Od wielu tygodni czujesz się zmęczona i nie masz ochoty na żadną aktywność fizyczną, zawodową czy chociażby spacer? A może nie potrafisz poradzić sobie ze stresem? Okazuje się, że z pomocą przyjdą właściwie dobrane badania laboratoryjne.

Często chorujesz, masz złe samopoczucie?

Dzięki nowoczesnej metodzie diagnostycznej można określić zaburzenia mikroflory jelitowej. Błona śluzowa jelit ma ponad 400 m2 powierzchni mającej styczność z pokarmem, ale też z alergenami, pasożytami i drobnoustrojami chorobotwórczymi. Długotrwały stres, nieprawidłowa dieta, stosowanie antybiotyków, palenie tytoniu, picie alkoholu sprawiają, że prawidłowe środowisko w jelitach ulega zaburzeniu. Nieodpowiedni skład mikroflory jelitowej – szczególnie jelita grubego – staje się przyczyną przewlekłych stanów zapalnych w organizmie. Pojawiają się biegunki, zaparcia, częste infekcje. Można ich uniknąć,wzmacniając swoją odporność poprzez odbudowę mikroflory ochronnej w jelitach, np. dzięki odpowiednio dobranym probiotykom.

Jak sobie pomóc? Zrób badanie kału oceniające zaburzenia mikroflory jelitowej (m.in. posiew i badanie metoda PCR). Koszt: 150–490 zł, w zależności od liczby sprawdzanych bakterii i grzybów.

Zmęczenie
Shutterstock

Żyjesz w ciągłym stresie?

Badania wskazują, że ponad połowa przypadków zawieszenia aktywności zawodowej (w różnym wymiarze czasu) wynika z zaburzeń spowodowanych stresem. Odpowiada on także za 70 proc. wypadków w miejscu pracy. Równie alarmujące dane dotyczą wpływu stresu na nasze zdrowie. Długotrwałe życie w ciągłym napięciu podnosi o blisko 40 proc. ryzyko wystąpienia poważnej choroby w przeciągu dwóch lat. Dzięki nowoczesnym testom genetycznym możesz się dowiedzieć, jak twój organizm radzi sobie ze stresem, który
rodzaj aktywności fizycznej będzie najlepszy, by się zrelaksować, a nawet... czy powinnaś przyjąć propozycje awansu na kierownicze stanowisko. Wgląd w DNA przyda się też przy ocenie zagrożenia takimi chorobami, jak miażdżyca, cukrzyca, choroby serca, wrzody żołądka.

Jak to sprawdzić? Zrób badanie wariantów genów COMT, 5-HTTLPR, BDNF, FKBP5 orazOXTR. Koszt: ok. 580 zł