KONSULTACJA: LEK. MED. WOJCIECH OZIMEK, INTERNISTA,
PEDIATRA, SPECJALISTA MEDYCYNY NATURALNEJ

1. Gorzka czekolada

Jedz dwie kostki dziennie i wybieraj tę o dużej zawartości kakao (85 proc. i więcej), za to o małej ilości dodatków. Czekolada gorzka zawiera polifenole, które poprawiają kondycją naczyń krwionośnych, w tym żyły wrotnej znajdującej się w wątrobie. Lepsze ukrwienie zapewnia temu narządowi szybszą regenerację i wspomaga oczyszczanie go z toksyn. Podobnie na wątrobę działają dwa inne cenne składniki znajdujące się w kakao: magnez i potas.

2. Czosnek niedźwiedzi

Ma więcej zalet niż zwykły czosnek i jest mniej drażniący. Zawiera selen, który uczestniczy w wytwarzaniu glutationu – substancji chroniącej organizm przed toksynami i pestycydami. Dodatkowo, wraz z allicyną, obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, zapobiegając otłuszczaniu wątroby. Czosnek najlepiej działa na surowo, dodawaj go do surówek i sałatek.

Zobacz też:

Czosnek niedźwiedzi – wzmacnia i leczy. Gdzie rośnie, i jak go zbierać? ->>

Nalewka z czosnku niedźwiedziego - sprawdzone remedium na niestrawność ->>

3. Kiszonki bez octu

Jeśli chcesz oczyścić wątrobę, włącz do swojego codziennego menu kiszone warzywa. Zwłaszcza kapustę, która jest bogatym źródłem witaminy C – substancji niezbędnej w regeneracji i ochronie wątroby. Z kolei kiszony burak i sok z buraków oczyszczają ją z toksyn i działają odtruwająco. Jeden warunek: w kiszonkach nie może być dodatku octu, bo zabija on znajdujące się w nich witaminy i składniki mineralne.

Zobacz również:

4. Ostropest plamisty

Zapobiega uszkadzaniu komórek wątroby, pobudza ją do regeneracji i wspomaga, jeśli zbyt często sięgasz po alkohol. Przyspiesza usuwanie toksyn i metali ciężkich z organizmu. Po miesiącu dodawania do herbaty 2 łyżeczek mielonego ostropestu dziennie, zauważysz jego korzystne działanie.

5. Chlorella

Te sproszkowane algi morskie mają wysoką zawartość przeciwutleniaczy oraz korzystnie wpływają na pracę wątroby i ogólną detoksykację organizmu – słyną z unikalnej zdolności oczyszczania go z toksyn, metali ciężkich, chemikaliów oraz alkoholu. Są również bogate w aminokwasy, witaminy i minerały. Bonus: odmładzają organizm! Najprostszy sposób, by włączyć chlorellę do diety to łykanie suplementów zawierających algę - w wersji sproszkowanej możesz też dodawać ją do koktajli.