

Osoby z trądzikiem również powinny sięgnąć po kwiaty tej rośliny.

Dla wielu właściwości rośliny to tylko pozytywny dodatek do niesamowitego koloru, który może być ciekawym napojem, a także może barwić potrawy.

Klitoria ternateńska – do czego jest wykorzystywana?

Na całym świecie najczęściej wykorzystuje się kwiaty rośliny, które są silnym, naturalnym barwnikiem. W Malezji klitoria ekstrakt kwiatów wykorzystywany jest do produkcji ryżu o nazwie kerab. W Tajlandii z rośliny wytwarza się niebieski syrop znany jako dok anchan. W Europie najczęściej suszy się kwiaty klitorii, które wykorzystywane są do parzenia herbaty.

Niebieska herbata – przepis 

Składniki:

  • 5 kwiatów klitorii ternateńskiej
  • 200 ml wody

Sposób przygotowania:

Zagotowaną wodą zalewamy kwiaty i czekamy 5-7 minut aż woda będzie wyraźnie turkusowa. Możemy dodać do niej kilka kropel cytryny, a stanie się fioletowa.

Sproszkowane kwiaty klitorii ternateńskiej możemy wykorzystać do barwienia dowolnych produktów spożywczych, np. ryżu, ciast i innych napojów. Sproszkowane kwiaty możemy także spożywać 3 razy dziennie ( ½ łyżeczki na szklankę ciepłej wody).